شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون میراث وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از افتتاح ۷۰ پروژه تجهیز محوطه‌های فرهنگی‌تاریخی و موزه‌ها به سیستم بلیت الکترونیک به زودی خبر داد. محمدحسن طالبیان گفت:

معاون میراث وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از افتتاح ۷۰ پروژه تجهیز محوطه‌های فرهنگی‌تاریخی و موزه‌ها به سیستم بلیت الکترونیک به زودی خبر داد. محمدحسن طالبیان گفت: ۷۰ پروژه تجهیز محوطه‌های فرهنگی‌تاریخی و موزه‌ها به سیستم بلیت الکترونیک افتتاح می‌شود و راه‌اندازی سه موزه منطقه‌ای، استانی و محلی شامل موزه منطقه‌ای بوشهر، موزه محلی نورآباد و موزه محلی ایذه، دو مخزن امن در همدان و قم و ۲۰ موزه خصوصی، تخصصی و غیروابسته نیز در دستور کار قرار دارد. موزه استانی یاسوج نیز مراحل پایانی خود را طی می‌کند و در ایام دهه فجر به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین ایجاد کارگاه‌های حفاظت و مرمت، زیرساخت‌های گردشگری در پایگاه‌های ملی و جهانی، برگزاری سه کارگاه بین‌المللی و یک کارگاه ملی برای راهنمایان گردشگری و مدیران پایگاه‌ها و امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری‌ ملی و بین‌المللی با کشورهای ایتالیا و فرانسه؛ ازجمله فعالیت‌های امور پایگاه‌ها طی یک سال گذشته بوده است. با تصویب طرح تشکیل وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در مجلس شورای اسلامی و تأیید و موافقت شورای نگهبان در مردادماه سال گذشته، روند اجرایی‌شدن این وزارتخانه با هدف پاسداشت میراث‌فرهنگی، توسعه و ترویج صنایع‌دستی و گردشگری آغاز شد. البته در یک سال گذشته با وجود همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های پیش‌آمده در حوزه میراث‌فرهنگی رویدادهای خوبی رقم خورد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به هیات امنایی شدن ۲۱ مجموعه ملی به عنوان تحولی مهم در مدیریت حوزه‌های میراث‌فرهنگی اشاره کرد. 

او افزود: اداره اماکن، کاخ‌موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی به شکل هیات‌امنایی موضوع آیین‌نامه اجرایی ماده ۵ قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری مصوب سال ۱۳۸۳ بود که با توجه به تحولات و تغییرات در ساختار اداری دولت و نیز تبدیل سازمان میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به وزارتخانه مستلزم بازنگری و اصلاح بود که پس از اصلاحات انجام شده و بررسی‌های کارشناسی در نشست شورای عالی میراث‌فرهنگی با هدف برگرداندن درآمدهای موزه‌ها، اماکن و محوطه‌های تاریخی به خود مجموعه‌ها و استفاده از امکانات و کمک‌های بیرونی در ۲۰ فروردین‌ ۹۹ به تصویب هیات وزیران در راستای حفاظت و نگهداری بهینه از آنها رسید. ثبت جنگل‌های ۲۵ تا ۵۰میلیون ساله‌ هیرکانی با ۱/۹ میلیون هکتار وسعت، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلی‌داغ در شرق استان گلستان، در گستره‌ای به طول تقریبی ۸۵۰ کیلومتر در فهرست میراث‌فرهنگی یونسکو از دیگر اقدامات مهم یک‌ساله اخیر است که بعد از کویر لوت دومین اثر طبیعی ثبت‌شده در فهرست جهانی کشورمان محسوب می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران