شماره امروز: ۵۴۷

میزان بالای ابتلا و مرگ‌ ناشی از کرونا در کشور

| | |

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا در کشور، در تحلیل روند این بیماری در هفته منتهی به ۱۸ مهـرماه، مشخص شد

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا در کشور، در تحلیل روند این بیماری در هفته منتهی به ۱۸ مهـرماه، مشخص شد که هر چند موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از کووید19 در کشور بالا است، اما روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی مشاهده می‌شود. شمار مبتلایان به کروناویروس در جهان به ۳۷ میلیون و ۷۵۵ هزار و ۱۳ نفر رسیده و تاکنون مرگ یک میلیون و ۸۱ هزار و ۵۰۸ نفر نیز در اثر این بیماری تأیید شده است. همچنین بنابر تازه‌ترین آمارها ۲۸ میلیون و ۳۶۱ هزار و ۴۵۴ نفر از مبتلایان به کووید-۱۹ تاکنون بهبود یافته‌اند. البته روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۴ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد. در ایران نیز تا ظهر روز گذشته ۵۰۰ هزار و ۷۵ تن به این بیماری مبتلا شده و متاسفانه ۲۸ هزار و ۵۴۴ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. همچنین خوشبختانه تاکنون ۴۰۶ هزار و ۳۸۹ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. آخرین تحلیل‌ها از روند بیماری در کشور تا هفته منتهی به ۱۸ مهرماه از سوی کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا در وزارت بهداشت اعلام شد. بر اساس گزارش کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا، در محاسبات روند، در این گزارش و گزارشات آتی، تعداد موارد جدید روزانه مبتلایان بستری و مرگ وارد آنالیز می‌شود. همچنین دسته‌بندی استان‌ها بر اساس میزان بروز در آخرین هفته انجام گرفته و نمودار بر اساس تغییرات موارد ابتلا و مرگ در آخرین هفته نسبت به هفته قبل خواهد بود.

  تحلیل روند بیماری 

در هفته منتهی به ۱۸ مهـرماه

هر چند موارد ابتلا و مرگ و میر در کشور بالا است، اما روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی مشاهده می‌شود. در ۱۱ استان قم، لرستان، سمنان، ایلام، مازندران، خوزستان، تهران، کرمانشاه، همدان، آذربایجان شرقی و اصفهان روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی مشاهده شد. در ۱۵ استان خراسان جنوبی، خراسان شمالی، آذربایجان غربی، یزد، کردستان، چهار محال و بختیاری، مرکزی، خراسان رضوی، البرز، زنجان، کرمان، گیلان، گلستان، کهگیلویه و بویر احمد و بوشهر روند صعودی یا شروع پیک جدید مشاهده شد. در پنج استان سیستان و بلوچستان، فارس، هرمزگان، قزوین و اردبیل روند ثبات با تغییرات مختصر و نامنظم وجود داشته است. باید مدنظر داشت که یک استان می‌تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند.

  کرونا  در جهان

بر اساس اعلام کمیته اپیدمیولوژی کووید۱۹ در وزارت بهداشت، در حال حاضر میزان کشندگی بیماری کووید-۱۹ در جهان ۲.۹ درصد برآورد می‌شود. تعداد موارد جدید روزانه در جهان در روز ۱۶ مهر ماه ۲۷۶ هزار و 440 نفر، در روز ۱۷ مهر ماه ۳۳۸ هزار و 408 نفر و در روز ۱۸ مهر ماه ۳۵۰ هزار و ۷۶۶ نفر بوده است. همچنین از 15کشوراول  ابتلابه کرونا  امریکا، هند و برزیل به ترتیب در رده اول تا سوم ابتلا به کرونا بوده و کشورمان نیز در رده سیزدهم میزان ابتلا به این بیماری قرار دارد.

  خطر بستری  و  مرگ

با  بالا رفتن  سن  افزایش  می‌یابد

در میان بزرگسالان، خطر بیماری شدید ناشی از کووید-۱۹ با بیشترشدن سن، افزایش می‌یابد. بیماری شدید به این معناست که فرد مبتلا ممکن است برای نفس کشیدن به کمک بیمارستانی، مراقبت ویژه یا دستگاه تنفس احتیاج داشته باشد و احتمال مرگش نیز بیشتر است. به عنوان مثال، افراد ۵۰ ساله بیش از افراد ۴۰ ساله در معرض خطر فرم‌های شدید بیماری هستند. به همین ترتیب، افراد در ۶۰ یا ۷۰ سالگی در معرض خطر بیشتر ابتلا به بیماری شدید کووید- ۱۹ نسبت به افراد ۵۰ ساله هستند. بیشترین خطر ابتلا به بیماری شدید در بین افراد ۸۵ سال یا بالاتر دیده شده است. عوامل دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند خطر ابتلا به بیماری شدید را افزایش دهد، مانند داشتن بیماری زمینه‌ای که در گروه‌های سنی بالاتر، بیشتر است. به‌طور مثال گروه سنی زیر ۴ سال، چهار برابر کمتر از این گروه در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید هستند و در مقابل خطر ابتلا به بیماری شدید در گروه سنی بالای ۸۵ سال، ۱۳ برابر بیشتر از گروه سنی ۱۸ تا ۲۹ سال است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران