شماره امروز: ۵۴۷

| | |

جایزه «ترنر» که از مهم‌ترین جوایز هنری اروپا محسوب می‌شود، امسال در اقدامی بی‌سابقه هر چهار نامزد نهایی این دوره از جوایز را به عنوان برندگان مشترک انتخاب کرد. به گزارش ایندیپندنت،

تصمیم بی‌سابقه جایزه «ترنر» در معرفی برگزیدگان

جایزه «ترنر» که از مهم‌ترین جوایز هنری اروپا محسوب می‌شود، امسال در اقدامی بی‌سابقه هر چهار نامزد نهایی این دوره از جوایز را به عنوان برندگان مشترک انتخاب کرد. به گزارش ایندیپندنت، «لورنس ابو حمدان»، «هلن کاموک»، «اسکار موریلو» و «تای شانی» هر چهار نفر از نامزدهای نهایی این دوره از جایزه ترنر بودند که در اقدامی بی‌سابقه و همزمان به عنوان برندگان این جایزه در سال ۲۰۱۹ معرفی شدند. این چهار هنرمند با ارایه درخواست رسمی به داوران این دوره از جوایز، خواستار تقسیم شدن جایزه ۴۰ هزارپوندی بین خودشان شدند. چندی پیش نیز جایزه ادبی بوکر که از مهم‌ترین جوایز ادبی جهان به شمار می‌رود در اقدامی کم‌سابقه بین دو نویسنده تقسیم شد. در نامه‌ای که توسط این چهار هنرمند به هیات داوران جایزه ارسال شده، آمده است: «در برهه ای که همانند دیگر مناطق جهان در بریتانیا هم شاهد بحران‌ سیاسی هستیم، در زمانی که به اندازه کافی موضوعات بسیاری برای جدا کردن و منزوی کردن مردم و جوامع گوناگون وجود دارد، ما می‌خواهیم از جایزه ترنر به عنوان یک فرصت استفاده کنیم و بیانیه‌ای متحد با محوریت اتحاد، کثرت و اشتراک در جامعه هنر را ارایه دهیم. “ داوران این دوره از جوایز نیز با مورد تقدیر قرار دادن توجه این چهار هنرمند به «قدرت همبستگی در هنر “ از این تصمیم هنرمندان حمایت کردند. آثار هنری که این چهار هنرمند برای شرکت در این دوره از این جایزه هنری ارایه داده‌اند، مرز بین واقعیت و تخیل را کمرنگ می‌کند.

فروش چند میلیون‌یورویی نقاشی «گوگن»

یک تابلو نقاشی از «پل گوگن» ـ نقاش پست امپرسیونیست فرانسوی ـ روز سه‌شنبه در یک حراجی پاریسی به قیمت ۹.۵ میلیون یورو فروخته شد. به گزارش رویترز، این تابلو نقاشی که با عنوان «Te Bourao II» شناخته می‌شود، تصویری از یک رود در کنار پرندگان و گل‌ها که با استفاده از طیف‌های مختلف غلیظ آبی و سبز نقاشی شده‌اند را نمایش می‌دهد. این تابلو نقاشی در سال ۱۸۹۷ زمانی که «گوگن» در «جزایر پُلی‌نز» واقع در «تاهیتی» زندگی می‌کرد، خلق شد. حراجی پاریسی که این اثر را به فروش رساند قیمت تخمینی پنج میلیون یورو را برای این تابلو نقاشی تعیین کرده بود. این تابلو نقاشی بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ از سوی مالک ناشناس به موزه متروپولیتن نیویورک امانت داده شده بود. هویت خریدار فعلی این اثر نیز مشخص نیست. این اثر هنری جزو معدود آثار «گوگن» محسوب می‌شود که هنوز توسط یک مجموعه‌دار خصوصی نگهداری می‌شود و یکی از ۹ تابلو نقاشی است که توسط این هنرمند همزمان با پروژه بزرگ دیگری به عنوان «ما از کجا آمده‌ایم؟ ما چه هستیم؟ به کجا می‌رویم؟» خلق شد. مدیر حراجی فرانسوی که این اثر در آن به فروش گذاشته خواهد شد، چندی پیش بیان کرده بود: «فکر می‌کنم این اثر برای مجموعه‌داران هنری حرفه‌ای بسیار جذاب باشد؛ چراکه تعداد بسیار محدودی از آثار هنری «گوگن» که مربوط به دوران زندگی او در «تاهیتی» باشند در بازار هنری عرضه می‌شود.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران