شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم‌‎های دریایی و سواحل دریایی سازمان محیط زیست در خبری اعلام کرد که 90 درصد آبسنگ‌های مرجانی خلیج چابهار دچار سفیدشدگی شده‌اند و از بین رفته‌اند.

مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم‌‎های دریایی و سواحل دریایی سازمان محیط زیست در خبری اعلام کرد که 90 درصد آبسنگ‌های مرجانی خلیج چابهار دچار سفیدشدگی شده‌اند و از بین رفته‌اند. داوود میرشکار افزود: آبسنگ‌های مرجانی خلیج فارس و دریای عمان یکی از برنامه‌های مهم سازمان محیط زیست است که هر ساله آنها را پایش می‌کنیم.

او اظهار داشت: با توجه به افزایش دمای کره زمین، دمای آب در خلیج فارس افزایش یافته از این رو امسال نیز شاهد سفید شدگی آبسنگ‌های مرجانی این بخش هستیم، البته در اوایل وضعیت آبسنگ‌های مرجانی به ویژه شاخ گوزنی در دریای عمان و خلیج چابهار نسبت به بخش‌های دیگر خلیج فارس بهتر بود اما دو هفته گذشته طی بازدیدی که از منطقه داشتیم متوجه شدیم که افزایش درجه حرارت آب روی آبسنگ‌های این بخش تاثیر منفی داشته بطوری که حدود ۹۰ درصد آبسنگ‌های مرجانی این بخش دچار سفید شدگی شده‌اند از بین رفته‌اند. یک علت دیگر سفیدشدگی مربوط به کدورت آب است. به گفته او، در جزایر خارک، خارکو و نایبند سفید شدگی آبسنگ‌های مرجانی را داریم، وضعیت مرجان‌ها در جزیره کیش بهتر است، جزیره سیری کمترین تلفات را داشته و سایر جزایر که در دهانه خلیج فارس قرار دارند شرایط خوبی دارند. میرشکار گفت: غواصی و گردشگری ناپایدار از مشکلات و معضلات این بخش است که برای مدیریت این بخش با منطقه آزاد کیش تفاهم نامه‌ای امضا کردیم و اکنون به مرحله‌ای رسیده‌ایم که احیای آبسنگ‌ها را آغاز کنیم و در این راستا پروژه‌هایی در جزایر خارک و نایبند در حال انجام است، با توجه به اینکه خلیج فارس یک دریای نیمه بسته است و شرایط خاصی دارد بنابراین اگر قرار باشد هر اتفاقی برای آبسنگ‌های مرجانی بیفتد اول متوجه خلیج فارس می‌شود از این رو خلیج فارس برای دانشمندان خارجی بسیار مهم است. او افزود: تهیه برنامه اقدام ملی حفاظت از لاک پشت‌های دریایی از دیگر برنامه‌های معاونت دریایی سازمان محیط زیست است که با سرعت خوبی پیش می‌رود و با تهیه این برنامه مدیریت یکپارچه برای حفاظت از لاک پشت‌ها شکل خواهد گرفت. مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم‌‎های دریایی و سواحل دریایی سازمان محیط‌زیست ادامه داد: همچنین تهیه برنامه اقدام حفاظت از دلفین گوژپشت در نخیلو را در دست داریم، این کار با همکاری همه ذی‌نفعان تهیه می‌شود. میرشکار به تهیه برنامه حفاظت از فک خزری اشاره کرد و گفت: همچنین تدوین اطلس مناطق دریایی خلیج فارس و دریای عمان صورت گرفته که به دو زیان فارسی و انگلیسی ترجمه شده و بهمن ماه رونمایی می‌شود، تهیه اطلس خزر را هم در دست اجرا داریم البته کرونا موجب کندی کار شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران