شماره امروز: ۵۴۷

| | |

«گرتا تونبرگ» فعال سوئدی مسائل آب و هوایی از پذیرش جایزه محیط زیست شورای نوردیک خودداری کرد

فعال سوئدی جایزه محیط زیست را نپذیرفت

«گرتا تونبرگ» فعال سوئدی مسائل آب و هوایی از پذیرش جایزه محیط زیست شورای نوردیک خودداری کرد و خواستار کاستن از جوایز و اقدامات بیشتر شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، تونبرگ گفت: جنبش حمایت از تغییرات اقلیمی نیاز دارد افرادی که در رأس قدرت هستند بیشتر به نظر دانشمندان توجه نشان دهند. این فعال جوان محیط زیست با به راه انداختن جنبش «جمعه‌ها برای آینده»، حمایت میلیون‌ها نفر را جلب کرده است. این جایزه در مراسمی که شورای نوردیک در استکهلم برگزار کرد به این فعال محیط زیست اعطا شد. شورای نوردیک یک نهاد منطقه‌ای میان کشورهای نوردیک از جمله دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد است که با هدف ارتقای همکاری میان پارلمانی این کشورها تاسیس شد. تونبرگ به دلیل تلاش‌هایش در زمینه محیط زیست از سوی نروژ و سوئد برای دریافت این جایزه سالانه این سازمان نامزد شده بود. اما بعد از اعلام اینکه نام او به عنوان دریافت‌کننده این جایزه اعلام شد، نماینده این فعال نوجوان گفت این جایزه را ۳۵۰ هزار کرون دانمارکی یا (حدود ۷۰ هزار دلار امریکا) ارزش دارد می‌پذیرد. تونبرگ در پیامی که در اینستاگرام از امریکا منتشر کرد گفت جنبش آب و هوایی به جوایز بیشتری نیاز ندارد. او همچنین از شورای نوردیک به خاطر اعطای این جایزه قدردانی کرد اما در عین حال به دلیل خودداری این شورا از عمل به تعهداتش با توجه به شهرت فوق‌العاده‌اش در خصوص مسائل آب وهوایی انتقاد کرد. تونبرگ در نشست امسال اقلیم سازمان ملل با لحنی خشمگین، رهبران جهان را به دلیل خودداری از به‌ کار بستن اقدامات جدی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی محکوم کرد.

دنباله سریال بازی تاج و تخت ساخته می‌شود

شبکه «HBO» از ساخت دنباله‌ای پسانگر و جدید از سریال محبوب «بازی تاج وتخت» خبر داد که قرار است در ۱۰ اپیزود آماده نمایش شود. به گزارش رویترز، شبکه «HBO» تنها چند ساعت پس از انصراف از ساخت سریالی جدید در دنیای داستان‌های «جورج آر.آر مارتین» با بازی «نائومی واتس»، از ساخت یک مجموعه‌ای پسانگر با عنوان «خانه اژدها» خبر داد که به حوادثی مربوط به ۳۰۰ سال پیش از داستان «بازی تاج و تخت» می‌پردازد.

سریال «خانه اژدها» بر اساس کتاب «آتش و خون» نوشته «جورج آر.آر مارتین» ساخته می‌شود و قرار است از طریق سرویس «HBO MAX» رقیب جدید نتفلیکس و آمازون در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد. سرویس «HBO MAX» در ماه مه‌۲۰۲۰ رسما آغاز به کار می‌کند. هنوز تاریخ رونمایی از سریال جدید «خانه اژدها» از سوی سازندگان اعلام نشده است.  سریال «بازی تاج و تخت» توسط «دیوید بنیاف» و «دی. بی. وایس» برای شبکه «HBO» و بر اساس مجموعه داستان‌های فانتزی «ترانه یخ و آتش» نوشته «جورج آر. آر. مارتین» در هشت فصل ساخته شد و فصل آخر آن توانست ۱۲ جایزه امی را از آن خود کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران