شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مشکلات مالی فدراسیون فوتبال در وضعیت بحرانی قرار دارد و با شیوع کرونا و پیچیده‌تر شدن وضعیت اقتصادی بخش‌های مختلف،

مشکلات مالی فدراسیون فوتبال در وضعیت بحرانی قرار دارد و با شیوع کرونا و پیچیده‌تر شدن وضعیت اقتصادی بخش‌های مختلف، امیدواری کمی برای رفع این موضوع وجود دارد. با بحران ویروس کرونا، خیلی از بخش‌های مختلف از جمله تیم‌های فوتبال دچار بحران مالی شدند اما مشکلات مالی در فدراسیون فوتبال ایران برای دیروز و امروز نیست و این فدراسیون به دلایل متعدد نتوانست در اسفند ماه سال ۹۸ دستمزد کارکنان خود را هم پرداخت کند تا مشکلات مالی وارد فاز تازه‌ای شود.

در پی تحریم‌های بانکی امریکا و پرداخت نشدن مطالبات بین‌المللی از سوی FIFA و AFC، کمبود منابع دولتی، عقد قراردادهای هنگفت با مربیان خارجی از جمله ویلموتس و ناتوانی در عقد قراردادهای تجاری و استفاده از اسپانسر، فدراسیون فوتبال در سال ۹۸ با کمبود منابع مالی رو به رو و در نتیجه وادار به قرض گرفتن از نهادهای دولتی برای رفع برخی از مشکلات خود شد. با این وجود این فدراسیون در اسفندماه نیز نتوانست حقوق کارکنان بخش‌های اداری و اجرایی خود را هم پرداخت کند و این موضوع به منزله ورود مشکلات مالی به فاز تازه‌ای است. با همه گیر شدن ویروس کرونا و تعطیلی بخش‌های مختلف که منجر به ضربه اقتصادی سنگین شده است، نگرانی‌ها در فدراسیون فوتبال نیز افزایش یافته است.

مهدی محمد نبی، سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال که به تازگی به این فدراسیون بازگشته و امور اجرایی را برعهده گرفته، رفع موانع و مشکلات مالی را از اهم برنامه‌های خود در کوتاه‌مدت دانسته است. او می‌گوید: حل مشکلات مالی فدراسیون به صورت اضطراری و فوری اولویت دیگری است که باید از طریق منابع مورد نظر در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شود. عبدالکاظم طالقانی، عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال نیز با اشاره به موانع موجود در مسیر درآمدزایی این فدراسیون، مشکلات مالی را شدید و بحرانی می‌داند.

تقریبا کرونا درآمدهای مالی در برخی بخش‌ها از جمله تیم‌ها و نهادهای فوتبالی را صفر کرده است و در روزهای گذشته نیز به علت بحران مالی ناشی از این موضوع، خیلی از تیم‌ها منحل یا مربیان و بازیکنان بیکار شدند تا بخشی از هزینه‌ها کاهش یابد. این موضوع درباره ایران هم صادق است و اندک درآمدزایی تیم‌ها از طریق اسپانسرها و بلیت‌فروشی هم صفر شده و فعلا چشم امیدی به درآمدزایی نیست به گونه‌ای که فدراسیون جهانی فوتبال در تلاش برای کاهش دستمزد مربیان و بازیکنان و حتی کمک مالی به تیم‌ها است.

با این وجود فدراسیون شرایط متفاوت‌تری هم نسبت به تیم‌های ورزشی دارد چرا که نمی‌تواند همانند یک تیم ورزشی از محل برگزاری مسابقات درآمدزایی کند. به علت شرایطی که بر جهان حاکم شده و همچنین ناتوانی فدراسیون برای دریافت مطالبات بین‌المللی و عقد قراردادهای تجاری در کوتاه‌مدت، این فدراسیون برای رفع مشکلات مالی خود چشم جیب دولت و قرض گرفتن از بخش‌های مختلف دارد. در کنار این موضوع استفاده از کمک‌های مالی افراد می‌تواند یکی دیگر از راهکار فدراسیون برای دورزدن بحران مالی باشد تا برخی ادعاها مبنی بر ورشکستگی این فدراسیون به واقعیت نزدیک نشود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران