شماره امروز: ۵۴۷

واکسن چینی در راه است

| | |

یکی از موثرترین واکسن‌های کرونای دنیا را در پاستور خواهیم ساخت و زودتر از واکسن‌های برکت و رازی به آن دست خواهیم یافت؛ چراکه فاز ۳ مطالعات بالینی را طی می‌کند و امیدواریم تا حداکثر اوایل اردیبهشت سال ۱۴۰۰ واکسن پاستور را به بازار آوریم.

یکی از موثرترین واکسن‌های کرونای دنیا را در پاستور خواهیم ساخت و زودتر از واکسن‌های برکت و رازی به آن دست خواهیم یافت؛ چراکه فاز ۳ مطالعات بالینی را طی می‌کند و امیدواریم تا حداکثر اوایل اردیبهشت سال ۱۴۰۰ واکسن پاستور را به بازار آوریم.

وزیر بهداشت و درمان در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در استان قزوین با تشکر از همکاری مقامات این استان در کنترل اپیدمی کرونا، گفت: در مورد واکسن ما از ۳ مسیر از اسفند سال قبل این بحث را دنبال کردیم. ساخت داخلی را به‌شدت دنبال کردیم، خیلی‌ها این بحث را در مملکت جدی نمی‌گرفتند و آن را عملی نمی‌دانستند اما خودم تک تک افراد با انگیزه را دعوت کردم. خوشبختانه واکسن بنیاد برکت فاز اول مطالعات بالینی را با موفقیت بسیار بالا گذراند.

  دستیابی به این واکسن

 از اوایل اردیبهشت ۱۴۰۰

سعید نمکی ادامه داد: واکسن رازی اجازه مطالعات بالینی را گرفت و در شرف مقدمات اجرایش است. واکسن مجموعه وزارت دفاع از هفته آینده به بحث کلینیکال ترایال انسانی می‌رسد. همچنین با انتقال دانش فنی از کوبا که قبلا درمورد واکسن هپاتیت و پنوموکوک هم با آنها همکاری کردیم، یکی از موثرترین واکسن‌های کرونای دنیا را در پاستور خواهیم ساخت و زودتر از واکسن‌های برکت و رازی به آن دست خواهیم یافت؛ چون فاز ۳ مطالعات بالینی را طی می‌کند و امیدواریم تا حداکثر اوایل اردیبهشت سال ۱۴۰۰ واکسن پاستور را به بازار بیاوریم.

وزیر بهداشت افزود: همزمان اقداماتی برای واردات واکسن صورت گرفت تا گروه‌های آسیب‌پذیر را زودتر واکسینه کنیم. واکسن کاری سیاسی در جهان است و کسی خارج از مرزها نمی‌گوید بدو بیا حراجش کردم و واکسن ارزان دارم، این خبرها نیست. یکی از منابع موثر که بالای ۹۱ درصد ایمنی زایی داشت مجموعه اسپوتنیک روسیه بود که وارداتش باهمکاری دوستان وزارت امور خارجه انجام شد. برای اعتماد مردم گفتم اولین واکسن را جگر گوشه‌ام بزند.

  ۳۰۰هزار دوز دیگر از واکسن روسی 

در راه ایران

نمکی تاکید کرد: ۳۰۰ هزار دوز دیگر از واکسن اسپوتنیک در راه است و منبع دیگر یک واکسن چینی به نام ساینوفارم است که در راه داریم. امیدواریم تا قبل از عید گروه‌های آسیب پذیر را واکسینه کنیم. همچنین از سبد کووکس هم ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز خریدیم که از فوریه وارد می‌شود. ما بر حسب گروه‌های آسیب‌پذیر و اولیت‌دارها سند ملی واکسیناسیون کرونا آماده کردیم و هیچ کس به جز سن، بیماری‌ها و شغل در معرض خطر اولویتی بر دیگران ندارد.

  واکسیناسیون گروه‌های آسیب‌پذیر

 تا شهریور ۱۴۰۰

وزیر بهداشت گفت: تا ۳ ماه دیگر یکی از بزرگ‌ترین واکسن‌سازهای دنیا می‌شویم و به همه جا صادر می‌کنیم، چه من باشم و چه من نباشم این ریل گذاری صورت گرفته است. ما قول می‌دهیم تا شهریور آینده اکثر گروه‌های آسیب پذیر را واکسینه کنیم و ان‌شاء الله اولین کشور دنیا باشیم که گروه آسیب پذیر را واکسینه کردیم و تا سه ماه بعد ۷۰ درصد دیگری که باید زنجیره را قطع کنند واکسینه می‌کنیم.

  کوچک‌ترین عارضه‌ای ببینیم، اجازه تزریق نخواهیم داد

او افزود: بر سر این عهد هستیم که اگر کوچک‌ترین عارضه از هر واکسن خارجی یا داخلی ببینیم اجازه تزریقش را نخواهیم داد. ما اجازه ندادیم به اسم واکسیناسیون تست واکسن کشورهای خارجی بر مردم ما انجام شود و این کاری بود که برخی کشورهای همسایه کردند. اگر واکسنی آوردیم شرط کردیم آزمایش آن در کشور دیگری انجام شده باشد و حتما باید بعد از طی ۳ فاز مصرف آن حداقل در ۵ کشور انجام شده باشد. امیدواریم شرمنده مردم و خون شهدا نشویم و با حمایت مردم و مسوولان ما هم در این راه سرافراز باشیم و افتخاراتی کسب کنیم.

  ۱۳ ماه است درگیر مقابله با کرونا هستیم

نمکی افزود: برخی آخرین روز بهمن ماه سال قبل را اولین روز مقابله ما با کرونا می‌دانند اما ما از اواخر دی ماه سال ۹۸ درگیر مدیریت کرونا هستیم.  وی به پیش‌بینی و محاسبات موسسات بین المللی در مورد کرونا و آمار جهانی آن اشاره کرد و گفت: آنها گفته بودند حداقل مرگ در کشور در آذرماه به ۱۲۰۰ نفر می‌رسد، متاسفانه امریکا دیروز بیش از ۵۲۰۰ مرگ را به ثبت رساند؛ البته ما هرگز برای مرگ هیچ کسی خوشحال نمی‌شویم حتی مملکتی که سردمدارانش ماسک را از ما دریغ کردند. در انگلستان هم آمار دیروز از ۱۸۶۰ مرگ عبور کردند و آلمانی‌ها با آن ساختار مهم از مرگ بیش از روزی ۱۱۰۰ رد شدند و ما با تکیه بر وفاق ملی به مرگ دو رقمی رسیدیم که البته این هم زیاد است؛ اما این افتخار در بحران فعلی آفریده شد و عده‌ای از هموطنان در کشورهای اروپایی منتظر بازگشت به کشور هستند.

  قرنطینه مسافران در حال انجام است

او افزود: لیست انتظار بازگشت شکل گرفته است و دو روز پیش بعد از مدت‌ها اولین هواپیما را از کشور انگلیس پذیرفتیم و داریم کار قرنطینه آنهارا انجام می‌دهیم. چه شد که توانمند‌ترین قدرت اقتصادی اروپا با زیرساخت قوی امروز به شرایطی رسیده که هموطن ما امروز دامن وطن خود را امن‌ترین دامن برای مدیریت کرونا می‌داند؟ این عزت از جانب خداوند به ما داده شده است‌.

  افتتاح ۱۱هزار تخت بیمارستانی 

نمکی ادامه داد: ما در یک سال گذشته ۲۵۰۰ تخت آی سی یو 

اضافه کردیم. در استان قزوین میزان تخت‌های‌ای سی یو که در یک سال اضافه شد معادل کل تخت‌هایی بود که در سالیان قبل اضافه شد. ما قبل از کرونا برای ۲۰ هزار نفر بیمار امکان اکسیژن سازی داشتیم و امروز ۶۵ هزار بیمار همزمان در بیمارستان‌ها می‌توانند از اکسیژن استفاده کنند. این افتخار بزرگی برای جمهوری اسلامی است و امسال اولین سالی است که قرار است ۱۱ هزار تخت بیمارستانی راه‌اندازی کنیم و امسال ۱۴۰۰ پروژه بهداشتی داشتیم و این رکورد را در طول تاریخ نداشتیم. شاعر می‌گوید «مدعی خواست که از بیخ زند ریشه ما، غافل از آنکه خدا هست در اندیشه ما». این‌ها دستاوردهای بزرگی بود که خداوند نصیب کرد. وزیر بهداشت با اشاره به ویروس جهش یافته کرونا، تصریح کرد: ویروس جدید که آمد ما تمام تلاش خود را برای جلوگیری از ورود آن به کشور انجام دادیم. در تمام مرزها نیرو گذاشتیم، ما اولین کشور بودیم که ۳۶ گیت زمینی، دریایی و هوایی را در بهمن ۹۸ بررسی بهداشتی کردیم و اولین کشور جهان بودیم که پروازهایمان با چین را در ۷ بهمن ۹۸ قطع کردیم. اما ویروس‌ها می‌چرخند و ما همواره ترس داشتیم که در گزند ویروس باشیم اما برخی چیزها هم دست ما نیست، کسی که غیرقانونی طول کشور را طی می‌کند، خیلی تحت نظارت و اشراف ما نیست. ویروس با یک پرواز و در یک هواپیمای بدون مسافر هم می‌تواند منتقل شود. تا اینکه اولین موارد بیمار را شناسایی کردیم. به من خبر دادند یک خانم ۷۱ ساله در خیابان وحدت اسلامی تهران گرفتار شده که سابقه مسافرت نداشته و همسرش هم خادم یک مسجد است و هیچ تماسی با خارج از کشور نداشتند و این یک زنگ خطر بزرگ شد و همه اطرافیان او را رصد کردیم تا اینکه مرگ یک آقای ۴۸ ساله در بیمارستان هشتگرد به دلیل ویروس جهش یافته رخ داد و این برای من یکی از تکان‌دهنده‌ترین خبرها بود و در پنجشنبه گذشته من سخت‌ترین روزهای زندگی‌ام را در طول این ۱۳ ماه گذراندم.

  در رعایت پروتکل‌ها سخت‌گیر باشید

وزیر بهداشت افزود: این ویروس بسیار چموش و سرکش است. این ویروس توانست قدرتمندترین‌های اروپا را به زانو درآورد و آهنگ گرفتاری ویروس بلند است‌. ما جمعه صبح جلسه اورژانسی گذاشتیم و اقدامات خوبی در استان قزوین و البرز انجام شد؛ اما عزیزان اگر دیر بجنبیم و درنگ کنیم هرچه بافت‌هایم پنبه خواهد شد. هر چقدر رعایت پروتکل کم شود هجمه بیماری افزایش می‌یابد. از دست اندرکاران مدیریت می‌خواهم در رعایت پروتکل‌ها به‌شدت سختگیر باشند. در اپیدمی‌ها باید سعی کنیم مردم جان خود را از دست ندهند. اگر گرسنگی بکشند قابل جبران است اما مرگ را نمی‌توان کاری کرد. البته مردم الان بسیار خسته هستند، من می‌فهمم که اقتصاد خانواده تهیدست یعنی چه، من در خانواده دچار مشکل اقتصادی بزرگ شدم و ناز پرورده نیستم. من می‌فهمم خانواده یک کارگر اگر یک روز کار نکند چه می‌کشند. وقتی منطقه‌ای را از آبی به زرد و از زرد به نارنجی تبدیل می‌کنیم می‌دانیم چقدر سخت است. اما هیچ پدیده‌ای برای اقتصاد کشور در ایام اپیدمی مخرب‌تر از طولانی شدن روند بیماری نیست در اپیدمی بزرگ‌ترین رسالت ما کوتاه کردن زمان اپیدمی است. ما هم سعی کردیم اولین کشوری باشیم که پروتکل بنویسیم تا اقتصاد کشور بچرخد. ما اولین کشور جهان بودیم که حتی یک روز نگذاشتیم کارخانه‌ای تعطیل شود و تولید بخوابد و این اجباری بود که تحریم به ما وارد می‌کرد. ما اسفند ماه سختی در پیش خواهیم داشت اگر سخت نگیریم و اگر محکم نایستیم‌ پایه‌های دستاوردهایمان ‌لرزان می‌شود اگر سخت نگیریم.

  لزوم مراقبت بیشتر از البرز، زنجان و تهران

او افزود: اعلام خطر می‌کنم که با این ویروس نباید سهل‌انگاری کرد و باید حواس‌مان جمع باشد. امروز اعتقاد ندارم کیس‌های ویروس جهش یافته بیشتر است و در استان البرز، زنجان و تهران باید مراقب بود. راهی که طی دو هفته با ویروس قبلی می‌رفتیم با این ویروس جهش یافته ۷۲ ساعته می‌رویم. یعنی اگر از زمان افزایش تعداد بیمار سرپایی تا افزایش تعداد بستری ۲ هفته وقت داشتیم، در این ویروس ۷۲ ساعت وقت داریم. باید کانون‌ها را زودتر شناسایی کنید. مراکز سرپایی باید فعال‌تر شوند و ما تست هرچه بخواهید برایتان می‌فرستیم.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران