شماره امروز: ۵۴۷

| | |

هنوز به بحران کمبود خون برنخوردیم، اما از مردم می‌خواهیم که خون خود را اهدا کنند و به باورهای غلط در زمان شروع کرونا توجه نکنند.

هنوز به بحران کمبود خون برنخوردیم، اما از مردم می‌خواهیم که خون خود را اهدا کنند و به باورهای غلط در زمان شروع کرونا توجه نکنند. رییس سازمان انتقال خون با بیان این مطلب گفت: طبق طبقه‌بندی‌های که در سازمان انتقال خون داریم، الان در وضعیت کمبود هستیم و نه بحران، اما نبابد به وضع بحرانی برسیم، چون شهروندان و هموطنان ما که در بیمارستان‌ها عمل جراحی دارند  همچنین بیماران تالاسمی، سرطانی، مادران باردار و دیگر بیماران به مشکل بر خواهند خورد. پیمان عشقی بیان کرد: این یک مسوولیت اجتماعی بر دوش تک تک ایرانی‌هایی است که می‌توانند اهدای خون داشته باشند اما به دلیل باورهای اشتباه در زمان شیوع کرونا از اهدای خون اجتناب می‌کنند. او افزود: آلودگی هوا و سرما چیزی است که هر سال بوده و ما برای آن آمادگی داشتیم اما کرونا شرایط را طور دیگر کرده و موضوع در خانه ماندن را به وجود آورده، در صورتی که افراد زیادی را می‌بینیم در پاساژها و تفرجگاه‌ها حضور دارند، ترافیک اتوبان‌ها نشان می‌دهد مردم بیرون می‌آیند ولی خون خود را اهدا نمی‌کنند. رییس سازمان انتقال خون گفت: سازمان انتقال خون تمام پایگاه‌های خودش را موظف کرده تا فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند، اهدای خون هیچ خطری در رابطه با کرونا ندارد، باور غلط دیگر این است که وقتی اهدای خون می‌کنیم ایمنی بدن پایین می‌آید در صورتی که استانداردهای ما آنقدر سختگیرانه است که فقط از افرادی که سلامت کامل دارند خون گرفته می‌شود.

 او تصریح کرد: ما ۱۹۰ پایگاه ثابت در کشور داریم و می‌خواهیم ۱۹۰ پایگاه سیار هم هر روز در گوشه و کنار کشور داشته باشیم، مساجد، فرهنگسرا‌ها و جاهایی که امکان حضور فعال مردم وجود دارد را شناسایی می‌کنیم، در جاهایی که این امکان را نداشته باشد از اتوبوس‌ها و آمبولانس‌های هلال احمر کمک خواهیم گرفت. عشقی در پایان تاکید کرد: مردم از رفتارهایی که منجر به حذف اهدای خون همچون بوتاکس، حجامت، تتو می‌شود خودداری کنند. این در حالی است که چندی پیش سخنگوی سازمان انتقال خود از کمبود خون در 9 استان کشور خبرداده بود. حاجی‌بیگی در این مورد اظهار داشت: مردم باید بدانند که اهدای خون یک اقدام و نیاز ضروری و روزانه است. در حال حاضر در استان‌های سیستان و بلوچستان، مازندران، گیلان، فارس، خوزستان، کرمان، تهران، هرمزگان و بوشهر برای بیماران خاص و تالاسمی کمبود خون داریم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران