شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، ضمن انتقاد از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برخی نقاط کشور طی هفته گذشته و مشخص شدن تاثیر این عدم رعایت طی روزهای آتی، در عین حال گفت:

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، ضمن انتقاد از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برخی نقاط کشور طی هفته گذشته و مشخص شدن تاثیر این عدم رعایت طی روزهای آتی، در عین حال گفت: این هفته احتمالا جلسات دیگری در ستاد داریم که درباره بازنگری پروتکل‌ها و محدودیت‌ها صحبت می‌کنیم زیرا با تغییر رنگ شهرها و وضعیت مناسب‌تر، شاهد افزایش تجمعات و ترددها هستیم. دکتر علیرضا رییسی در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: هم اکنون میزان مرگ کرونا در انگلیس مرز ۱۸۰۰ مرگ در روز را گذرانده، در آلمان بالای هزار مرگ در روز داشتند و در امریکا بالای ۴ هزار مرگ در روز را تجربه می‌کند. اما در ایران با توجه به رعایت پروتکل‌ها وضعیت نسبتا خوبی است و خوشبختانه امروز این خبر خوب را به مردم می‌دهیم که هیچ شهر قرمزی نداریم. او با اشاره به اینکه هم اکنون از نظر وضعیت کرونا ۱۹ شهر نارنجی، ۱۵۷ شهر زرد و ۲۵۶ شهر آبی داریم، گفت: این موضوع نشانه این است که تا حدی وضعیت بهتر شده است. از مردم برای رعایت پروتکل‌ها تشکر می‌کنیم. اما نباید دچار 

عادی انگاری شویم. خوشبختانه دیگرهیچ شهر قرمز کرونایی در کشور نداریم و شهرهایی که در مازندران قرمز بودند نارنجی شدند. اما افزایش ترددها، افزایش موارد ابتلای سرپایی و عادی انگاری مردم در برخی شهرها نگران کننده است. او افزود: یکی از نگرانی‌ها رشد ۴۷ درصدی ترددها نسبت به اول دی ماه است که ۴۷ درصد افزایش پیدا کرده و این وضعیت نگران‌کننده است. هر گونه عدم رعایت پروتکل، وضعیت را بر می‌گرداند. این افتخار که مردم درباره کنترل بیماری آفریدند کم‌نظیر است؛ اما از طرفی حتما باید مراقبت کنیم زیرا در غیر این صورت محدودیت‌ها بازمی‌گردد، کسب و کارها و همه شهرها تحت تاثیر محدودیت‌های جدید قرار می‌گیرند و دوباره تعطیلی مشاغل را خواهیم داشت.رییسی تاکید کرد: خروج از وضعیت قرمز به معنای ضعیف شدن یا از بین رفتن ویروس نیست. برعکس، ویروس در سطح دنیا نه تنها ضعیف نشده بلکه جهش پیدا کرده و قوی‌تر هم شده است. ویروس انگلیسی حدود ۶۰ کشور دنیا را درگیر کرده است. در آفریقای جنوبی هم ویروس کرونا جهش یافته و ۲۳ کشور را درگیر کرده است. می‌دانیم ویروس جهش یافته قدرت سرایت بیشتری دارد. جوانان را بیشتر درگیر می‌کند. قدرت کشندگی و میزان مرگ و میر مبتلایان به ویروس جدید نیز بیشتر است. رییسی گفت: اگر پروتکل‌ها را به دقت رعایت نکنیم می‌تواند منجر به مشکلاتی می‌شود. در فصل زمستان و هوای سرد هستیم. باید قاطعانه جلوی دورهمی‌های خانودگی و هر نوع تجمعی ایستاد و نباید بگذاریم این تجمعات رخ دهد؛ چه خانوادگی، مسافرت یا هر نوع تجمع دیگر باعث بیماری و منجر به افزایش مرگ و میرمی شود. او افزود: وطیفه داریم هشدار دهیم؛ زیرا مسوول سلامت مردم هستیم. در مقوله سلامت هیچ معامله‌ای نخواهیم کرد محکم می‌ایستیم هشدارها را می‌دهیم. همه مردم هم حمایت و پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند. به هر حال در هر موج جدید شیوع کرونا بیش از ۱۰ هزار مرگ جدید رخ می‌دهد و ۱۰ هزار خانواده را داغدار می‌کند. خانواده‌ها به هیچ‌وجه کوتاه نیایند و پروتکل‌ها را خودشان جدی بگیرند. ویروس جدید جوان‌ترها را درگیر می‌کند باید مراقبت کنیم امیدوارم با رعایت پروتکل‌ها و مسوولیت‌های اجتماعی این کار را انجام دهیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران