شماره امروز: ۵۴۷

| | |

‌قانون واگذاری زمین به بنیاد پهلوی برای تأسیس هتل هیلتون ‌مصوب اواخر خرداد 1343 و در مجلس بیست و یکم شورای ملی و مجلس سنا، به تصویب رسید.

‌قانون واگذاری زمین به بنیاد پهلوی برای تأسیس هتل هیلتون ‌مصوب اواخر خرداد 1343 و در مجلس بیست و یکم شورای ملی و مجلس سنا، به تصویب رسید.  بر اساس ‌ماده واحده این قانون، به وزارت اقتصاد اجازه داده می‌شود از یکصد هکتار اراضی بایر اوین که طبق تصویبنامه شماره 11264-1338.6.8 هیات وزیران‌جهت تأسیس نمایشگاه دایمی ایران تخصیص و به وزارت بازرگانی واگذار شده است هفت هکتار آن را که حدود آن طبق نقشه پیوست این قانون ‌مشخص شده است و به امضای متصدیان مربوطه رسیده است به موسسه بنیاد پهلوی بلاعوض واگذار کند. ‌قانون بالا مشتمل بر یک ماده که لایحه آن به موجب ماده واحده مصوب بیستم آذر ماه 1342 تقدیم شده بود در خرداد 1343 به تصویب مجلس شورای ملی رسید. امروزه هتل رویال هیلتون را با نام هتل پارسیان استقلال در قالب بزرگ‌ترین هتل بین‌المللی

 5 ستاره در شمال تهران می‌شناسند.  هتل هیلتون در جنوب اراضی محمودیه شمیران (چهارراه 

پارک وی، تقاطع بزرگراه چمران و خیابان ولیعصر) قرار دارد که توسط حیدر غیایی طراحی شده است. این هتل در زمینی به مساحت ۹۰۰۰۰ متر مربع در مدت ۳ سال ساخته شد که در زمان خود بزرگ‌ترین هتل خاورمیانه بود. ساخت هتل هیلتون توسط ۳ شرکت ایرانی، امریکایی و انگلیسی با پشتیبانی مالی بنیاد پهلوی انجام گرفت. این ساختمان که در زمان خود بلندترین ساختمان ایران بود زیرنظر مهندس فروغی، مهندس ظفر، مهندس صادق و شرکت انگلیسی سیمنتیشن (اُرسیز) ساخته شد. شایان ذکر است از آنجا که این هتل از اهمیت زیادی برای دولت وقت برخوردار بود، تمبری یادبود به همین مناسبت چاپ و منتشر شد.  هتل هیلتون از دو برج غربی و شرقی تشکیل شده است. برج غربی با 114 اتاق در یکم بهمن ماه سال 1341 در حضور محمدرضا شاه افتتاح شد.  خیلی از دیپلمات‌های جهان از این هتل خاطره دارند. بخش‌هایی از فیلم مشهور «گنج قارون» در دهه چهل خورشیدی در این هتل فیلمبرداری شد. همچنین پس از انقلاب اسلامی نیز وقایع مهم از جمله برگزاری اجلاس سران کشورهایی اسلامی در هتل استقلال برگزار شد. برج شرقی هتل استقلال در جریان برگزاری هشتمین اجلاس سران کشورهای اسلامی تهران در سال ۱۳۷۶ بازسازی شد. همچنین برج جنوبی هتل استقلال با ظرفیت ۲۰۰ اتاق در راستای طرح توسعه در حال احداث است. هم‌اکنون این هتل زیرمجموعه گروه هتل‌های پارسیان است که ۲۲ هتل را در ایران در اختیار دارد (اکثراً هتل‌های امریکایی مصادره شده بعد از انقلاب) و تحت مالکیت بنیاد مستضعفان جمهوری اسلامی ایران است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران