شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفته شیوع جهانی ویروس کرونا علاوه بر تمام معضلاتی که برای کشورها به وجود آورده، پیش‌بینی‌های هواشناسی را با مشکلاتی مواجه کرده است.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفته شیوع جهانی ویروس کرونا علاوه بر تمام معضلاتی که برای کشورها به وجود آورده، پیش‌بینی‌های هواشناسی را با مشکلاتی مواجه کرده است.

صادق ضیاییان در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه برخی از تجهیزات هواشناسی برای پیش‌بینی وضعیت جوی روی هواپیماهای مسافربری بین‌المللی نصب شده‌اند، افزوده: این هواپیماها در مسیرهای پرواز اطلاعات هواشناسی را به‌گیرنده‌های زمینی ارسال می‌کنند و در نهایت این داده‌ها پس از تجزیه و تحلیل در سایت‌های معتبر جهانی آپلود و تبدیل به بانک اطلاعاتی هواشناسی برای کل دنیا می‌شوند. او با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا سبب کاهش این پروازهای بین‌المللی و در نتیجه کاهش داده‌های هواشناسی شده است، اضافه کرده: از آنجایی که هوا مرزی نمی‌شناسد، پیش‌بینی‌های هواشناسی حتی در سطح محلی یا منطقه‌ای نیاز به دریافت داده‌های اولیه از مدل‌های جهانی دارد چراکه اگر تغییری جوی در هر گوشه از زمین رخ دهد و ما درمورد آن داده‌های ناقصی داشته باشیم، کل جهان از این کمبود اطلاعات متاثر خواهد شد. مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه درحال‌ حاضر کاهش سفرها و درنتیجه کاهش تعداد دیده‌بانی‌ها از روی هواپیما، پیش‌بینی‌ها در کل جهان را با مشکلاتی مواجه کرده است، گفته: این موضوع سبب کاهش دقت پیش‌بینی‌های هواشناسی و نحوه فعالیت سامانه‌های بارشی می‌شود. به گفته ضیاییان علاوه بر محدودیت کرونایی برای پروازهای بین‌المللی، این پروازها در کشور ما کمتر از سایر نقاط جهان رخ می‌دهد که خود این مساله نیز بر پیش‌بینی‌های هواشناسی بر اساس داده‌های هواپیمایی تاثیرگذار است. او در ادامه گفته تعداد ایستگاه‌های هواشناسی نیز در کشورهای همسایه ما از جمله عراق و افغانستان بسیار کم است و داده‌های هواشناسی ضعیفی دارند. این مساله سبب شده است که بخش زیادی از مدل‌های پیش‌بینی هواشناسی در منطقه ما دقت کافی را نداشته باشد. به گفته مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی در این شرایط از تصاویر ماهواره‌ای می‌توان کمک گرفت اما این تصاویر دقت ایستگاه‌های زمینی هواشناسی را ندارند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران