شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بیستم آذر 1360، عملیات مطلع الفجر با رمز «یا مهدی(عج)» با هدف آزادسازی ارتفاعات جنوب سرپل ذهاب و گیلان غرب آغاز شد. با آغاز عملیات،

بیستم آذر 1360، عملیات مطلع الفجر با رمز «یا مهدی(عج)» با هدف آزادسازی ارتفاعات جنوب سرپل ذهاب و گیلان غرب آغاز شد. با آغاز عملیات، واکنش دشمن بسیار سریع بود و با تسلط کافی که بر زمین منطقه داشت موفق شد از پیشروی نیروهای خودی جلوگیری کند ولی در محور سرپل ذهاب، قوای ایرانی با وجود نداشتن توفیق در فتح تنگه کورک، نقاطی از ارتفاعات برآفتاب را به تصرف خود در آورده و جاده گیلانغرب – قصرشیرین را مسدود کردند. درگیری در محور گیلانغرب نیز به روشنایی روز کشیده شد و نیروهای عمل‌کننده در این محور موفق شدند با تقدیم تعدادی شهید و مجروح، ارتفاع شیاکوه را به تصرف خود در آورند. تلاش رزمندگان در روز نخست عملیات نیز در همین حد باقی ماند و نیروهای عراقی توانستند با بررسی اوضاع و شناسایی مواضع نیروهای مهاجم، در شب دوم عملیات در محور شیاکوه پاتک کنند که با مقاومت و هوشیاری رزمندگان خنثی شد و نیروهای عراق بدون کسب نتیجه، عقب رانده شدند. در مجموع، در حالی که پس از گذشت سه روز از آغاز عملیات مطلع الفجر فقط ارتفاعات شیاکوه و برآفتاب در اختیار نیروهای خودی قرار داشت، پاتک‌های سنگین و متوالی دشمن از یک سو و امکان نداشتن پشتیبانی از نیرو به علت فاصله زیاد خط مقدم با عقبه از سوی دیگر موجب شد پس از ۱۷ روز مقاومت، ارتفاعات یادشده دوباره به تصرف دشمن درآید.

رزمندگان نتوانستند اهداف به دست آمده در این عملیات را تثبیت کنند و نگه دارند، ولی آنها موفق شدند در جریان ۱۷ روز درگیری، تلفات سنگینی بر دشمن شامل ۲ هزار زخمی و ۱۴۰ اسیر وارد کنند.  در مناطق صعب العبور و کوهستانی، تدارک و پشتیبانی نیروهای عمل‌کننده امری بسیار حیاتی است که نیازمند آموزش و آمادگی خاص جسمی رزمندگان در کنار روحیه شهادت‌طلبی به ویژه در مناطق کوهستانی است که در نتیجه این عملیات به دست آمد. گیلانغرب با بیش از ۷۲ هزارتن جمعیت در غرب کرمانشاه در دوران دفاع مقدس ۷۵۰ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران