شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست‌جمهوری از ورود احتمالی یک محموله واکسن آسترازنکا تا از قبل از عید به کشور خبر داد

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست‌جمهوری از ورود احتمالی یک محموله واکسن آسترازنکا تا از قبل از عید به کشور خبر داد. مصطفی قانعی با اشاره به روند مراحل واکسن کرونای کووبرکت و واکسن نوترکیب پروتئین اسپایک تزریقی استنشاقی رازی، بیان کرد: واکسن برکت وارد فاز دوم شده که چون فاز دو و سه احتمالا با هم ترکیب می‌شود، روی چند صد نفر تزریق انجام خواهد شد، واکسن موسسه سرم‌سازی رازی هم الان همه مجوز‌های لازم برای فاز جدید گرفته و داوطلبان برای تست بالینی ثبت نام می‌کنند. او در مورد تعداد داوطلبان برای تست انسانی واکسن رازی ادامه داد: اطلاعات جامع‌تر را باید از مجری طرح گرفت، اما تعداد داوطلب برای تزریق تست انسانی فاز یک رازی بیشتر از تعداد افراد برای فاز یک واکسن برکت خواهد بود.

قانعی در رابطه با اینکه آیا در حال حاضر مشخص است که کیفیت کدام واکسن ساخت داخل بیشتر خواهد بود؟ افزود: این موضوع فعلا مشخص نمی‌شود و بعد از مراحل فاز ۳ مشخص خواهد شد، چون واکسن شرایط خاصی دارد و باید برای انجام مراحل آن صبر کرد. او بیان کرد: مطالعات انجام شده امکان بررسی واکسن را به ما می‌دهد، اما اینکه واکسن نوترکیب یک کشور را با واکسن نوترکیب کشور دیگر مقایسه می‌کنند، صحیح نیست و باید دید هر کشور خودش در مقایسه با شرایطش چه می‌کند. قانعی با اشاره به وضعیت واکسن‌هایی که قرار است وارد کشور شود، گفت: همانطور که می‌دانید واکسن روسی در حال تزریق است و واکسن سینوفارم چین و واکسن استرازنکا هم تایید شده که وارد کشور خواهد شد و به احتمال زیاد قبل از عید یک محموله استرازنکا به ایران می‌آید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران