شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ظاهرا مشکلات هنرمندان با بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی ادامه دارد و لطفی که قرار بود شامل حال آنان شود، چندان کم‌دردسر نبوده است.

ظاهرا مشکلات هنرمندان با بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی ادامه دارد و لطفی که قرار بود شامل حال آنان شود، چندان کم‌دردسر نبوده است. اوایل فروردین امسال همان روزهایی که همه هنوز در شوک کرونا بودیم، از سوی تشکل‌های هنری مانند خانه سینما، خانه تئاتر و دفتر موسیقی خبر رسید که صندوق اعتباری هنر، حق بیمه سه ماه نخست اعضای خود را پرداخت می‌کند. این خبر برای هنرمندان تحت پوشش این صندوق  به ویژه هنرمندان تئاتر که می‌دانستند فعلا خبری از اجرای نمایش و کسب درآمد نیست، مسرت‌بخش بود و آنان فکر کردند در وضعیتی که دچار تنگناهای اقتصادی بسیار شده‌اند، دست‌کم برای مدتی کوتاه، دغدغه پرداخت حق بیمه خود را نخواهند داشت. اما این خبر خوش چندان کم‌دردسر هم نبود و دیری نپایید که با برخی اگر و اماها رو به رو شد. تعدادی از هنرمندانی که از طریق صندوق اعتباری هنری بیمه شده بودند، برای محکم‌کاری و اطمینان از اینکه بیمه‌شان قطع نمی‌شود، به دفترهای سازمان تامین اجتماعی مراجعه کردند اما در این دفترها به آنان اعلام شد هنوز حق بیمه‌ای برایشان پرداخت نشده است. به همین دلیل بعضی از آنان ترجیح دادند شخصا حق بیمه را پرداخت کنند تا بیمه‌شان قطع نشود. اواخر فروردین ماه که اینگونه موارد بالا گرفت، سید حسین سیدزاده، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در گفت‌وگویی با ما توضیح داد که حق بیمه اعضای صندوق برای سه ماه نخست امسال، به عنوان یکی از موارد مندرج در بسته جامع حمایت از هنرمندان از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای جبران خسارت‌های کرونا به هنرمندان، پیشنهاد شد. در همین زمینه ما با وزارت رفاه مکاتبه کردیم و این وزارتخانه هم موضوع را با بیمه تامین اجتماعی پیگیری کرد ولی هنوز تامین اجتماعی پاسخی نداده است که امیدوارم زودتر این مساله به نتیجه برسد. به اعتقاد او، خانه‌های هنری خیلی زود پیش‌دستی و این موضوع را اطلاع‌رسانی کرده بودند که سبب شد در اعضایشان توقع ایجاد شود. سیدزاده تاکید کرد که ماجرا در حال پیگیری است و مدتی بعد اعلام شد مشکل حل شده و کسانی که شخصا حق بیمه سه ماه نخست امسال را پرداخته‌اند، فیش‌های خود را ارایه دهند تا برای حق بیمه سه ماه بعدی لحاظ شود. اما مشکلات به پایان نرسید. همچنان این موضوع در برخی از دفترهای بیمه تامین اجتماعی مساله‌ساز بود و گویی به آنها ابلاغ نشده بود. رحیمی، سخنگو و عضو هیات مدیره خانه تئاتر متذکر شد: هرچند شرایط دشواری است ولی برای ما چیز زیادی تغییر نکرده است و نسبت به قبل عقب‌تر نرفته‌ایم. ضمن اینکه می‌دانیم همواره در تمام حوزه‌ها، نحوه اجرایی شدن مصوبات بزرگ‌ترین مشکل و جزو ناله‌های همیشگی ما بوده است.

رحیمی در سخنانش افزود: هرچند بابت برخورداری از بیمه تامین اجتماعی شاکریم ولی متاسفانه بیمه ضعیفی است و بیمه تکمیلی باید کمبودها را پوشش دهد و دوباره تاکید می‌کنم که وضعیت ما نسبت به قبل تغییری نکرده است. این وضعیت در حالی ایجاد شده است که پیش‌تر اعلام شده بود دولت برای پرداخت حق بیمه هنرمندان مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان اختصاص می‌دهد. طبق اطلاعات خبرنگار ایسنا، معاونان وزیر ارشاد خواستار آن بودند که خود، این موضوع را پیگیری کنند و نه صندوق. درنهایت اما هرچند از این ۲۰۰ میلیارد تومان صحبت و طبیعتا در هنرمندان ایجاد توقع شد، این ماجرا محقق نشد و هیچ حاصلی هم در بر نداشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران