شماره امروز: ۵۴۷

| | |

«ثبت منطقه هورامان کردستان به جای ماسوله گیلان» خبر همین‌قدر کوتاه اما برای مردم استان گیلان به‌ویژه شهرستان فومن نگران‌کننده بود.

«ثبت منطقه هورامان کردستان به جای ماسوله گیلان» خبر همین‌قدر کوتاه اما برای مردم استان گیلان به‌ویژه شهرستان فومن نگران‌کننده بود. این خبر که از عصر روز گذشته در فضای مجازی شهرستان فومن دست به دست می‌شد سبب نگرانی مردم این منطقه برای از دست رفتن فرصت ثبت جهانی اثر شهرک تاریخی ماسوله شد اما روز گذشته مدیرکل میراث فرهنگی گیلان اعلام کرد پرونده شهرک تاریخی ماسوله برای نماینده یونسکو به صورت کامل تشریح شده است.  در متن خبر اولیه به نقل از یک منبع آگاه آمده بود: با وجود تمامی تلاش‌ها برای حضور «یوکایو کیلتو» مشاور ارشد یونسکو برای بازدید از منطقه توریستی و تاریخی ماسوله، متاسفانه به‌دلیل عدم اطلاع استاندار گیلان وی به استان گیلان مراجعه نخواهد کرد اما شهرود امیرانتخابی با رد این موضوع به مهر گفت: «یوکایو کیلتو» مشاور ارشد یونسکو تنها از منطقه هورامان بازدید کرده‌اند. وی با بیان اینکه مقرر شده بود که وی از ماسوله نیز دیدن کند، افزود: حتی اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان تمامی هزینه‌های این حضور را به دلیل اهمیت موضوع برای مردم این استان متقبل شده بود. امیرانتخابی با اشاره به اینکه متاسفانه ایشان در کردستان دچار کسالت شده و از وضعیت جسمانی مناسبی برخوردار نبودند، گفت: روز گذشته ما در این منطقه با ایشان ملاقاتی داشته و گزارش کاملی از وضعیت و اقدامات صورت گرفته برای ثبت جهانی شهرک تاریخی ماسوله ارایه کردیم که وی قول مساعدی برای بازدید از این منطقه در سفر بعدی داد.

   سفر نماینده یونسکو به ماسوله در ژانویه

وی در ادامه با بیان اینکه امسال تنها پرونده کاروانسراها از طرف ایران برای ثبت جهانی مطرح شده است، تصریح کرد: میراث فرهنگی استان گیلان پرونده کاملی در این زمینه آماده کرده این درحالی است که در استان کردستان تنها همه مسوولان به اجماع رسیده‌اند و اتفاق نظر برای این مهم دارند. مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از جلسه با استاندار جدید استان خبر داد و گفت: دکتر زارع قول مساعد برای رفع موانع موجود بر سر راه این پرونده داده‌اند. وی با تأکید بر اینکه شهروندان گیلانی به ویژه مردم شهرستان فومن مطمئن باشند که ما تمام تلاش خود را برای ثبت جهانی ماسوله انجام خواهیم داد، افزود: آقای یوکایو کیلتو برای سفر در ماه ژانویه به استان گیلان و شهرستان فومن قول مساعد داده‌اند. امیرانتخابی با بیان اینکه با تشریح پرونده و سایت ماسوله برای کیلتو، وی وضعیت پرونده را خیلی خوب ارزیابی کرد و چند نکته کلیدی برای ثبت جهانی نیز گوشزد کردند که به دنبال انجام آن موارد هستیم. دستاورد این جلسه کمتر از بازدید از شهرک تاریخی ماسوله نبوده است. اظهارات مدیرکل میراث فرهنگی گیلان در حالی است که یوکا یوکیلتو، مشاور ارشد یونسکو در حفاظت و مدیریت میراث جهانی، با حضور در جلسه‌ای با موضوع بررسی وضعیت پرونده ثبت جهانی ماسوله، این شهر تاریخی را نمونه‌ای شاخص و دارای ارزش‌هایی منحصر به‌فرد در میان نمونه‌های مشابه دانست که ظرفیت‌ قابل توجهی برای ثبت در فهرست میراث جهانی دارد. او بعد از تشریح گزارشات ارایه شده در خصوص وضعیت حفاظت شهر تاریخی ماسوله گفت: باید بر مشارکت حداکثری در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی برای بافت تاریخی ماسوله تاکید داشته باشید و در عین حال از وجود برخی مشکلات به عنوان موانعی بر سر راه ثبت جهانی ماسوله نگران هستم. مشاور ارشد یونسکو در این نشست بر لزوم همکاری کلیه ذی نفعان برای رفع موانع ثبت جهانی ماسوله با محوریت یک مدیریت واحد مبتنی بر خرد جمعی تاکید کرد و تسریع در ارایه گزارشاتی از رفع این موانع را لازمه ثبت جهانی ماسوله دانست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران