شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یزد زیبایی‌های فراوانی دارد و میبد یکی از زیباترین شهرهای استان یزد به شمار می‌رود. کمتر کسی را می‌توان دید که دست ساخته‌ای از میبد را در خانه‌اش نداشته باشد.

یزد زیبایی‌های فراوانی دارد و میبد یکی از زیباترین شهرهای استان یزد به شمار می‌رود. کمتر کسی را می‌توان دید که دست ساخته‌ای از میبد را در خانه‌اش نداشته باشد. شهری که علاوه بر سفال‌ها و سرامیک‌های زیبا مکان‌های دیدنی بسیاری نیز دارد. از آن جمله می‌توان به آب انبار کلار میبد اشاره کرد. جایی دیدنی که اگراین دوران پاندمی کرونا به پایان رسید و سفری به این شهر داشتید حتما باید سری به آن بزنید.

 آب انبار کلار رو به روی کاروانسرا جای گرفته است و زیبایی خاصی به ساباط و سردرگاه بخشیده است. قدمت آب انبار کلار میبد به دوره صفویه می‌رسد. آب انبارها معمولاً در مرکز محله‌های شهر قرار گرفته‌اند و از چهار عنصر اساسی شامل خزینه، آب قنات، گنبد، پاشیر و بادگیر تشکیل شده‌اند. دیمه، یکی از عمده‌ترین مصالح در ساختمان آب انبار کار به شمار می‌آید که از خاکستر و آهک و ماسه بادی تشکیل شده است. آب انبارها را اصولا برای بهره‌برداری و نگهداری آب آشامیدنی می‌ساختند و از آنها برای استفاده‌های دیگر سود می‌جستند. به عنوان مثال در محلاتی که آب قنات به‌طور متناوب در جریان بوده است، از مخزنی به نام انبار برای ذخیره آب استفاده می‌شده است. این آب انبارها هرچند روز یک‌بار پر می‌شدند و آب آشامیدنی آن را هرسال یک‌بار پر آب می‌کردند. مجموع آب‌انبارهای که در شهر میبد دیده می‌شود، بیش از 170 دستگاه است که می‌توان به انبار، برکه، حوض و مخازن آب زیرزمینی اشاره کرد. یکی از کهن‌ترین نمونه‌های آب انبار در ایران که در کنار محوطه چغازنبیل قرار دارد، مربوط به دوران تمدن ایلام است. برای سالم نگهداشتن آب، بر فراز منبع آب به صورت معمول بادگیرهایی اجرا می‌کنند تا جریان هوا را در آن نگه دارند. در بالای برخی از انبارهای آب، بادگیرهای یک دهانه و دو دهانه قرار گرفته است تا از هر سو که باد می‌وزد، جریان هوا به وسیله بادگیرها برقرار باشد. اما زیبایی‌های میبد به اینجا ختم نمی‌شود، برج محمود آباد و امامزاده بی بی خدیجه هم از دیگر جاهایی است که دیدنشان خالی از لطف نیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران