شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مراسم نکوداشت محمد تهامی‌نژاد و ابراهیم مختاری در هتل پارسیان انقلاب به همراه تقدیر از سه کارگردان مستند برگزار شد.

مراسم نکوداشت محمد تهامی‌نژاد و ابراهیم مختاری در هتل پارسیان انقلاب به همراه تقدیر از سه کارگردان مستند برگزار شد.

در ابتدای این مراسم محسن استادعلی گفت: امشب در شب کارگردانان سینمای مستند گردهم جمع شدیم تا خستگی را از تن اعضا به در کنیم. امیدوارم این شب بطور مداوم در سال‌های آینده هم تکرار شود.

او ادامه داد: نباید از یاد ببریم که شب کارگردانان سینمای مستند به ما یادآوری می‌کند که انجمن با تعهد به اعضا شکل واقعی می‌گیرد. این شب به احترام شغل کارگردانی برپا شده است و بسیار خوشحالم که با نام دو ستون سینمای مستند که با پژوهش‌ها و فیلم‌هایشان زندگی کردم (ابراهیم مختاری و محمد تهامی‌نژاد) گره خورده است. استادعلی خاطرنشان کرد: امیدوارم فضای خوب امشب را هرسال درکنارهم تجربه کنیم.

در ادامه کلیپی درباره فعالیت‌ها و زندگی ابراهیم مختاری پخش شد.

روبرت صافاریان در نکوداشت مختاری گفت: معمولا ما تجربه هایمان را جمع‌بندی نمی‌کنیم اما ابراهیم مختاری در فیلم‌ها و کتاب‌هایش این‌کار را انجام می‌داد. او تنها تئورسین سینمای مستند است که سعی می‌کند آن را به مرحله نظریه ارتقا دهد.

او با بیان اینکه در سینمای مستند با آدم‌های واقعی سر و کار داریم که همین امر کار را سخت می‌کند، افزود: چیزی که در اکثر آثار تهامی‌نژاد می‌توان دید این است که با حفظ فاصله و بدون تعجیل به نظاره سوژه‌ها می‌پردازد. من معتقدم او در کارش به سبک مشاهده‌گری رسیده است.

مهدی قربان‌پور نیز گفت: از من خواستند به دلیل وجه مشترکی که با استاد مختاری دارم، امشب در این مراسم حضور داشته باشم و درباره او صحبت کنم. وجه مشترک ما این است که هر دو بابلی هستیم.

او با بیان اینکه این شب را به مختاری و تهامی‌نژاد تبریک می‌گوید، ادامه داد: ابراهیم مختاری را با فیلم «اجاره‌نشین‌ها »می‌شناسم که در جشنواره‌ای در اصفهان نمایش داده شد و من برای دیدن این فیلم اشتیاق زیادی داشتم. در واقع با دیدن این فیلم به سینمای مستند علاقه‌مند شدم.

قربان‌پور با بیان اینکه مختاری در تمام این سال‌ها مرد اخلاق و اتفاقات خوب بود، بیان کرد: در دهه ۶۰ بابل را به عنوان شهر بهارنارنج می‌شناختند اما امروز می‌توان از آن به عنوان شهر سینمای مستند یاد کرد. قطعا ابراهیم مختاری هرجا باشد، انسان موثر و با اخلاقی است و علاوه بر آن الگوی اخلاقی خوبی برای ما مستندسازان است وامیدوارم همیشه برای سینمای مستند باقی بماند.

او ادامه داد: یادم می‌آید در سال‌های گذشته در یکی از جشن‌ها جایزه اخلاق می‌دادند که به ابراهیم مختاری تعلق گرفت. بابک بهداد، مهدی قربان پور و روبرت صافاریان برای تجلیل از ابراهیم مختاری به روی سن آمدند و لوح انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند را به ابراهیم مختاری اهدا کردند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران