شماره امروز: ۵۴۷

| | |

امسال بیست و پنجمین سال اکران فیلم «رستگاری در شاوشنگ» است و به زودی در سالگرد بیست و پنجمین سال

۲۵ سال از «رستگاری در شاوشنگ» گذشت

امسال بیست و پنجمین سال اکران فیلم «رستگاری در شاوشنگ» است و به زودی در سالگرد بیست و پنجمین سال اکران این فیلم، با نمایش مجدد آن گرامی داشته می‌شود. به گزارش انترتینمنت ویکلی، گرچه از فیلم «رستگاری در شاوشنگ» به عنوان یک فیلم کلاسیک یاد می‌شود، اما هنوز در سایت سینمایی IMDB به عنوان برترین فیلم تاریخ سینما در رده نخست جای دارد. جالب اینکه این فیلم وقتی در سال ۱۹۹۴ اکران شد تنها

 ۱۶ میلیون دلار فروش کرد. «رستگاری در شاوشنگ» فیلم درام جنایی که به کارگردانی فرانک دارابونت و بازی تیم رابینز، مورگان فریمن و باب گانتون ساخته شد داستان دو زندانی در یک زندان مخوف را تصویر می‌کند. این فیلم که از نظر بسیاری از منتقدان نیز به عنوان برترین فیلم تاریخ سینمای جهان شناخته شده، با اقتباس از داستان کوتاهی از استیون کینگ به نام «ریتا هیورث و رستگاری در شاوشنک» ساخته شده است. در این فیلم رابینز در نقش اندی دوفرین و فریمن در نقش الیس «رد» ردینگ بازی می‌کنند. در مراسم اسکار ۱۹۹۴ این فیلم نامزدی هفت اسکار را کسب کرد که شامل بهترین فیلم، بهترین بازیگر برای مورگان فریمن، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلمبرداری، بهترین تدوین، بهترین موسیقی فیلم، و بهترین صدابرداری بود، اما در نهایت با دست خالی مراسم را ترک کرد و بیشتر این جوایز نصیب «فارست گامپ» شد که همان سال اکران شده بود. این فیلم ۱۴۲ دقیقه‌ای نخستین‌بار ۱۰ سپتامبر ۱۹۹۴ در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو به نمایش درآمد و بعد از ۲۳ سپتامبر ۱۹۹۴ در امریکا به نمایش درآمد.

روایت جنگ روسیه و گرجستان در اسکار 2020

گرجستان فیلمی از «دیتو تسینسادزی» را به عنوان نماینده این کشور برای حضور در رقابت اسکار «بهترین فیلم بین‌المللی» که قبلا به عنوان اسکار خارجی زبان اهدا می‌شد، انتخاب کرد. به گزارش هالیوود ریپورتر، فیلمی که درباره جنگ‌های روسیه-گرجستان در آگوست ۲۰۰۸ است به عنوان نماینده گرجستان در رقابت انتخاب بهترین فیلم بین‌المللی اسکار ۲۰۲۰ معرفی شد. این فیلم با عنوان «شیندیسی» ساخته دیتو تسینسادزی برای رقابت اسکار خارجی زبان که از امسال به عنوان بهترین فیلم بلند بین‌المللی شناخته می‌شود، معرفی شد. این فیلم داستان جنگی را که آگوست ۲۰۰۸ رخ داد و ۱۷ سرباز در جریان آن در دهکده کوچک شیندیسی کشته شدند، روایت می‌کند. آنها برای این کشته شدند که ۲۵ سرباز دیگر بتوانند پس از شکسته شدن آتش بس محلی توسط ارتش روسیه از محل فرار کنند. این فیلم در محل همان روستا فیلمبرداری و درست یک دهه پس از آن جنگ کوتاه تابستانی که در جریان آن ستون‌های زرهی روسیه وارد خاک گرجستان شدند و فرودگاه تفلیس پایتخت گرجستان بمباران شد، ساخته شده است. ایراکلی سولوماناشویلی این فیلمنامه را بر مبنای یک ماجرای واقعی نوشته است. کوکا پیپناشویلی، دیویت باختازه، تامونا آبشیلاوا و ماریم جیبلادزی بازیگران این فیلم هستند که با حمایت مالی مرکز ملی فیلم گرجستان ساخته شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران