شماره امروز: ۵۴۷

| | |

همزمان با روز شعر و ادب فارسی، نمایشگاه «برخورد هنری گروه نقاشان سالمند اتریشی» در محل تالار رایزنی فرهنگی ایران در وین برگزار شد.

همزمان با روز شعر و ادب فارسی، نمایشگاه «برخورد هنری گروه نقاشان سالمند اتریشی» در محل تالار رایزنی فرهنگی ایران در وین برگزار شد. این نمایشگاه با حضور ۱۵ هنرمند اتریشی همراه بود که بیش از ۷۰ سال سن داشتند و در دوران بازنشستگی، در دوره‌های آموزش نگارگری میترا شاهمرادی، هنرمند نقاش ایرانی مقیم اتریش آموزش دیده و آثاری برگرفته از تصاویر کتاب‌های مینیاتور ایرانی را به نمایش گذاشتند. در آیین افتتاح این نمایشگاه که با حضور جمعی از دیپلمات‌های سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتریش، اساتید دانشگاه، هنرمندان اتریشی و تعدادی از ایرانیان مقیم همراه بود، مهرداد آگاهی، رایزن فرهنگی ایران در اتریش، ضمن خیر مقدم به حاضران یادآوری کرد: ایرانیان با سابقه چند هزار ساله در هنر بسیاری از مطالب و مفاهیم را با شعر منتقل می‌کردند؛ رودکی از نخستین شاعران بزرگ پارسی‌گوی ۱۲۰۰ سال قبل می‌زیسته و فردوسی حدود هزار سال قبل شاهنامه را سروده و مولانا و سعدی نیز حدود هشتصد سال پیش و حافظ شاعر نامدار شیرازی حدود ۷۰۰ سال قبل زندگی می‌کرده است. گوته شاعر بزرگ آلمانی حدود 500 سال بعد از حافظ اثر معروف دیوان شرقی غربی را سرود و تقدیم به حافظ کرد و در بین بزرگان ادب حافظ و گوته را همچون برادر می‌دانند. آگاهی گفت: این پیوند معنوی توسط یک ادیب و مترجم بزرگ اتریشی به نام هامر پورگشتال که به زبان‌های عربی، فارسی و ترکی استانبولی مسلط بود و به‌ عنوان یک دیپلمات و مترجم در کشورهای مختلف خدمت می‌کرد، زمانی که در عثمانی حضور داشت دیوان حافظ را به آلمانی ترجمه کرد و این اثر به دست گوته رسید و گوته که بیش از ۶۰ سال سن داشت در اوج پختگی شیفته حافظ شد و امسال حدود ۲۰۰ سال از نگارش دیوان شرقی غربی گوته می‌گذرد. به تعبیر او، بسیاری از اهالی علم، فن، تاریخ و هنر علاوه بر توضیحات مکتوب، تصاویر نگارگری را به متن نیز می‌افزودند؛

 به طور مثال در شاهنامه طهماسبی علاوه بر اشعار، داستان‌ها نیز نگارگری شده و با ظرافت تصاویری خلق شده که هر بیننده‌ای را مجذوب کرده و این آمیختگی شعر و تصویر انتقال فرهنگ و روح لطیف را جاری و ساری می‌کند. رایزن فرهنگی ایران در اتریش توضیح داد: هنرمندان حاضر در نمایشگاه، پس از فراغت از کار بیش از قبل به فرهنگ و هنر توجه کرده‌اند و با خلق آثار ایرانی بر غنای پیوند فرهنگی دو کشور می‌افزایند که باعث آرامش روحی خود و بینندگان و تاثیر مثبت بر محیط خود می‌شوند. این نمایشگاه که از ۲۶ شهریور آغاز شده به مدت سه هفته ـ هر روز ـ از ساعت ۱۳ تا ۱۶ برای بازدید علاقه‌مندان برقرار است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران