شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تعادل| چند روزی است که خبر شیوع گونه‌ای بسیار مسری‌تر از انواع قبلی ویروس کرونا در چند کشور از جمله بریتانیا دست به دست می‌شود و این‌بار هم ترس و وحشت را به جان مردم انداخته است.

تعادل| چند روزی است که خبر شیوع گونه‌ای بسیار مسری‌تر از انواع قبلی ویروس کرونا در چند کشور از جمله بریتانیا دست به دست می‌شود و این‌بار هم ترس و وحشت را به جان مردم انداخته است. اولین‌بار این خبر در آفریقای جنوبی منتشر شد. خبری که نشان می‌داد دانشمندان این کشور نوع تازه‌ای از ویروس کرونا را کشف کرده‌اند. اما تنها به فاصله چند روز خبر انتشار این ویروس در بریتانیا باعث شد تا خیلی از کشورهای اروپایی پروازهای خود به این کشور را کنسل کنند.  به گفته بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا نوع جهش یافته ویروس کرونا قابلیت سرایت‌پذیری‌اش 70 درصد افزایش یافته. اما سوالی که این میان مطرح می‌شود این است که آیا این نوع 

جهش یافته اثر‌پذیری واکسن‌های ساخته شده را از بین می‌برد.  به گزارش خبرگزاری‌‌ها، اعلام این مساله بر نگرانی‌ها از کم‌اثر شدن واکسن‌ها دامن زده اما کارشناسان معتقدند که این جهش احتمالا نمی‌تواند از کارآمدی واکسن‌ها بکاهد. ریچارد نهر از مرکز زیست‌شناسی دانشگاه بازل سوییس می‌گوید: «من در حال حاضر دلیلی برای هشدار نمی‌بینم.» همچنین آندریاس برگت‌هالر از آکادمی علوم اتریش در وین روند کنونی تحولات در ویروس کرونا را «بسیار هشداردهنده» نمی‌داند. کارشناسان جهش در ویروس را امری طبیعی می‌دانند و می‌افزایند، در حال حاضر کسی نمی‌داند که تغییرات مشاهده‌شده در ویروس کرونا اصلا می‌تواند ویژگی‌های آن را شدیدا تغییر دهد یا نه.آن‌ها با توجه به اثربخشی واکسن کرونا تأکید می‌کنند که این واکسن همزمان واکنشی ایمنی در برابر چند ویژگی این ویروس ایجاد می‌کند. ریچارد نهر از دانشگاه بازل می‌گوید: تغییر در چند مشخصه این ویروس باعث نخواهد شد که سیستم ایمنی دیگر نتواند عامل بیماری را تشخیص بدهد و بشناسد. او در عین حال تأکید می‌کند که با وجود این باید تغییرات بعدی ویروس را زیرنظر گرفت. از چند هفته پیش در جنوب شرقی بریتانیا گونه‌ای از ویروس کرونا شایع شده که بر اساس مشاهدات اولیه، از نسخه‌های قبلی این ویروس واگیردارتر است. نهر می‌گوید: اینکه این نسخه از ویروس کرونا ممکن است سریع‌تر سرایت یابد اساسا منطقی است و اگر این مساله اثبات شود لازم است محدودیت‌ها به شکلی واضح افزایش یابد تا جلوی گسترش بیشتر ابتلا به ویروس گرفته شود. با این همه به باور او، ممکن است که افزایش موارد ابتلا به این نوع از ویروس تنها پیشامدی باشد که حاصل واقعه‌‌ای است که منجر به این فراگیری شده است. با تمامی این حرف‌ها که از سوی دانشمندان و کارشناسان مطرح شده، اما وزیر بهداشت بریتانیا گفت که او بسیار نگران سیستم بهداشتی این کشور است. در حال حاضر بیش از ۱۸ هزار فرد مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها بستری هستند. این آمار تقریبا به اندازه همان رقم بالایی است که در اوج موج اول بحران کرونا در بهار سال جاری بریتانیا را درگیر خود کرد. او از همه خواسته «مقررات جدید را رعایت کنند و مسوولیت شخصی به عهده بگیرند». بر اساس بررسی‌های اولیه دانشمندان در بریتانیا، نوع جدید ویروس کرونا دارای تعداد زیادی تغییرات ژنتیکی است که غیرمعمول است. این جهش ژنتیکی در پروتئین خارمانند ویروس رخ داده است که واکسن شرکت فایزر بیون‌تک آن را هدف قرار می‌دهد و در مقابل آن ایمنی ایجاد می‌کند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) در طول شب گذشته توییت کرده که از نزدیک با مقام‌های بهداشتی بریتانیا در ارتباط است. این مقام‌ها در حال حاضر بی‌وقفه در حال تجزیه و تحلیل داده و به اشتراک گذاشتن اطلاعات جدید خود با سازمان بهداشت جهانی و دیگر مراکز تحقیقاتی هستند. آنها گفته‌اند: «ما به محض کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی‌های این نوع ویروس و تاثیرات آن دیگر کشورها و مردم را مطلع خواهیم کرد.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران