شماره امروز: ۵۴۷

| | |

اوضاع کرونا در تهران بدتر از استان‌های دیگر است و با وجود روند کاهش ابتلا به کرونا در گیلان و قم، شرایط برای تهران مساعد نیست و آمار مبتلایان تهرانی نیز روند صعودی دارد.

اوضاع کرونا در تهران بدتر از استان‌های دیگر است و با وجود روند کاهش ابتلا به کرونا در گیلان و قم، شرایط برای تهران مساعد نیست و آمار مبتلایان تهرانی نیز روند صعودی دارد. سخنگوی وزارت بهداشت ضمن تشریح آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در کشور و شیب نزولی آن در هفته‌های اخیر، گفت: البته حدود یک سوم آمارهای مرگ و میر و مبتلایان جدید این بیماری مربوط به تهران است. کیانوش جهانپور با اشاره به شیب به نسبت نزولی ابتلا به کرونا طی چند روز اخیر، گفت: البته با وجود روند نسبتا نزولی، اما در هفته‌های اخیر بیش از ۴۰ تا ۷۰ درصد آمار مرگ و میر و موارد جدید ابتلا به بیماری کووید ۱۹ مربوط به تهران بوده است. در مجموع حدود یک سوم آمار مرگ و میر و همچنین یک سوم مبتلایان جدید این بیماری مربوط به تهران است. او ادامه داد: پیک این بیماری در کشور مربوط به هفته‌های آخر اسفند و همچنین روزهای اول فروردین است که روندی صعودی داشت اما پس از آن در نمایی کلی شیب نزولی کندی را شاهد هستیم. جهانپور افزود: تاکید می‌کنم که همزمانی پیک و طغیان بیماری در استان‌ها را نداشته‌ایم و این موضوع یکی از ویژگی‌های کرونا در ایران است.  وی ادامه داد: به عنوان مثال روز سه شنبه در حدود ۸ تا ۹ استان مرگ و میر این بیماری صفر بوده است. جهانپور درباره مراجعه بیماران کرونا به بیمارستان‌ها نیز گفت: در این زمینه نیز کاهش محسوس مراجعین در سراسر کشور البته به استثنای ۵ تا ۶ استان را دشته‌ایم؛ به عنوان مثال در یک استان یک بیمارستان کاملاً به کرونا اختصاص داده شده بود، این در حالی است که حدود دو شب گذشته تنها دو بیمار کرونا در این بیمارستان بستری بودند. البته با وجود کاهش محسوس مراجعین به بیمارستان‌ها در سراسر کشور، در هفته‌های اخیر تست سرپایی کرونا را افزایش داده‌ایم. او درباره برخی محدودیت‌ها در تجهیزات و تخت‌های

‌آی سی یو که پیش از این اعلام شده بود، گفت: برآوردهای ما بر اساس بدبینانه‌ترین سناریوها تنظیم می‌شد. بر همین اساس در اسفندماه به سمت افزایش تخت‌های آی‌سی‌یو حرکت کردیم و در کمترین زمان حدود هزار تخت آی سی یو به مجموعه تخت‌های بیمارستانی اضافه کردیم. در مجموع حدود ۸۵۰۰ تا ۹۵۰۰ تخت فعال آی‌سی‌یو داشتیم که کمتر از ۵۰ درصد آنها به کرونا اختصاص یافت و البته در طول این مدت و حتی در پیک بیماری هیچ‌گاه اشغال ۱۰۰ درصدی تخت‌های اختصاصی کرونا را نداشتیم. جهانپور افزود: در مجموع حدود ۴۵۰۰ تخت ‌آی سی یو اختصاصی برای کووید ۱۹ در نظر گرفته شد که اکنون با توجه به کاهش نسبی موارد بیماری، حدود هزار تخت از این تخت‌های اختصاصی خالی است و حتی برخی مواردی که اکنون در‌آی سی یو‌ها بستری هستند به نسبت دو تا سه هفته گذشته، وضعیت عمومی بهتری دارند، اما برای مراقبت بهتر در‌آی سی یو‌ها بستری شده‌اند. در هر حال اکنون یک سوم تخت‌های آی‌سی‌یو اختصاصی کووید ۱۹ خالی است. با این حال از روزها و هفته‌های آینده اطلاعی نداریم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران