شماره امروز: ۵۴۷

رویای رونق دوباره در شرایط پس‌روی آب خلیج در شهرهای ساحلی گلستان

| | |

پس‌روی آب خلیج گرگان، گردشگری شهرهای ساحلی گلستان را از رونق انداخته و این امر بر معیشت ساحل‌نشینان هم تأثیر منفی گذاشته است.

پس‌روی آب خلیج گرگان، گردشگری شهرهای ساحلی گلستان را از رونق انداخته و این امر بر معیشت ساحل‌نشینان هم تأثیر منفی گذاشته است. گردشگران زیادی در رویای دیدن آب زلال دریا و شنا در پهنه آبی خزر و خلیج گرگان رهسپار این سواحل می‌شوند اما فقط چند دقیقه پس از رسیدن به آن، رویای ساحل ماسه‌ای و شنا در دریا نقش بر آب می‌شود. شنا و آب‌بازی پیشکش، شاید همان تماشای آب و خیس کردن دست‌ها در آب دریا هم دیگر ممکن نباشد زیرا پهنه آبی صدها متر از ساحل فاصله گرفته است. به گزارش مهر، این توصیف شرایط چند سال اخیر سواحل گلستان است، این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که تا کمتر از ۱۰ سال قبل شاهد پهلو گرفتن انواع قایق‌های تندرو و البته در روزگاری اتوبوس دریایی در اسکله و سواحل استان بودیم. همین عقب‌نشینی آب کافی بود تا حال و هوای شهرهای ساحلی استان هم تغییر کند، زمانی برای قایق‌سواری در خلیج گرگان باید مدت‌ها در صف انتظار می‌ایستادی و یا برای استفاده از بازارچه‌های ساحلی بندرترکمن و بندرگز مشکل کمبود پارک خودرو و ازدحام وجود داشت و طعم و بوی انواع غذاهای محلی در ساحل، هر مسافری را وسوسه می‌کرد اما امروز نه‌تنها خبری از این جذابیت‌ها نیست بلکه حضور در سواحل استان هم موضوعی بغرنج و آزاردهنده است. پس‌روی آب به حدی است که در صورت استمرار بی‌توجهی مدیران و متولیان، شرایط زندگی برای اهالی و جوامع پیرامونی خلیج گرگان بسیار سخت خواهد شد. فارغ از مشکلاتی که عقب‌نشینی آب برای پروژه‌های گردشگری خرد بازارچه ساحلی و مشاغل وابسته بر جای می‌گذارد، این چالش اجرای طرح‌های کلان گردشگری مانند طرح گردشگری جزیره آشوراده را هم در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

  جامعه صیادی کوچک‌تر شده است

عبدالحکیم ادریسی، یکی از صیادان بندرترکمن گفت: هراندازه آب عقب‌نشینی کند مسلماً روی میزان ذخایر ماهیان دریا و معیشت ساحل‌نشینان تأثیر می‌گذارد. برخی از مردم در طلب معاش به نقاط دوردست در مرز ترکمنستان رفته و جان خود را برای تأمین هزینه‌های زندگی به خطر می‌اندازند. اینجا شغل صیادی کمرنگ شده و بیشتر صیادان از سر ناچاری برای کار به شهرهای دیگر مانند چابهار و تهران رفته‌اند. ادریسی با بیان اینکه قبل از خشک‌سالی اوضاع بهتر بود، گفت: هم‌اکنون افرادی که اوضاع مالی خوبی دارند پرورش ماهی راه‌اندازی کرده و کسی که وضع مالی خوبی ندارد مهاجرت می‌کند. زمانی صیادی، جامعه بزرگ‌تری را تشکیل می‌داد اما اکنون صرفه اقتصادی ندارد. در یک منطقه ممکن است ۳۰ تور پهن شود ولی تنها یک ماهی صید شود. ادریسی از وجود جوانان بیکار زیادی در این منطقه خبر داد و چاره این مشکل را در ایجاد صنعت، راه‌اندازی پرورش ماهی در قفس و استفاده از نیروهای بومی منطقه عنوان کرد. 

  کم‌رونقی غرفه‌های بازارچه ساحلی

عبدالسعید ایری توماج، یکی از غرفه‌داران بازارچه ساحلی بندر ترکمن گفت: پس‌روی آب خلیج به‌صورت غیرمستقیم بر رونق غرفه‌های بازارچه تأثیر گذاشته است و این امر را می‌توان از کاهش تعداد شاگردان غرفه‌ها دریافت. تعداد مشتریان و کسب‌وکار در سنوات اخیر نسبت به گذشته کمتر شده و بسیاری به مشاغل دیگر روی آورده‌اند. روزگاری در بازارچه حداقل شش نفر مامور ساماندهی پارک خودرو مشتریان بودند و ‌اکنون شغل‌های جانبی کنار بازارچه هم ازدست‌رفته است. روزی در کنار بازارچه ده‌ها زن قزاق ترکمن به پخت شیرینی‌جات محلی مانند بورک و پیشمه مشغول و کمک‌خرج خانواده خود بودند ولی حالا پس‌روی آب دریا و کاهش میزان مشتریان بر روی این امر هم تأثیر گذاشته است. در تعطیلات تابستان و نوروز همه‌ساله چندین نفر مشغول ساخت صنایع‌دستی و بومی بوده و غرفه‌داران با فروش آن علاوه بر ترویج فرهنگ بومی سبب اشتغال و درآمدزایی می‌شدند، اما اکنون اسکله جاذبه چندانی برای گردشگران ندارد. 

  کاهش ۸۰ درصدی میزان گردشگر دریایی

ابراهیم میرزایی، یکی از فعالان قایقرانی در بندر ترکمن هم گفت: پس‌روی آب خلیج بر تعداد گردشگر تأثیر گذاشته و این امر معیشت ما را در معرض خطر قرار داده است. فعالیت ما قایقرانی و بردن گردشگر به دریا است و اگر آبی نباشد این فعالیت هم از بین می‌رود. وی با بیان اینکه به دلیل کاهش میزان آب، موتور و قایق‌ها آسیب می‌بینند، ادامه داد: تعداد مسافران نسبت به سنوات گذشته حدود ۸۰ درصد کاهش‌یافته و دو سال است درگیر این معضل هستیم. میرزایی از فعالیت ۳۱ قایق موتوری و ۵۰ نفر در شرکت قایقرانی خبر داد و گفت: قبلاً روزی پنج سرویس به دریا می‌رفتیم ولی هم‌اکنون هر ۶ روز یک‌بار یک سرویس هم به ما نمی‌رسد. وی توضیح داد: آشوراده امکانات زیرساختی و گردشگری قابل‌ملاحظه‌ای ندارد و فقط کسانی که طبیعت گرد هستند می‌توانند از آن لذت ببرند.

  دلسردی سرمایه‌گذاران در ورود به پروژه‌های گردشگری

حسین احمدی، فرماندار بندرگز هم در این خصوص گفت: بخشی از ارتزاق مردم ساحل‌نشین از طریق قایقرانی و گردشگری دریایی صورت می‌گیرد که اکنون تحت تأثیر عقب‌نشینی خلیج قرار گرفته است. پس‌روی خلیج مطمئناً بر پروژه‌های گردشگری منطقه تأثیر گذاشته و سرمایه‌گذاران را برای ورود ناامید و دلسرد می‌کند. بسیاری از پروژه‌های شیلاتی مانند پرورش ماهی در قفس که می‌تواند در خلیج شکل بگیرد به علت پس‌روی و کاهش کیفیت آب ممکن است دچار مشکل شود. وی بیان کرد: بوی بد سواحل که ناشی از جلبک‌ها و خزه‌ها است در نتیجه خشکی خلیج ایجادشده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران