شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اصفهان از ثبت ملی ۹ اثر منقول فرهنگی و تاریخی در این استان خبر داد. فریدون الهیاری گفت:

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اصفهان از ثبت ملی ۹ اثر منقول فرهنگی و تاریخی در این استان خبر داد. فریدون الهیاری گفت: قدمت این آثار از حدود ۶ هزار سال گذشته تا اوائل ورود اسلام به کشور است. او افزود: این آثار شامل ۲ منبر چوبی در حسینیه‌های حضرت ابوالفضل(ع) بالاده و امام حسین(ع) توده در شهرستان آران و بیدگل، در مسجد سید محمدیه نایین و کاسه سفالی، جام سفالی، کاسه پایه‌دار سفالی، لیوان سفالی، مهر سنگی استوانه‌ای و خمره تدفین مربوط به محوطه باستانی اریسمان نطنز است.

 اریسمان به عنوان نخستین منطقه تاریخی ذوب فلز و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای صنعتی تمدن بشری با پیشینه حدود ۶ هزار سال در ۱۵ کیلومتری شهر نطنز در استان اصفهان واقع ‌است. در این محوطه تاریخی آثاری از ۶ هزار سال گذشته تا دوره ساسانی و ۲ هزار سال گذشته کشف شده است. در محدوده نطنز تا شمال اصفهان تاکنون حدود ۶ هزار اثر تاریخی، شناسایی شده و این محدوده از پیشینه غنی زندگی اجتماعی برخوردار است. الهیاری با اشاره به اینکه تاکنون حدود یکهزار و ۹۶۰ اثر ملموس و غیر ملموس در استان اصفهان در فهرست آثار ملی ثبت شده است، افزود: حدود ۳۵۰ اثر از میان آنها، منقول است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران