شماره امروز: ۵۴۷

| | |

هیات داوران این دوره از جایزه ادبی «بوکر» در یک اقدام کم‌سابقه و پس از ۳۰ سال دو نویسنده را به عنوان برنده این جایزه ادبی انتخاب کرد.

جایزه بوکر به «اتوود»  و «اِواریستو» رسید

هیات داوران این دوره از جایزه ادبی «بوکر» در یک اقدام کم‌سابقه و پس از ۳۰ سال دو نویسنده را به عنوان برنده این جایزه ادبی انتخاب کرد. به گزارش گاردین، «مارگارت اتوود» و «برناردین اِواریستو» امسال به عنوان برندگان جایزه بوکر ۲۰۱۹ معرفی شدند. «پیتر فلورنس» رییس هیات داوران این دوره از جایزه ادبی بیان کرد، هیات داروان پس از پنج ساعت مشورت نتوانستند تنها یک نویسنده را از بین شش نامزد نهایی امسال انتخاب کنند و «مارگارت اتوود» برای نگارش رمان «وصیت‌ها» و «برناردین اِواریستو» برای خلق رمان «دختر، زن، دیگر» را به عنوان برندگان نهایی جایزه بوکر ۲۰۱۹ انتخاب کردند. رمان «وصیت‌ها» که درحقیقت دنباله‌ای بر رمان مشهور «داستان ندیمه» است درحالی به فهرست نامزد‌های نهایی این جایزه راه‌ یافت که هنوز منتشر نشده بود. به این ترتیب «برناردین اِواریستو» اولین نویسنده زن سیاه‌پوست و اولین نویسنده سیاه‌پوست بریتانیایی است که توانسته از سال ۱۹۶۹ تاکنون جایزه بوکر را به خود اختصاص دهد. «اتوود» نویسنده کانادایی که پیش‌تر جایزه بوکر را برای رمان «آدمکش کور» دریافت کرده بود با اختصاص دادن این جایزه برای بار دوم و در سن ۷۹سالگی، به مسن‌ترین نویسنده‌ای تبدیل شد که تاکنون این جایزه را کسب کرده است. به این ترتیب «اتوود » را می‌توان به عنوان چهارمین نویسنده‌ای محسوب کرد که دوبار موفق به کسب این جایزه شده است. «اواریستو» در جریان مراسم اهدای جایزه گفت: ‌«بسیار مفتخرم که این جایزه را با یک نویسنده بی‌نظیر تقسیم می‌کنم. اما تقسیم کردن جایزه چیزی نیست که به آن فکر می‌کنم، من به حقیقت اینکه در این لحظه در این مکان حضور دارم و به معنا و مفهومی که این جایزه برای من و زندگی ادبی‌ام دارد، فکر می‌کنم.

حمله وندال‌ها به مجسمه «کریستف کلمب»

 مجسمه‌های «کریستف کلمب» واقع در «سانفرانسیسکو» و «پراویدنس» در روز گرامیداشت این کاوشگر ایتالیایی مورد حمله وندال‌ها قرار گرفتند. به گزارش ان بی‌سی نیوز، وندال‌ها روز دوشنبه دو مجسمه یادبود «کریستف کلمب» در «سانفرانسیسکو» و «پراویدنس» را با پرتاب کردن رنگ قرمز و نوشتن جملات اعتراضی مورد حمله قرار دادند. معترضان جملات «از گرامیداشت یک نسل‌کش دست‌بردارید» و « همه یادبودهای مربوط به نسل‌کشی را نابود کنید و تمامی استعمارگران را بکشید» را که‌ اشاره‌ای به‌ نقش «کریستف کلمب» در استعمار امریکای شمالی و کشتار سرخپوستان و ترویج برده‌داری است روی مجسمه‌ها نوشتند. مجسمه «کریستف کلمب» که در «پراویدنس» قرار دارد، پیش‌تر در سال ۲۰۱۷ مورد حمله قرار گرفته بود. برای بسیاری از بومیان امریکا اختصاص دادن یک روز برای گرامیداشت «کریستف کلمب » غیرانسانی و اهانت‌آمیز محسوب می‌شود.  مردم مکزیک، «ورمونت» و «مین» در دومین دوشنبه ماه اکتبر «روز بومیان امریکا» را به جای «روز کلمب» جشن می‌گیرند. پلیس «سانفرانسیسکو» و «پراویدنس» هنوز هیچ مظنونی در رابطه با حملات روز دوشنبه به مجسمه‌ها شناسایی نکرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران