شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ثبت سالانه ۱۳۵ هزار ابتلا به سرطان در کشور خبر داد.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ثبت سالانه ۱۳۵ هزار ابتلا به سرطان در کشور خبر داد. افشین استوار در این باره گفت: ۵۲ درصد ابتلا به مردان و ۴۸ درصد به زنان مربوط می‌شود. او درباره آمار ابتلا و مرگ و میر سرطان در کشور افزود: بروز و مرگ و میر سالانه ناشی از این بیماری در ایران نسبت به متوسط جهانی کمتر است، بروز سرطان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در کشور در مردان نزدیک به ۱۵۵ درصد هزار و در زنان ۱۲۸ در صد هزار است. همچنین براساس نتایج برنامه ملی ثبت سرطان که آخرین گزارش آن مربوط به سال ۹۶ است، سالانه نزدیک به ۱۳۵ هزار ابتلا در کشور ثبت می‌شود که ۵۲درصد ابتلا به مردان و ۴۸ درصد به زنان مربوط می‌شود. استوار با بیان اینکه براساس برنامه ملی مراقبت سرطان (ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت) ابتلا به این بیماری ۱۶۸.۸۹ در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است، خاطرنشان کرد: برای مردان ۱۸۰ در ۱۰۰هزار و برای زنان ۱۶۰ در ۱۰۰هزار نفر اعلام شده است. به گفته مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت سرطان‌های پستان، پروستات، روده بزرگ، پوست و معده؛ 5 سرطان شایع در کشور هستند. او به آمار ابتلا به تفکیک جنسیت در کشور اشاره و تصریح کرد: بالاترین بروز در مردان سرطان پروستات، پوست، معده، روده بزرگ و مثانه و در زنان سرطان پستان، روده بزرگ، پوست، تیرویید، و معده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه ۱۶ درصد مرگ و میرها به سرطان مربوط می‌شود که بعد از بیماری‌های قلبی عروقی دومین عامل مرگ و میر در کشور است، عنوان کرد: نزدیک به ۵۱ هزار مرگ ناشی از سرطان در کشور را شاهد هستیم. استوار گفت: سرطان، پرهزینه‌ترین بیماری در ایران و دنیاست که متاسفانه دو سوم افرادی که به هر دلیلی به این بیماری مبتلا می‌شوند متحمل هزینه‌های کمرشکنی (بیش از ۳۰درصد درآمد خانوار را برای درمان هزینه می‌کنند) می‌شوند. مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه سرطان به عنوان یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دغدغه‌های بخش سلامت است، به تدوین برنامه ملی مدیریت سرطان در سال‌های اخیر اشاره و مطرح کرد: در این برنامه، حوزه‌های پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان و مراقبت‌های حمایتی و تسکینی به عنوان فرآیندهای اصلی اشاره شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران