شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بیست و چهارم بهمن 1306، سرهنگ محمودخان پولادین فرمانده نیروی پیاده پهلوی، به اتهام سوءقصد به جان رضاخان و به دست گرفتن قدرت، در باغشاه اعدام شد.

بیست و چهارم بهمن 1306، سرهنگ محمودخان پولادین فرمانده نیروی پیاده پهلوی، به اتهام سوءقصد به جان رضاخان و به دست گرفتن قدرت، در باغشاه اعدام شد. چند ماه پس از تاجگذاری و آغاز سلطنت «رضاشاه پهلوی» در چهارم اردیبهشت ۱۳۰۵ در شهریور همان سال، حکومت توانست تعدادی از افسران بلندپایه ارتش و گروهی غیرنظامی را به جرم تلاش برای سرنگونی حکومت نوپای پهلوی و قتل شخص اول مملکت دستگیر و کودتایی را کشف و خنثی کند. ریاست این گروه برعهده «سرهنگ محمودخان پولادین» بود. با کودتای سوم اسفند سال ۱۲۹۹ و پس از سقوط کابینه سیدضیاءالدین طباطبایی در خرداد ۱۳۰۰ عملیات سرکوب شورشیان در سراسر کشور شدت گرفت. پولادین در این ایام به فرماندهی فوج ژاندارمری شرفخانه، سپس با درجه سرهنگ دومی فرمانده فوج ژاندارمری آذربایجان برگزیده شد. با تغییر در تشکیلات نظامی در اواخر سال ۱۳۰۰ و ادغام قزاقخانه و ژاندارمری، پولادین به قشون انتقال و ریاست ستاد لشکر غرب و حاکم نظامی بروجرد و خرم‌آباد به او واگذار شد. مدت کوتاهی پس از تاجگذاری رضاشاه و بنابر دلایل و اهدافی که هنوز بر پژوهشگران آشکار نشده است، سرهنگ محمودخان پولادین با همدستی تعدادی از درجه داران و برخی افراد غیرنظامی، دست به کودتایی نافرجام علیه رضاشاه می‌زند. یکی از این افراد غیرنظامی که در طراحی کودتا با پولادین همکاری داشت، «ساموئل هایم یا حییم» نماینده یهودیان ایران در مجلس پنجم بوده است.  سه روز قبل از اجرای کودتا، یکی از اعضای گروه به نام «آقامیر قفقازی» طرح ترور را نزد شخص رضاشاه افشا می‌کند. بلافاصله با دستور شاه، سرهنگ پولادین و دیگر همدستان وی در ۱۵ شهریور ۱۳۰۶ دستگیر می‌شوند. به غیر از هایم که غیرنظامی بود، بقیه افسران در دادگاه نظامی وزارت جنگ محاکمه و در تاریخ ۲۳ بهمن ماه سال ۱۳۰۶ حکم آنها بدین شرح صادر می‌شود: سرهنگ محمودخان پولادین به جرم خیانت به وطن و سوءقصد به شخص اول مملکت به اعدام محکوم گردید. یاور احمدخان همایون به ۱۵ سال حبس، نایب سرهنگ نصرالله‌خان کلهر به ۷ سال حبس و یاور روح‌الله‌خان مشکین‌قلم نیز به ۵ سال حبس محکوم می‌شوند. یک روز بعد از صدور و ابلاغ حکم دادگاه نظامی، سرهنگ محمودخان پولادین شب

 ۲۴ بهمن ۱۳۰۶ در محل پادگان باغشاه به جوخه اعدام سپرده شد. هایم نیز ابتدا به ۵ سال حبس محکوم شد اما به دلایل ناشناخته در ۲۳ آذر سال ۱۳۱۰ اعدام شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران