شماره امروز: ۵۴۷

| | |

اظهارات «استفن کینگ» نویسنده مشهور امریکایی درباره انتخاب نامزدهای اسکار ۲۰۲۰ با انتقادات چهره‌های سرشناس هالیوود مواجه شد.

انتقاد به اظهارات اسکاری نویسنده مشهور

اظهارات «استفن کینگ» نویسنده مشهور امریکایی درباره انتخاب نامزدهای اسکار ۲۰۲۰ با انتقادات چهره‌های سرشناس هالیوود مواجه شد. به گزارش گاردین، پس از آنکه جوایز اسکار در معرفی نامزدهای نود و دومین دوره این جایزه سینمایی کارگردانان زن و هنرمندان رنگین‌پوست را نادیده گرفت، این موضوع مورد انتقادات بسیاری قرار گرفت. در این بین «استفن کینگ» موضع متفاوتی را در پیش گرفت. نویسنده «درخشش»، «آن» و «رستگاری در شائوشنگ»، صبح روز سه‌شنبه درباره سه شاخه جوایز اسکار یعنی شاخه بهترین فیلم، بهترین فیلم‌نامه اصلی و بهترین فیلم‌نامه اقتباسی که درآن‌ها حق انتخاب نامزد دارد اظهارنظر کرد. «کینگ» در این باره گفت جنسیت و رنگین‌پوست بودن نکته‌ای نیست که او به عنوان یکی از اعضای آکادمی حین رای دادن برای نامزدها به آن توجه کند. این نویسنده در صفحه توییتر خود نوشت: «من هیچ‌گاه جنسیت و رنگین‌پوست بودن را در حوزه هنر به عنوان یکی از عوامل تعیین‌کننده در نظر نمی‌گیرم. تنها کیفیت برایم اهمیت دارد. فکر می‌کنم هر بینشی جز این نادرست خواهد بود.» چهره‌های برجسته هالیوود و نویسنده‌های نامدار بسیاری با استناد به اینکه اظهارت «کینگ» طرز فکر بی‌ارتباط بودن کیفیت و تنوع نژادی و جنسیتی را بار دیگر مطرح می‌کند، توئیت این نویسنده را مورد انتقاد قرار دادند. «ایوا دوورنی» کارگردان امریکایی در واکنش به اظهارات اخیر «کینگ» در صفحه توییتر خود نوشت: «وقتی صبح از خواب بلند می‌شوی و سعی می‌کنی به تلفن همرات برای چک کردن‌ آن چه در جهان می‌گذرد، دسترسی پیداکنی، توییت فردی را می‌بینی که همواره او را ستایش کردی اما محتوی آن آنقدر جاهلانه و پیش‌پاافتاده است که می‌خواهی دوباره به رختخوابت بازگردی.»

«اسپایک لی» رییس داوران جشنواره فیلم کن ۲۰۲۰ شد

کــارگــردان و فیلمنامه‌نویس برنده اسکار به عنوان نخستین امریکایی آفریقایی‌تبار ریاست داوران بخش مسابقه اصلی جشنواره فیلم کن را برعهده می‌گیرد. به گزارش ورایتی، مسوولان جشنواره فیلم کن اعلام کردند اسپایک لی کارگردان و فیلمنامه‌نویس امریکایی ریاست هیات داوران بخش مسابقه اصلی هفتاد و سومین دوره این جشنواره را برعهده خواهد داشت. این کارگردان نام خود را به این ترتیب به عنوان نخستین امریکایی آفریقایی‌تبار در این سمت ثبت کرد. لی از سابقه سال‌ها حضور در جشنواره کن برخوردار است و نخستین‌بار سال ۱۹۸۶ با فیلم «او آن را خواهد داشت» در بخش ۲ هفته کارگردانان برنده جایزه شد. «کار درست را انجام بده» در سال ۱۹۸۹ فیلم دیگر لی به بخش مسابقه کن راه یافت و در این مدت ۷ فیلم وی در کن حضور یافت. تریلر «کو کلاکس کلان سیاه‌پوست» جدیدترین فیلم وی سال پیش در این رویداد سینمایی به نمایش درآمد و جایزه بزرگ کن را برد. این فیلم موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی شد. سال پیش آلخاندرو گونزالس ایناریتو کارگردان مکزیکی در این سمت جای داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران