شماره امروز: ۵۴۷

| | |

فیلم «۱۹۱۷» جدیدترین ساخته سم مندس، دیروز برای منتقدان اکران و با نقدهای مثبت آنها، راهی رقابت‌های سینمایی سال و اسکار شد. به گزارش ورایتی،

سم مندس وارد رقابت‌های سینمایی شد

فیلم «۱۹۱۷» جدیدترین ساخته سم مندس، دیروز برای منتقدان اکران و با نقدهای مثبت آنها، راهی رقابت‌های سینمایی سال و اسکار شد. به گزارش ورایتی، «۱۹۱۷» داستانی تاثیرگذار از بقا در جریان جنگ جهانی اول که جدیدترین فیلم سم مندس است، شنبه در لس‌آنجلس و نیویورک دیده شد. این فیلم که با سبک خاصی ساخته شده می‌تواند به عنوان یکی از مدعیان اسکار بهترین فیلم‌های امسال مطرح باشد و در کنار فیلم‌های شاخص سال چون «ایرلندی»، «انگل» و «روزی روزگاری در هالیوود» رقابت کند. شماری از این فیلم‌ها تا اینجای سال در بسیاری از جشنواره‌های سینمایی مطرح سال درخشیده‌اند و نظر رای‌دهندگان را جلب کرده‌اند. «۱۹۱۷» گرچه تاحدودی دیر وارد این رقابت شده اما با توجه به موضوع حماسی آن و هنر غیرقابل انکاری که کارگردان در ساخت فیلم به کار برده، می‌تواند از شانس جدی در رقابت‌های امسال برخوردار باشد. به گفته منتقدان سم مندس با کاری که در فیلم «۱۹۱۷» کرده و از منظر فنی با ارایه تکنیکی پرسپکتیو و تصویر جنگ در یک برداشت، به‌طور قطع نام خود را به عنوان کارگردانی مولف در تاریخ ثبت کرده است. این فیلم تقریبا در یک شات بی‌وقفه تصویربرداری شده و این تصمیم هنرمندانه به فیلم حس عمیقی از نظر اضطرار جنگ می‌بخشد. برداشت چنین تصویری با ۶ ماه تمرین بی‌قفه ممکن شد.با این حال برنده شدن در بخش کارگردانی رقابتی‌تر است و با توجه به حضور مدعیانی مانند گرتا گرویگ برای «زنان کوچک»، نوآ باوم‌باخ برای «داستان ازدواج» و فرناندو میرلس برای «دو پاپ»، شاید مندس از شانس کمتری در این زمینه برخوردار باشد. اما کسب نامزدی در این زمینه برای مندس قابل پیش‌بینی است و این می‌تواند دومین نامزدی مندس پس از نامزدی و دریافت اسکار برای «زیبای امریکایی» در سال ۱۹۹۹ باشد.

جایزه لس‌آنجلس برای بازیگران افغان

فیلم سینمایی «حوا، مریم، عایشه» به کارگردانی صحرا کریمی و به تهیه‌کنندگی کتایون شهابی موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر زن (یوزپلنگ برفی) از فستیوال فیلم‌های آسیایی لس‌آنجلس شده است. این جایزه استثنائا به هر سه بازیگر زن فیلم آرزو آریا پور، فرشته افشار و حسیبا ابراهیمی تعلق گرفته است. کمپانی نوری پیکچرز پخش بین‌الملل این فیلم را بر عهده دارد. این فیلم که پیش‌تر در بخش مسابقه رسمی اوریزونتی ونیز و 11 فستیوال دیگر در سراسر جهان به نمایش در آمده است اواسط آذر ماه در سینمای هنر و تجربه در ایران اکران خواهد شد. فیلم سینمایی «حوا، مریم، عایشه» داستان زندگی سه زن افغان از سه طبقه اجتماعی متفاوت در کابل را دنبال می‌کند. حوا زنی است خانه‌دار و سنتی که تنها شادی او صحبت با کودک 8 ماهه خود است که در شکم دارد. در دنیایی دورتر مریم، تحصیلکرده و گوینده خبر تلویزیون افغانستان است که تلاش می‌کند از شوهر خیانتکار خود طلاق گیرد و عایشه، نوجوانی است که همیشه آرزو داشته برخلاف مادرش با عشق ازدواج کند، اما ناچار می‌شود که با پسرعمه‌اش نامزد شود. حوا، مریم، عایشه زنانی هستند که برای اولین‌بار در زندگی می‌خواهند سرنوشت خود را به دست گیرند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران