شماره امروز: ۵۴۷

| | |

خبرگزاری مهر| گروه جامعه| نیمه نخست سال ۹۹ در حالی پایان می‌یابد که با شیوع بیماری کرونا، با لغو طرح‌های ترافیک و کاهش آلودگی هوا تردد خودروها و موتورسیکلت‌ها نسبت به گذشته به شکل قابل توجهی در شهر افزایش یافت.

آلاینده ازن متهم اصلی آلودگی هوا 

خبرگزاری مهر| گروه جامعه| نیمه نخست سال ۹۹ در حالی پایان می‌یابد که با شیوع بیماری کرونا، با لغو طرح‌های ترافیک و کاهش آلودگی هوا تردد خودروها و موتورسیکلت‌ها نسبت به گذشته به شکل قابل توجهی در شهر افزایش یافت. معاون پایش و نظارت اداره محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه آلاینده ازن مسوول تمام روزهای نامطلوب هوای تهران در نیمه نخست سال بوده است، گفت: این مساله به معنی افزایش غلظت آلاینده ازن نیست، بلکه استانداردها تغییر کرده است. محمد رستگاری با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون، ۵۷ روز شاخص کیفیت هوای تهران به خاطر افزایش غلظت آلاینده ازن کاهش یافته است، افزود: از این تعداد ۳۶ روز کیفیت هوا ناسالم برای گروه‌های حساس و ۲ روز ناسالم بوده است. او با بیان این نکته که از ابتدای سال جاری استاندارد شاخص‌های اندازه‌گیری میزان آلاینده‌های هوا ارتقا پیدا کرده است، ابراز داشت: اگر این استانداردها تغییر نکرده بود، وضعیتمان نسبت به سال گذشته بهتر بود اما با توجه به اینکه استانداردها تغییر کرده است تعداد روزهای ناسالم و آلوده افزایش یافته است. هرچند تعداد روزهای آلوده افزایش یافته است، اما واقعیت این است که میزان غلظت آلاینده ازن نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است.

۲ هزار معتاد متجاهر  با زخم باز در کشور

برآوردها نشان می‌دهد که ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ معتاد متجاهر دارای زخم باز در کشور وجود دارد که ارایه خدمات بهداشتی به این افراد بر عهده دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و وزارت بهداشت است. مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: در جلسه گذشته ستاد مصوب شد که وزارت بهداشت، بیمارستان‌هایی را ایجاد کند تا معتادان متجاهر دارای زخم باز در برخی مراکز بیمارستانی پذیرش شوند که در این صورت احتمال دارد با افزایش پذیرش بیماران یا کامل نشدن دوره درمان آنان مواجه شویم، از این‌رو پیشنهاد شد که یک مرکز واسط جهت حمایت از اینگونه بیماران ایجاد شود که در حال حاضر مرکزی با مساحت بیش از ۲۰۰۰ متر در اصفهان ایجاد شده که تا ۲۵ شهریور ماه، به ۲۰۰ نفر از معتادان زخم باز، خدمات ارایه داده است. فرید براتی سده افزود: ایجاد چنین مرکزی موجب کاهش فشار ناشی از ترخیص و رهاسازی و ساماندهی مناسب و اصولی از معتادان متجاهر می‌شود و این نکته حائز اهمیت است که این مرکز حمایتی، جایگزین مراکز و بیمارستان‌های معرفی شده وزارت بهداشت برای معتادان زخم باز نیست و آن مراکز کماکان موظف به ارایه خدمات به بیماران اعزامی از سوی ناجا هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران