شماره امروز: ۵۴۷

زنگ خطر فرسودگی تجهیزات بیمارستانی هم به صدا در آمد

| | |

بی توجهی به کرونا تنها آمار ابتلا را بالا نمی‌برد. این بیماری هر چه افراد بیشتری را مبتلا کند، نیاز آنها به خدمات درمانی هم بیشتر می‌شود و در این بین بیمارستان‌ها و البته کادر درمان هم ظرفیتی دارند

بی توجهی به کرونا تنها آمار ابتلا را بالا نمی‌برد. این بیماری هر چه افراد بیشتری را مبتلا کند، نیاز آنها به خدمات درمانی هم بیشتر می‌شود و در این بین بیمارستان‌ها و البته کادر درمان هم ظرفیتی دارند که بالاخره تمام خواهد شد. از طرف دیگر بعد از 9 ماه کار مداوم حالا تجهیزات بیمارستانی هم فرسوده شده‌اند و همین امر می‌تواند در ارایه خدمات درمانی به بیماران مشکلات زیادی را ایجاد کند. به خصوص که این فرسودگی در بخش مراقبت‌های وی‍ژه باشد. در این شرایط که وزارت بهداشت و درمان برای پرداخت حقوق پرستاران و دیگر کادر درمان بیمارستان‌های دولتی با مشکل مواجه است، رو به رو شدن با تجهیزاتی که نیاز به تعمیر و بازیابی دارند نیز می‌تواند مشکلی بر مشکلات این وزارتخانه بیفزاید. شاید تمام این دلایل باعث شوند که مردم هم برای لحظاتی به این فکر کنند که آنها با رعایت نکردن پروتکل‌ها می‌توانند هر روز جان تعداد بیشتری از همنوعان خود را به خطر بیندازند. 

    بحران‌های سخت‌تری در راه است

دکتر علی علیخانی، پزشک یکی از بیمارستان‌های دولتی در این باره به «تعادل» می‌گوید: بی‌توجهی دولت و مردم به ضرر تمام افراد جامعه تمام می‌شود، وقتی مردم پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند و دولت هم سعی در عادی جلوه دادن شرایط دارد و تلاشی هم برای اعلام قرنطینه نمی‌کند باید خود را برای بحران‌های بدتر از این هم آماده کنیم. حتی اگر بخواهیم خستگی کادر درمان را ندیده بگیریم و خود کادر درمان هم هر چه در توان دارند بگذارند و اصلا از پا در نیایند، تجهیزات بیمارستانی در آستانه فرسودگی هستند. به خصوص وسایل و دستگاه‌هایی که در بخش مراقبت‌های وی‍ژه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اتفاق اگر به‌طور سراسری در بیمارستان‌هایی که هر کدام حداقل روزانه تعداد قابل توجهی بیمار کرونایی به آنها مراجعه می‌کنند و بخشی هم از این بیماران احتیاج به مراقبت‌های ویژه دارند، رخ دهد، آن وقت با بحران مرگ و میر بالایی مواجه خواهیم بود. 

    فرسودگی تجهیزات بیمارستانی

از سوی دیگر رییس بیمارستان شهدای تجریش نیز روز گذشته در گفت‌وگو با ایلنا نسبت به فرسودگی و کمبود تجهیزات بیمارستانی در صورت ادامه روند افزایشی بیماران کرونایی هشدار داد. رضا جلیلی خشنود با اشاره به افزایش چشمگیر ورودی بیماران کرونایی به بیمارستان بیان کرد: متاسفانه در چند هفته اخیر، به خصوص در روزهای گذشته شاهد افزایش روند ورودی بیماران به خصوص بیماران بدحال به مراکز درمانی و بیمارستانی بودیم. در چند روز اخیر هم میزان ورودی‌های بیمارستان افزایش پیدا کرده و هم میزان میرایی و درگیری‌های ریوی بیماران بیشتر از قبل شده است. قبلا بیشتر مراجعه‌کنندگان که بیماری در آنها شدت می‌گرفت بالای ۶۵ سال بودند که عمدتا دارای بیماری‌های زمینه‌ای بودند، اما الان در تمام رده‌های سنی شاهد ورودی بیماران به بیمارستان هستیم، البته هنوز هم مراجعه‌ بیماران بالای ۶۰ الی ۶۵ سال بیشتر از سنین دیگر است. او با اشاره به وضعیت تجهیزات بیمارستانی افزود: وزارت بهداشت و ستاد کرونا به هر طریق که شده تجهیزات فردی و امکانات بیمارستانی را به ما رساندند تا با کمبود مواجه نشویم، اما بالاخره تمام اینها یک ظرفیتی دارد و اگر تعداد بیماران از یک حدی فراتر برود، قطعا بیمارستان‌ها با کمبود تجهیزات و فرسودگی مواجه خواهند شد، امیدواریم که مردم با رعایت پروتکل‌ها در کنترل این بیماری به کادر درمان کمک کنند.

  ابتلای کادر درمان به کرونا

ریسک کار را بالا خواهد برد

خشنود در رابطه با ابتلای کادر درمان به ویروس کرونا و تاثیر آن بر کاهش نیرو در بیمارستان گفت: پرسنل در زمان ابتلا به ویروس، حداقل تا دو هفته باید استراحت کنند، اما به دلیل ناتوانی‌هایی که به دنبال بیماری ایجاد می‌شود، ممکن است تا ۴ الی ۵ هفته نتوانند برگشت به کار و انجام فعالیت قبل خود را داشته باشند، این موضوع باعث می‌شود تا در چرخه ابتلای کادر درمان بیمارستان‌ها همیشه تعدادی از نیروهای درمان را نداشته باشیم و چون کار پزشکی یک کار گروهی است، در این شرایط به بقیه اعضا فشار مضاعف وارد می‌شود که ریسک کار را بالا خواهد برد.

    ورودی بیماران کرونایی 

افزایش چشمگیری داشته است

خشنود در رابطه با میزان ورودی بیماران کرونایی به بیمارستان گفت: اوایل شیوع ویروس کرونا مردم با کوچک‌ترین علائمی به بیمارستان مراجعه می‌کردند، اما بعد از مدتی به این نتیجه رسیدند که در منزل ماندن بهتر است تا اینکه به بیمارستان مراجعه کنند، در این بین برای عده‌ای بهبودی حاصل می‌شد و تعدادی دیگر که در منزل می‌ماندند با حال بسیار بد مجبور بودند به بیمارستان مراجعه کنند که در آن صورت دیگر کاری از دست کادر درمان برنمی‌آمد، بنابراین نمی‌توان محاسبه دقیقی انجام داد تا مقایسه درستی صورت بگیرد. او افزود: در رابطه با ورودی بیماران مبتلا به کرونا فقط می‌توان گفت که میزان ورودی‌ها افزایش چشمگیری پیدا کرده، ولی چون بسیاری از بیمارستان‌های خصوصی و نظامی پذیرش بیماران کرونایی خود را بیشتر کردند، بررسی میزان مراجعات مشکل شده، ولی به صورت کلی روند مراجعات بیشتر شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران