شماره امروز: ۵۴۷

هنوز ردپایی از کرونای انگلیسی در کشور دیده نشده است

| | |

وزیر بهداشت ضمن اشاره به التهاب ناشی از جهش ویروس کرونا در جهان، درباره وضعیت کشور گفت: وضعیت خوشبختانه در کشور ما در هفته‌ای که گذشت،

وزیر بهداشت ضمن اشاره به التهاب ناشی از جهش ویروس کرونا در جهان، درباره وضعیت کشور گفت: وضعیت خوشبختانه در کشور ما در هفته‌ای که گذشت، مناسب‌تر بوده است و اکنون به آمار مرگ زیر ۱۲۰ نفر در روز رسیدیم. سعید نمکی گفت: متاسفانه هفته‌ای که گذشت، هفته بسیار پر التهابی برای جهان بود. ورود ویروس جدید جهش یافته در کشور انگلیس، کشورهای زیادی را در اروپا درگیر کرد و حتی در ژاپن هم ردپا و اثرات آن را دیدند، دنیا را دچار التهابی جدید کرد و متاسفانه مرگ و میر بالایی را هم به جهان تحمیل کرد. وی افزود: در آمارها می‌بینید که وضعیت خوشبختانه در کشور ما در هفته‌ای که گذشت، مناسب‌تر بوده است و اکنون به آمار مرگ زیر ۱۲۰ نفر در روز رسیدیم و این اولین روزی است که بعد از چند ماه داریم به این آمار رو به کاهش به سمت ۱۰۰ نفر در روز را مشاهده می‌کنیم. البته یک نفر هم مرگ برای ما غم‌انگیز و ماتم‌زاست. نمکی ادامه داد: در مقایسه با روزهای پر التهاب جهان، کشور جمهوری اسلامی ایران هر روز نسبت به کشورهای اول که معمولا کشورهای اروپایی و امریکایی هستند، فاصله‌اش را بیشتر می‌کند. نمکی با اشاره به وضعیت منحنی کرونا در کشور، گفت: کرونا بعد از پیک سرکشی که داشت، اکنون در تمام استان‌های ما دارد به روزهای اردیبهشت ماه که میزان مرگ و میرمان در اکثر استان‌ها در حد صفر بود، نزدیک می‌شود. 

    شهر قرمز  نداریم

وی با اشاره به وضعیت کشور از ابتدای آذر ماه تاکنون، گفت: در روزهای اول آذر تمام سرزمین را آتش‌گرفته و قرمز می‌دیدیم، اما اکنون خوشبختانه نقاط زرد از نارنجی هم بیشتر شده است و این با لطف خدا، همراهی و سازش مردم و سازمان‌های مختلف به دست آمد و از ۱۶۰ شهر قرمز به جایی رسیدیم که امروز شهر قرمزی را در کشور نداریم. ۱۰۸ شهر نارنجی و ۳۴۰ شهر زرد داریم که به سمت شهرهای کم خطر و سفید رنگ متمایل می‌شوند. نمکی با اشاره به مشارکت همه دستگاه‌ها در حوزه کنترل کرونا در کشور، گفت: سازمان بسیج، وزارت کشور، وزارت ارتباطات، راه و شهرسازی و.... بسیار به ما کمک کردند. در سه برنامه کشوری ما شامل مراقبت، حمایت و نظارت کمک کردند. به عنوان مثال سازمان هلال احمر بیشتر در بعد نظارتی کمک کردند، در سازمان بسیج در بعد حمایتی و مراقبت را بیشتر همکارانم در نظام بهداشت و درمان کشور از خانه‌های بهداشت و... برعهده داشتند.

   راهی جز فاصله گذاری 

و مراعات پروتکل‌ها نیست

وزیر بهداشت درباره وضعیت ویروس جهش یافته انگلیسی و اظهارنظرها در این زمینه، اظهار کرد: تا این لحظه هرگز ردپایی از ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور ندیدیم و تمهیدات بسیاری هم اندیشیدیم که راه‌ها را برای ورود این ویروس ببندیم. البته همه می‌دانید که ویروس نه به ویزا نیاز دارد و نه به پاسپورت. همانطور که ویروس ووهان خودش را در اسرع وقت به دورترین نقطه قطب جنوب رساند، ویروس‌ها می‌توانند به همین سرعت منتشر شوند. ما راهکاری جز فاصله‌گذاری و مراعات پروتکل‌ها و سد دفاعی رفتاری در مقابل ویروس نداریم و امیدوارم اگر ویروس جهش یافته‌ای هم به کشور پا گذاشت با همین روش بتوانیم مراقبت و نظارت کنیم و اجازه ندهیم ما را به صورت گسترده گرفتار کند.

     نگرانی مدافعان  سلامت

نمکی با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت مطلوبی داریم و به سمت وضعیت مطلوب‌تر می‌رویم، گفت: البته همکارانم نگرانی‌هایی دارند که بجا هم هست. زیرا ما زخم‌دیده روزهای توفانی بعد از آرامش اردیبهشت ماه هستیم. زمانیکه مردم اوضاع را عادی پنداشته و فکر کردند کرونا جمع شد. اکنون هم همکاران‌ من این‌نگرانی را دارند که مبادا دوباره دقیقه ۹۰ از گوشه‌های زمین گل‌های سنگین‌تر و سهمگین‌تر بخوریم. وی تاکید کرد: بر همین اساس ما نگران ایاب و ذهاب درون شهری هستیم. ما نگران‌ متروها و اتوبوس‌های بین شهری شلوغ هستیم و نگران برگزاری مراسمات هستیم که مانند قبل برخی مراسم برگزار کنند و تاوان آن را همه بپردازند. 

  آخرین خبرها از خرید واکسن خارجی کرونا

نمکی درباره وضعیت تامین واکسن کرونا نیز گفت: مسیر تهیه واکسن خارجی را داریم طی می‌کنیم. بحث کووکس را خوشبختانه با مکانیزمی حل کردیم و به زودی برای خرید از منابع غیرکووکس هم‌اخبار خوشی را به مردم خواهیم داد. شرط ما خرید واکسن مطمئن و دارای تاییدیه‌ها و گواهی‌های مورد وثوق است. امروز با یکی از سُفرایمان نشستی دارم که بتوانیم از منابع مختلفی که دنبال می‌کنیم برای خرید واکسن به نتیجه برسیم. وی تاکید کرد: از همه مهم‌تر کار عظیم و حماسه‌ای است که عزیزان ما در داخل کشور انجام می‌دهند و آن هم تولید واکسن داخلی است. خوشبختانه مراحل تست انسانی از این هفته آغاز می‌شود و منبع دیگری هم از هفته آینده مجوز تست انسانی را دریافت می‌کند. مردم باور کنند که ما اینکاره هستیم و قدمتی به طول یک قرن در تولید واکسن در رازی و پاستور داریم. مردم بدانند که ما توانمندی این کار را داریم.

    ثابت می‌کنیم

 واکسن ایرانی از واکسن‌های دنیا ارجح است

نمکی تاکید کرد: عزیزانی که در این راه ما را همراهی می‌کنند دلسرد نشوند. بانوی بزرگوار و دانشمندی که در تیم‌ تحقیقات ما قرار دارد که متاسفانه حمله‌هایی به ایشان شده بود. این‌فقط به این دلیل است که این دانشمندان کنار بکشند، اما می‌دانم که مقتدرتر و توانمندتر از این هستید که از این صحنه پای بیرون بگذارید. ما در آینده نزدیک اثبات می‌کنیم‌که واکسن داخلی مان نسبت به بسیاری از واکسن‌هایی که در دنیا می‌سازند، ارجح است. وی خطاب به مردم‌گفت: دعا کنید و همکاری کنید که روند کاهشی مرگ‌ها و بستری‌های ناشی از کرونا که امروز به کمتر از یک سوم رسیده، ان‌شالله ادامه یابد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران