شماره امروز: ۵۴۷

| | |

هشدارهای وزارت بهداشت برای خودداری از سفرهای غیرضروری در شرایط کرونا همچنان برقرار است، با این‌حال وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باور دارد اگر خدمات سفر از تاسیسات دارای مجوز دریافت شود،

هشدارهای وزارت بهداشت برای خودداری از سفرهای غیرضروری در شرایط کرونا همچنان برقرار است، با این‌حال وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باور دارد اگر خدمات سفر از تاسیسات دارای مجوز دریافت شود، اوضاع را بهتر می‌توان مدیریت کرد و البته به این شکل، از صنعت گردشگری حمایت کرد.

 از زمانی که شیوع کرونا در ایران تایید شد حدود یکصد روز می‌گذرد، از آن وقت تا کنون بسیاری از فعالیت‌های گردشگری متوقف شده بود. هرچند که سفرها به تایید پلیس راه و استانداری‌ها در تعطیلات نوروز و عید فطر متوقف نشد، اگرچه در قیاس با گذشته کاهش قابل توجه داشت.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با هماهنگی ستاد مقابله با کرونا با پایان ماه رمضان، به تاسیسات گردشگری اجازه بازگشایی داد و حتی مردم را به طبیعت‌گردی تشویق کرد. حدود یک هفته پیش هم رییس‌جمهور اجازه بازگشایی موزه‌ها را صادر کرد. حالا سهند عقدایی، تورگردان و فعال گردشگری خبر ازسرگیری تورها را در تعطیلات نیمه خردادماه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی داده است. او به ایسنا گفت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پس از آنکه رسما اجازه فعالیت به تاسیسات گردشگری و تورها را داد، یکسری پروتکل‌های بهداشتی ابلاغ کرد که مطابق آن می‌توان تور اجرا کرد. ما از نیمه خردادماه تورها را از سر می‌گیریم، هرچند که نگران برخورد نیروهای محلی و انتظامی هستیم.

این تورگردان در پاسخ به این سوال که آیا اجازه رسمی به آژانس‌های مسافرتی برای اجرای تور داده شده است، اظهار کرد: دفاتر خدمات مسافرتی مطابق بند ب (اجرای تور) اجازه رسمی برای اجرای تور دارند، هرچند با وجود چنین مجوزی در سال‌های گذشته و در شرایط عادی، بسیار شاهد برخوردهای سلیقه‌ای بوده‌ایم، به ویژه در برابر توریست داخلی. آن زمان که کویر مرنجاب را به روی تورها بستند، هیچ ممنوعیت و یا محدودیت رسمی برای اجرای تور در آن منطقه اعلام نشد، اما به محض ورود اتوبوس‌های گردشگری، برخورد و توقف‌ها شروع می‌شد. عقدایی در پاسخ به این پرسش که با وجود هشدارها و اخطارها برای سفر نرفتن، آیا این آمادگی وجود دارد که تور به شکل دسته‌جمعی برگزار شود؟ گفت: قبلا در مقاله‌های علمی‌ این موضوع را بررسی کرده بودیم که اقتصاد کشورها تحمل قرنطینه صد در صد را ندارد و باید تعادلی بین سفر و سلامت برقرار شود، همین نتیجه‌ای که اینک بسیاری از کشورها به آن رسیده‌اند، در اروپا که ویروس کرونا تلفات بالایی به نسبت کشور ما داشته، سفرها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سر گرفته شده است، ضابطه‌ای هم در ارتباط با اینکه سفرها حتما کاری باشد و تفریحی نباشد، تعیین نکرده‌اند. باید در نظر گرفت مردم پس از دوران قرنطینه به سفر نیاز دارند و سفر بخشی از زندگی مردم شده است. نتیجه‌ای که بیشتر کشورها گرفته‌اند این است که سفر را با رعایت یکسری پروتکل، دوباره برقرار کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران