شماره امروز: ۵۴۷

| | |

جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۹ به‌طور مشترک به «جیمز پیبل»، «میشل مِیر» و «دیدیه کولوز» اهدا شد.

جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۹ به‌طور مشترک به «جیمز پیبل»، «میشل مِیر» و «دیدیه کولوز» اهدا شد. جایزه نوبل فیزیک امسال، به «جیمز پیبل» (James Peebles) برای کشفیات نظری در کیهان‌شناسی فیزیکی و «میشل مِیر» (Michel Mayor) و «دیدیه کولوز» (Didier Queloz) برای کشف یک سیاره فراخورشیدی که به دور یک ستاره شبیه به خورشید می‌چرخد، اهدا شد.

 نیمی از جایزه مالی ۱.۱ میلیون دلاری نوبل فیزیک ۲۰۱۹ به جیمز پیبلز تعلق گرفته و نیمی دیگر بین مِیر و کولوز تقسیم خواهد شد.

پیبلز در پژوهش خود، کیهان را با میلیارد‌ها کهکشان و خوشه‌های کهکشانی آن مورد بررسی قرار داده است.

 چارچوب نظری او، بنیانی برای درک سابقه کیهان از زمان وقوع بیگ بنگ تا به امروز

به شمار می‌رود. میشل مِیر و دیدیه کولوز در پژوهش خود، کهکشان محل سکونت ما یعنی راه شیری را در جست‌وجوی جهانی ناشناخته مورد بررسی قرار داده‌اند.

آنها در سال ۱۹۹۵ نخستین سیاره فراخورشیدی را بیرون از منظومه شمسی پیدا کردند. سیاره‌ای که به دور یک ستاره شبیه خورشید موسوم به پگاسی ۵۱ می‌چرخید.

اکتشاف کولوز و مِیر توانست تحول بزرگی در ستاره‌شناسی به وجود آورد.

 پس از این کشف بزرگ، بیش از چهار هزار سیاره فراخورشیدی در راه شیری کشف شده‌اند و همچنان، سیارات بزرگی در اندازه‌ها، شکل‌ها و مدار‌های گوناگون در حال ظهور هستند.

«فیلیپ جیمز ادوین پیبلز» (Phillip James Edwin Peebles)، فیزیکدان و کیهان‌شناس نظری امریکایی- کانادایی و استاد بازنشسته دانشگاه پرینستون امریکا است.

 پیبلز یکی از کیهان‌شناسان نظری برجسته جهان به شمار می‌رود و نقش مهمی در پروژه‌هایی مانند هسته‌زایی، ماده تاریک، تابش زمینه کیهانی و تشکیل ساختار بر عهده داشته است.

او برای پژوهش‌های خود در مورد کیهان‌شناسی فیزیکی موفق شد جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۹ را به دست آورد.

«میشل مِیر» (Michel Mayor)، اخترشناس سوییسی و استاد دانشگاه ژنو است. او در سال ۲۰۰۷ بازنشسته شد، اما همچنان به عنوان پژوهشگر در رصدخانه ژنو فعالیت می‌کند.

 مِیر در سال ۱۹۹۵ موفق شد به همراه «دیدیه کولوز» (Didier Queloz)، نخستین سیاره فراخورشیدی را بیرون از منظومه شمسی کشف کنند که به دور یک ستاره شبیه خورشید موسوم به «پگاسی ۵۱» می‌چرخید.

«دیدیه کولوز» (Didier Queloz)، یک اخترشناس سوییسی و از پژوهشگران «آزمایشگاه کاوندیش» (Cavendish Laboratory) در دانشگاه کمبریج است که در دانشگاه ژنو نیز تدریس می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران