شماره امروز: ۵۴۷

| | |

پس از گمانه‌زنی‌های فراوان، «لوئیز گلوک» شاعر امریکایی به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۰ معرفی شد که به استفاده از داستان‌های اساطیری، تاریخ و طبیعت در بازنمایی تجربیات شخصی و زندگی مدرن در آثارش شناخته می‌شود.

پس از گمانه‌زنی‌های فراوان، «لوئیز گلوک» شاعر امریکایی به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۰ معرفی شد که به استفاده از داستان‌های اساطیری، تاریخ و طبیعت در بازنمایی تجربیات شخصی و زندگی مدرن در آثارش شناخته می‌شود. لوئیز گلوک برنده نوبل ادبیات ۲۰۲۰، شاعر و مقاله‌نویس امریکایی است که در سال ۱۹۴۳ در نیویورک متولد شد. مادر وی از مهاجران روس و از سمت پدری از یهودیان مجارستانی بودند که به امریکا مهاجرت کرده بودند. پدرش که آرزوی نویسندگی در سرمی‌پروراند، وارد کسب و کار شد و مادرش دانش‌آموخته کالج ولسلی بود. والدین او از کودکی آموزش اسطوره‌شناسی یونان و داستان کلاسیک را به او آغاز کردند و لوئیز از سنین کودکی شعر می‌نوشت. گلوک اولین اثر نظم خود را به عنوان بچه اولFirstborn در سال ۱۹۶۸ منتشر کرد که با استقبال منتقدان ادبی روبرو شد. او در طول بیش از پنج دهه فعالیت هنری، ۱۲ جلد کتاب شعر و چندین نثر ادبی و جستار منتشر کرده و تقریبا هر جایزه معتبر ادبی را از جایزه کتاب ملی امریکا و جایزه ویلیام کارلوس ویلیامز انجمن شعر امریکا گرفته تا جایزه ملی حلقه منتقدان کتاب، مدال ملی علوم انسانی و جایزه پولیتزر را دریافت کرده است. منتقدان ادبی و همتایانش او را به خاطر ابیات موجز، مستقیم و اعترافی تحسین می‌کنند. این شاعر توانمند که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴ 

ملک الشعرای امریکا بود، به استفاده از داستان‌های اساطیری، تاریخ یا طبیعت برای نوشتن از تجارب شخصی و زندگی مدرن شناخته می‌شود. او علاوه بر نویسندگی در چند موسسه شعر نیز تدریس کرده و هم‌اکنون از استادیاران دانشگاه ییل است. این شاعر و مقاله‌نویس در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز، گفت: کاملا از اینکه آنها (اعضای آکادمی سوئد) یک شاعر سفیدپوست امریکایی را انتخاب کردند، شگفت‌زده شدم. اصلا با عقل جور در نمی‌آید. خیابان محل زندگیم پر شده از خبرنگار. مردم مدام به من می‌گویند چقدر متواضع هستم. من متواضع نیستم اما فکر می‌کردم چون اهل کشوری هستم که در حال حاضر چندان محبوب نیست و چون سفیدپوستم و هر جایزه‌ای که بوده قبلا به ما سفیدپوستان رسیده، بنابراین بسیار بعید به نظر می‌رسید این اتفاق برای من بیفتد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران