شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیرکل بهزیستی شهر تهران از ساماندهی بیش از ۸۰ کودک کار و خیابان از ابتدای سال در طرح حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان خبر داد.

مدیرکل بهزیستی شهر تهران از ساماندهی بیش از ۸۰ کودک کار و خیابان از ابتدای سال در طرح حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان خبر داد. «سعید آرام» مدیرکل بهزیستی شهر تهران در گفت‌وگو با ایلنا درباره طرح حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان گفت: این طرح از مدت‌ها قبل شروع شده بود و ما کار را با توانمندسازی ۶۰۰ کودکی که از سال‌های قبل پرونده آنها را در اختیار داشتیم، آغاز کردیم. او با اشاره به اینکه نیروهای اورژانس اجتماعی در چهارراه‌ها و مناطقی که کودکان کار وخیابان حضور دارند، برای آگاه‌سازی و اعتمادسازی به این کودکان اقدامات لازم را انجام می‌دهند، ادامه داد: طرح جمع‌آوری نیز از حدود سه هفته پیش آغاز شده و در ابتدا نیز به سراغ کودکانی رفتیم که خودشان تمایل به حضور داشتند. مدیرکل بهزیستی شهر تهران با بیان اینکه این کار با رویکرد دوستدار کودک بدون اینکه بخواهیم آسیبی به کودک برسانیم آغاز شده است، تصریح کرد: در حال حاضر نیز تعدادی از بچه‌هایی را که جمع‌آوری کردیم در مرکز غربالگری مورد بررسی قرار دادیم و با شناسایی خانواده این کودکان خانواده را وارد چرخه فرآیند توانمندسازی کردیم.

آرام با اشاره به کودکان کار و خیابان اتباع بیگانه تصریح کرد: حدود ۱۵ نفر از کودکان کار و خیابان از اتباع بیگانه هستند که تا الان شناسایی شده‌اند و در یکی از مراکز ما نگهداری می‌شوند. مکاتبات لازم با اداره کل اتباع نیز انجام شده است تا در خصوص تعیین‌تکلیف این افراد نیز اقدامات لازم صورت گیرد. او تصریح کرد: در پهنه‌بندی که صورت گرفته است کار از یک سری مناطق خاص را شروع کرده‌ایم به‌طور مثال تجمع این کودکان در مناطقی مانند منطقه یک، دو، سه، پنج و دوازده زیاد است، از همین‌رو ما نیز اقدامات‌مان را از این مناطق آغاز کرده‌ایم، اما به تدریج این طرح در تمام مناطق تهران گسترش پیدا خواهد کرد. مدیرکل بهزیستی شهر تهران خاطرنشان کرد: از یک الی دو هفته آینده این طرح به گونه‌ای اجرا خواهد شد که همه شهر تهران با کمک سازمان‌های مردم نهاد که در این زمینه با بهزیستی همکاری دارند، تحت پوشش قرار بگیرند. البته از آنجا که این طرح، ضربتی نیست و قرار است تداوم داشته باشد، به صورت طولانی مدت به تدریج و با حفظ شؤونات کودکان انجام می‌شود. از همین رو نیز تعدادی از کودکانی که شناسایی شده‌اند به خانواده‌ها بازگشته‌اند. نگاه ما این بود که این کودکان در مراکز اسکان موقت نمانند، البته تعدادی نیز هویت آنها مشخص نبود به ویژه برخی از کودکان اتباع بیگانه از همین‌رو تا تعیین تکلیف این افراد در این مراکز نگهداری شده‌اند. او با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون بیش از ۸۰ کودک کار و خیابانی ساماندهی شده‌اند، تصریح کرد: همانطور که گفتم نیز برای ۶۰۰ خانوار که از گذشته پرونده‌های آنها را در اختیار داشتیم، مرحله اولیه یعنی بازدید میدانی و گزارش مددکاری صورت گرفته است و از این تعداد ۵۰ خانواده در حال حاضر در مرحله توانمندسازی هستند و همه مراحل را طی کرده‌اند و ما در حال حاضر در حال ایجاد شرایط اشتغال برای این خانواده‌ها هستیم تا خانواده از لحاظ اقتصادی توانمند شوند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران