شماره امروز: ۵۴۷

| | |

«پیتر هانتکه» در حالی جایزه نوبل خود را در مراسمی از پادشاه سوئد دریافت کرد که معترضان در بیرون از سالن اعطای جایزه با برپایی

«پیتر هانتکه» در حالی جایزه نوبل خود را در مراسمی از پادشاه سوئد دریافت کرد که معترضان در بیرون از سالن اعطای جایزه با برپایی تظاهرات به این تصمیم آکادمی اعتراض کردند. به گزارش رویترز، «پیتر هانتکه» برنده نوبل ادبیات سال ۲۰۱۹ به همراه «اولگا توکارچوک» نویسنده لهستانی برنده نوبل ۲۰۱۸ و برندگان نوبل شیمی، پزشکی، فیزیک و اقتصاد طی مراسمی مجلل در سالن کنسرت هال شهر استکهلم سوئد، جوایز خود را از دستان پادشاه سوئد دریافت کردند.  تصمیم آکادمی سوئد برای انتخاب «پیتر هانتکه»، نویسنده اتریشی به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۹ با انتقادها و خشم بسیاری از افراد روبرو شد که او را به دلیل حمایت‌های پیشین از «اسلوبودان میلوشویچ»، رییس‌جمهور سابق صربستان و ابراز همدردی با صرب‌ها در جنگ یوگسلاوی در دهه ۹۰ میلادی، شایسته دریافت مهم‌ترین جایزه ادبی جهان نمی‌دانند.  در حین برگزاری مراسم اعطای جایزه نوبل ادبیات به «هانتکه» تعدادی از معترضان با تجمع در بیرون از سالن مراسم و با بالا نگه داشتن پلاکاردهایی نسبت به این اتفاق اعتراض و با این پلاکاردها به نحوه واکنش «هانتکه» به قتل عام بیش از هشت‌هزار مسلمان بوسنیایی در سال ۱۹۹۵ انتقاد کردند.  «عدنان محموتویچ» یکی از افرادی که تجمع ضد «هاندکه» را در استکهلم ترتیب داده بود معتقد است مشکل «هانتکه» این است که نسل‌کشی مردم بوسنی در دهه ۱۹۹۰ میلادی را انکار می‌کند.  پیش‌تر سفیران کشورهای آلبانی، بوسنی، کرواسی، کوزوو و ترکیه اعلام کردند که مراسم اعطای جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۹ به «پیتر هانتکه» را بایکوت می‌کنند.

جوردن پیل با «ما» جایزه برد

فیلم «ما» ساخته جوردن پیل موفق به کسب جایزه بهترین فیلم سال ۲۰۱۹ از سوی انجمن منتقدان فیلم‌های آفریقایی-امریکایی شد. به گزارش ورایتی، فیلم ترسناک «ما» ساخته جوردن پیل به عنوان برنده جایزه اصلی انجمن منتقدان فیلم‌های آفریقایی- امریکایی شناخته شد. این فیلم جایزه بهترین کارگردانی را نیز برد و لوپیتا نیونگو برای بازی در آن بهترین بازیگر زن سال شد. جوایز برندگان ۲۲ ژانویه در مراسمی که در هالیوود برگزار می‌شود، اهدا خواهد شد. پیل دو سال پیش نیز با فیلم «برو بیرون» همین موفقیت را کسب کرده بود و نه تنها به عنوان بهترین فیلم و بهترین کارگردان انتخاب شده بود بلکه جایزه بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد را برای دانیل کالویا از آن خود کرده بود. گیل رابرتسون رییس انجمن منتقدان فیلم‌های آفریقایی- امریکایی گفت: جوردن پیل همچنان دارد به موفقیت‌های خود در ساخت فیلم‌های خوب و به ویژه فیلم‌های ترسناک خوب ادامه می‌دهد. داستان فیلم جدید وی با تمرکز بر یک خانواده سیاهپوست ساخته شده که باید در برابر مشکلات مختلف پیچیده‌ای که فیلمنامه در برابرشان می‌گذارد بقای خودشان را حفظ کنند. فیلم «ما» ۲۵۵ میلیون دلار در باکس آفیس جهانی فروش کرد. در میان جوایز این انجمن ادی مورفی نیز به عنوان بهترین بازیگر سال برای بازی در فیلم «اسم من دولمایت است» انتخاب شد و بازیگر همراهش در این فیلم یعنی داوین جوی راندولف هم بهترین بازیگر زن نقش مکمل شد. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران