شماره امروز: ۵۴۷

فرمانده مقابله با کرونا در تهران مطرح کرد

| | |

تعادل| بیشتر از یک ماه است که اغلب مسوولان از وزارت بهداشت و درمان گرفته تا شورای شهر و حتی نمایندگان مجلس براین مساله تاکید دارند که اگر می‌خواهیم زنجیره بیماری کرونا را در کلانشهر تهران بشکنیم باید تن به تعطیلی دو هفته‌ای و کامل این شهر بدهیم.

تعادل| بیشتر از یک ماه است که اغلب مسوولان از وزارت بهداشت و درمان گرفته تا شورای شهر و حتی نمایندگان مجلس براین مساله تاکید دارند که اگر می‌خواهیم زنجیره بیماری کرونا را در کلانشهر تهران بشکنیم باید تن به تعطیلی دو هفته‌ای و کامل این شهر بدهیم. اما هنوز دولت در این باره تصمیمی اتخاذ نکرده و همه‌چیز بر همان مدار محدودیت‌ها و رعایت پروتکل‌ها می‌چرخد. این بار اما فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا نیز اعلام کرده که حداقل برای تجدید قوای نیروی بهداشتی و درمانی هم که شده باید تهران را دو هفته تعطیل کنیم. 

      سکونت‌های غیر رسمی چالش دوران کرونا

علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران در جلسه شورای فرماندهی عملیات مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران ضمن ارایه گزارش مختصری از فعالیت‌های ستاد، بیان کرد: در حال حاضر ۳۸۲ مرکز جامع سلامت در استان تهران مشغول به ارایه خدمت هستند که از این تعداد ۸۴ مرکز جامع به صورت ۱۶ و ۲۴ ساعته در زمینه کرونا فعالیت دارند و مابقی خدمات بهداشتی عادی از جمله واکسیناسیون را ارایه می‌دهند. بر همین اساس استان تهران تنها استانی است که صد درصد برنامه‌های بهداشتی اولیه خود را محقق کرده است. او با بیان اینکه استان تهران بالغ بر یک میلیون جمعیت شناور دارد، اظهار کرد: پیش از بحران کرونا، ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کردند که این میزان به حدود یک میلیون نفر کاهش یافته است، همچنین در تهران ۵ هزار اتوبوس و ۷۰ هزار تاکسی مشغول خدمت رسانی هستند.

به گفته زالی، پدیده معتادان متجاهر، کودکان کار، زباله گردی و سکونت اتباع بیگانه به ویژه اتباع بدون هویت، به‌طور تقریبی منحصر به استان تهران است. فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران با اشاره به اینکه تهران گرانیگاه سیاسی و اقتصادی جامعه است، افزود: بالغ بر ۲۵ درصد تولید ناخالص ملی در استان تهران محقق می‌شود.

او سکونت‌های غیررسمی را نیز از دیگر چالش‌های حوزه بهداشتی اعلام کرد و گفت: تهران جایگاه پیچیده و متفاوتی دارد، به همین دلیل با همکاری استاندار تهران و سایر دستگاه‌های مرتبط، ستاد مقابله با کرونا تشکیل شد.

      افزایش شتاب گرفتاری بیماری در تهران

زالی با اشاره به اینکه در حال حاضر در پیک سوم بیماری هستیم، گفت: در این پیک برخلاف دو پیک قبلی با سرعت بیشتری به اوج بیماری رسیدیم که این موضوع نشان می‌دهد شتاب گرفتاری بیماری در تهران افزایش داشته است، همچنین اقامت بیمارستانی نیز در پایتخت با افزایش یک الی دو روزه همراه بوده است. فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، تصریح کرد: در این فاز فعلی با خوشه‌های جمعیتی خانوادگی مبتلایان نیاز به بستری مواجه هستیم. از طرفی ابتلای همکاران در مجموعه ارایه‌دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی چالش دیگری در این زمینه است.

      به نیروی تازه نفس نیاز داریم

زالی با بیان اینکه یکی از مواردی که مقام معظم رهبری در جلسه ستاد ملی کرونا تکلیف کردند، جذب نیروی انسانی بود، ادامه داد: تاکنون حمایت‌های لازم در زمینه تامین نیروی انسانی تازه نفس صورت نگرفته است. به گفته وی، یکی از مهم‌ترین معضلات کادر سلامت با توجه به نزدیک بودن فصل زمستان، تامین ذخایر راهبردی، دارو، تجهیزات، اقلام مصرفی و اقلام سرمایه‌ای است.

      سازمان‌های بیمه‌گر مشارکت نمی‌کنند

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، اظهار کرد: متاسفانه در مسیر مقابله با بحران، سازمان‌های بیمه‌گر مشارکت جدی با نظام سلامت نداشتند و می‌توان گفت به‌طور کلی این بازآرایی ارایه خدمات در بخش اجرایی متناسب با بحران کنونی نیست. باید در این مسیر یک پنجره واحد داشته باشیم. زالی چالش دیگر را عدم درک عمیق و حساسیت آحاد مردم و مسوولان دانست و خواستار جدی‌تر شدن رویکرد مسوولان نسبت به بحران کرونا، جلوگیری از خستگی مردم نسبت به رعایت پروتکلهای بهداشتی به علت فرسایشی شدن شرایط و افزایش حساسیت جمعی به کمک رسانه‌ها شد.

      تعطیلی تهران برای تجدید قوا

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا، اظهار کرد: عدم اجرای صحیح و قطعی برخی از مصوبات از معضلاتی است که باید مدنظر قرار گیرد. پیش از این عنوان شد تهران با این شتاب بیماری بهتر است برای تجدید قوای نیروی بهداشتی و درمانی دوهفته تعطیل شود. او با اشاره به حضور فعال دانشجویان خلاق و نوآور در عرصه پژوهش مرتبط با کرونا، افزود: بسیاری از محققان مطالعات خوبی انجام دادند و حتی محصولات مهمی نیز تولید کردند اما بروکراسی موجود برای اخذ مجوز، آنها را دلسرد کرده است.

      کنترل کرونا بدون مشارکت مردم 

شدنی  نیست

زالی افزود: پارادایم عملیاتی، اجرایی و اندیشه پردازانه در حوزه مقابله با کرونا شکل گرفته است. یکی از تاکیدات ایشان موضوع محله محوری و استفاده مجدد از نیروهای مردمی، جهادگر و داوطلب بود که فرمان هوشمندانه‌ای است؛ چراکه کنترل کرونا بدون مشارکت مردم شدنی نیست. بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران عنوان کرد: حضور نیروهای داوطلب علاوه بر جنبه‌های معنوی، در زمینه تامین معیشت و رفع مایحتاج خانوارهای کم برخوردار و افرادی که نیاز به ایزولاسیون دارند کمک کننده خواهد بود. همچنین غربالگری و بیماریابی به موقع در کنار این اقدامات ما را زودتر به نتیجه می‌رساند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران