شماره امروز: ۵۴۷

| | |

اراضی کشاورزی امنیت غذایی جامعه را تامین می‌کنند بنابراین تغییر کاربری این زمین‌ها به مسکونی و ساختمان‌سازی امنیت عذایی کشور را با مخاطره روبه رو می‌کند.

اراضی کشاورزی امنیت غذایی جامعه را تامین می‌کنند بنابراین تغییر کاربری این زمین‌ها به مسکونی و ساختمان‌سازی امنیت عذایی کشور را با مخاطره روبه رو می‌کند. 

دکتری زمین‌شناسی و استاد دانشگاه شهیدبهشتی با اعلام این مطلب گفت: در سال‌های اخیر، اراضی کشاورزی در ایران به دلیل رشد بی‌رویه شهرنشینی تخریب و به اراضی مسکونی تبدیل شد. محمد یزدی افزود: یکی از علل اصلی استفاده از اراضی باغی و کشاورزی به منظور تغییر کاربردی و ساختمان‌سازی که باتوجه به نسبت جمعیت اندک است، منفعت‌طلبی برخی دلالان و کسب سود است. اراضی کشاورزی امنیت غذایی کشور را تامین می‌کند  بنابراین تخریب این اراضی سبب تضعیف تولیدات کشاورزی خواهد شد. او تصریح کرد: این اراضی به عنوان یک محیط زیست طبیعی تنوع زیستی گونه‌های گیاهی و جانوری را نیز حفظ کرده و تخریب هر یک می‌تواند با انهدام شماری از گیاهان و جانوران همراه شود. عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: زمین‌های کشاورزی همچنین با تولید اشتغال مولد، مانع از تبدیل مصرف‌کنندگان به تولیدکنندگان شده و از اشتغال کاذب که سبب آثار انسانی مخرب بر محیط زیست خواهد شد، جلوگیری می‌کند. یزدی یادآور شد: اراضی کشاورزی با تلطیف رطوبت هوا از فرسایش خاک جلوگیری و رطوبت زمین را نیز حفظ می‌کند. با تخریب این زمین‌ها، درخت‌های باغی هم تخریب و تهویه طبیعی محیط زیست از بین می‌رود. این کارشناس محیط زیست همچنین با اشاره به آلودگی هوا در پایتخت افزود: استفاده از اراضی فاقد کاربری مسکونی با افزایش زباله و تراکم فاضلاب، آلودگی هوا به ویژه در کلان‌شهرها را افزایش و مشکلات اجتماعی ناشی از تراکم جمعیت را نیز تشدید می‌کند. به گفته او، رشد جمعیت، امکان خدمت‌رسانی به شهروندان را کاهش می‌دهد و این مساله نیز می‌تواند سبب رشد اشتغال کاذب و گاهی بزهکاری باشد.یزدی تاکید کرد: علت اصلی آلودگی هوا در تهران نیز طی ۲۰ سال اخیر به جهت ساخت سازه‌های مرتفع است که مانع از جریان حرکت باد غرب به شرق می‌شود. در واقع، اراضی کشاورزی به صورت طبیعی موجب تهویه هوا شده وساختمان‌سازی از این امر جلوگیری می‌کند. این در حالی است که چندی پیش علی دیزجی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران نیز ۱۴ دی ماه با تاکید بر ضرورت حفاظت از اراضی ملی، جلوگیری از تغییر کاربری و واگذاری وفروش اراضی فاقد کاربری مسکونی گفته بود: واگذاری و فروش بی‌رویه اراضی فاقد کاربری مسکونی رو به گسترش است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران