شماره امروز: ۵۴۷

| | |

درحالی که کاخ کیومرث دوبرجی در فهرست میراث ملی ثبت شده است اما نه تنها حریم مصوب ندارد بلکه به دلیل هزینه بردار بودن این مهم، مسوولان میراث استان فارس شانه خالی می‌کنند.

درحالی که کاخ کیومرث دوبرجی در فهرست میراث ملی ثبت شده است اما نه تنها حریم مصوب ندارد بلکه به دلیل هزینه بردار بودن این مهم، مسوولان میراث استان فارس شانه خالی می‌کنند. از این رو درختان مرکبات در نزدیکی این بنای تاریخی کاشته شده‌اند و کسی به داد این آثار تاریخی نمی‌رسد. همواره حفاظت و نگهداری از میراث‌فرهنگی و بناهای تاریخی ازجمله نگرانی‌های دوستداران میراث بوده و هست. گاهی اوقات این نگرانی‌ها با برخی فعالیت‌ها از سوی برخی افراد بیشتر می‌شود. یکی از این نمونه‌ها کاشت درختان متعدد در نزدیکی کاخ کیومرث دوبرجی فورگ فارس است.  گفته می‌شود آبیاری پی‌درپی‌ این درختان باعث ایجاد رطوبت بیش از اندازه در پی سازه کاخ شده و به مرور باعث تخریب سازه شده است. البته این نگرانی‌ها درحالی مطرح می‌شود که سوم اردیبهشت سال گذشته (۹۸) خبرها از فروریختن بخشی از این بنای تاریخی آن هم در بی‌خبری مسوولان میراثی حکایت داشتند. در آن زمان نیز مسوولان استان فارس به روال همیشه، تخریب کاخ کیومرث در داراب را جزئی و بر اثر بارندگی شدید ابتدای سال عنوان کردند. پیگیری‌ها درخصوص وضعیت این بنای تاریخی که در فهرست میراث ملی نیز ثبت شده است و شرایط درختانی که در نزدیکی آنکه برخی معتقد هستند در عرصه و برخی معتقد هستند در حریم اثر کاشته شده‌اند، با صحبت‌های متفاوت از سوی مسوولان امر همراه بود.  عدالت حقیقی (بخشدار فورگ) دراین خصوص به ایلنا گفت: در فورگ دو اثر به نام‌های کاخ کیومرث و قلعه میرترک قرار دارد که هر دو اثر در میان باغ و درختان قرار دارند. به این معنا که زمین‌هایی که این بناهای تاریخی در آن قرار دارند، واگذار شده و اکنون مالک شخصی دارند و مالکان نیز درصدد کاشت درخت برآمده‌اند چنانکه هر دواثر تاریخی فورگ در میان انبوهی از درختان قرار دارند. میراث فرهنگی نیز تاکنون محدوده‌ای اعم از عرصه و حریم برای این آثار مشخص نکرده تا مالکان موظف باشند با رعایت فاصله قانونی درصدد کاشت درخت برآیند. از این رو مالکان بدون ضابطه درخت کاشته‌اند. او ادامه داد: این درختان به اندازه‌ای هستند که نه تنها راه ورودی را بسته‌اند و اگر کسی بخواهد برای بازدید از این بناهای تاریخی برود ناچار است از وسط درختان عبور کند، بلکه به اندازه‌ای نزدیک بنا کاشته شده‌اند که می‌توان گفت فاصله نخستین درخت تا کاخ کیومرث کمتر از ۵ متر است. هرچند آبیاری این درختان قطره‌ایست اما اگر حریم این بنای تاریخی مشخص نشود و مالک ملزم به پاکسازی درختان اطراف آن نشود، در آینده‌ای نزدیک شاهد بروز آسیب‌های جبران‌ناپذیر به این آثار تاریخی خواهیم بود. 

حقیقی در مورد نظر عموم مردم در این باره گفت: چندی پیش به این مهم ورود کردیم و از آنجا که مالک زمینی که کاخ کیومرث در آن قرار دارد از قضا یکی از اعضای شورای شهر دوبرجی نیز هست، هم حریم جاده را گرفته و هم حریم بنای تاریخی را رعایت نکرده است. البته با ورود ما به این موضوع، تعهدی از سوی مالک گرفتیم و قرار بود طی یک هفته تا ۱۰ روز درختانی که در حریم و در نزدیکی کاخ قرار دارند را بکنند اما تاکنون این امر محقق نشده است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران