شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مهدی مهیار| هرساله یکم آذرماه مصادف با روز نکوداشت اصفهان است. در این روز جشن‌ها و برنامه مختلفی تدارک دیده شده که جهت گرامی داشتن این روز برگزار می‌شود.

مهدی مهیار| هرساله یکم آذرماه مصادف با روز نکوداشت اصفهان است. در این روز جشن‌ها و برنامه مختلفی تدارک دیده شده که جهت گرامی داشتن این روز برگزار می‌شود. اصفهان دارای یک روز خاص است و یکم آذرماه رسماً از سال ۱۳۹۷ برای نامگذاری روز اصفهان در تقویم انتخاب شد. این روز جهت ارج نهادن به شهر تاریخی اصفهان تعیین شده است.

   اصفهان کجاست؟

اصفهان شهری تاریخی در مرکز ایران است که سومین شهر بزرگ ایران و همچنین سومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران و مشهد است. کلان شهر اصفهان چهاردهمین کلان شهر پرجمعیت خاورمیانه است. این شهر آثار باستانی و مکان‌های دیدنی فراوانی دارد و همین سبب شده در فرهنگ عامه اصفهان نصف جهان لقب بگیرد. در آذرماه ۱۳۹۴ اصفهان به همراه رشت به عنوان نخستین شهرهای ایران به عضویت شبکه شهرهای خلاق زیر نظر یونسکو درآمد. صنایع دستی‌های اصفهان در ایران و حتی جهان زبانزد خاص و عام است. کارخانه‌های فولاد مبارکه، ذوب آهن و اسنوا در این شهر فعالیت دارند. این شهر همچنین بیشترین کارگاه و بزرگ‌ترین کارخانه‌های طلای ایران را دارد. منارجنبان، سی و سه پل، پل خواجو، عمارت عالی‌قاپو، میدان نقش جهان، کاخ چهل ستون و ... از اماکن تاریخی اصفهان هستند.

    تاریخچه نکوداشت روز اصفهان

در بهمن ماه ۱۳۸۳ دکتر شاهین سپنتا پیشنهاد کرد که این روز به نام روز اصفهان نامگذاری شود. پس از آن برخی از سازمان‌های غیردولتی اصفهان از جمله کانون گسترش فرهنگ ایران بزرگ، جمعیت طبیعت یاران و انجمن مثنوی پژوهان ایران از این پیشنهاد استقبال کردند. گروهی از افراد متن فراخوانی را تهیه و آن را در مطبوعات اصفهان منتشر کردند. این متن فراخوانی برای چهره‌های فرهنگی و هنری، اصفهان‌شناسان، فرهیختگان و استادان دانشگاه فرستاده و از همه این افراد خواسته شد تا نظرات و پیشنهادات خود را برای انتخاب روزی برای اصفهان با ذکر دلایل و با توجه به ریشه‌های تاریخی و فرهنگی آن به دبیرخانه بفرستند. در اردیبهشت ماه ۱۳۸۴ تمام این پیشنهادات به دبیرخانه هم اندیشی برای نامگذاری روز نکوداشت اصفهان به داوری گذاشته شد. در نهایت اکثریت، روز یکم آذرماه را به عنوان روز نکوداشت اصفهان انتخاب و تصویب کردند. به همین دلیل هرساله یکم تا هفتم آذرماه را به عنوان هفته اصفهان گرامی می‌دارند.

   نماد روز اصفهان

زنده یاد دکتر لطف‌الله هنر فر پیشنهاد کرد که   نگاره تاریخی‌ای که بر کاشی کاری‌های سردر بازار قیصریه اصفهان نقش بسته‌اند را به عنوان نماد اصفهان انتخاب کنند. این نگاره از صورت فلکی برج قوس (آذر) گرفته شده و همچنین با محتوایی متعالی طراحی شده است.

   شعار اصفهان برای همیشه، برای همه

شعار اصفهان برای همیشه، برای همه توسط انجمن دوستداران اصفهان به عنوان شعار مشترک دوستداران اصفهان برگزیده است. در همه نقاط این شهر پوسترهایی با موضوع روز اصفهان قرار داده می‌شود که این شعار روی آنها وجود دارد.  جشنی برای نکوداشت روز اصفهان با عنوان جشنی به رنگ اصفهان برگزار می‌شود. در این جشن برنامه‌های مختلفی همچون نمایش‌های تاریخی، مسابقات ورزشی و … تدارک دیده می‌شود. این جشن در میدان عتیق برگزار می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران