شماره امروز: ۵۴۷

| | |

«سالواتور موندی» به عنوان گران‌ترین نقاشی تاریخ به دلیل تردیدها درباره اصالت آن در نمایشگاه ویژه موزه لوور به مناسبت پانصدمین سال درگذشت

گران‌ترین نقاشی جهان غایب بزرگ نمایشگاه «داوینچی»

«سالواتور موندی» به عنوان گران‌ترین نقاشی تاریخ به دلیل تردیدها درباره اصالت آن در نمایشگاه ویژه موزه لوور به مناسبت پانصدمین سال درگذشت «لئوناردو داوینچی» حاضر نخواهد بود. به گزارش گاردین، در حالی که برخی از متخصصان سرشناس آثار «لئوناردو داوینچی» چون «مارتین کمپ» (پرفسور تاریخ هنر دانشگاه آکسفورد) معتقد است نقاشی «سالواتور موندی»، اثر این هنرمند نامدار ایتالیایی است برخی دیگر از متخصصان هنری نسبت به اصالت این اثر اظهار تردید کرده‌اند و به همین دلیل موزه لوور اعلام کرده در نمایشگاه بزرگی که امسال به مناسبت پانصدمین سالمرگ «داوینچی» ترتیب داده است، میزبان این نقاشی گران‌بها نخواهد بود. قدمت نقاشی «سالواتور موندی» (منجی جهان) که یکی از حدود ۲۰ نقاشی به جا مانده از «داوینچی»- نقاش نامدار رنسانس- است، به سال ۱۵۰۰ میلادی بازمی‌گردد. در این نقاشی حضرت مسیح(ع) با لباسی آبی با نوارهای قرمز و در حالی که گوی بلورینی در دست دارد به تصویر کشیده شده است. این اثر نقاشی اولین‌بار به سفارش مجموعه شخصی پادشاه چارلز اول کشیده شد و در سال ۱۹۷۳ چوب حراج خورد اما پس از آن تا سال ۱۹۰۰ ناپدید شد. سپس در سال ۱۹۵۸ در حراجی ساتبی به یک مجموعه‌دار امریکایی فروخته شد و مجدداً در سال ۲۰۰۵ در اختیار کنسرسیوم آثار هنری قرار گرفت و مرمت‌های فراوانی روی آن صورت گرفت و در نهایت در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ به قیمت ۴۵۰ میلیون دلار در حراجی کریستیز به فروش رفت و رکورد فروش آثار نقاشی را شکست. گفته می‌شود نقاشی «سالواتور موندی» هم‌اکنون تحت تدابیر امنیتی در یکی از بنادر آزاد کشور سوییس نگهداری می‌شود.

فروش ۲۰۰ میلیون دلاری «علاء‌الدین» در ۳ روز

فیلم جدید «علاء‌الدین» در سه روز نخست اکران در بیشتر مناطق جهان از جمله آسیا، امریکای لاتین و اغلب کشورهای اروپایی در صدر جدول فروش قرار گرفت. به گزارش اسکرین، این فیلم به کارگردانی «گای ریچی» نسخه‌ای جدید از انیمیشن قدیمی و کلاسیک «علاء‌الدین» محصول سال ۱۹۹۲ میلادی است که از تاریخ ۲۴ مه ‌بطور همزمان اکران خود را در گیشه سینمای امریکا و بین‌الملل آغاز کرد و توانست به فروش جهانی بالغ بر ۲۰۷ میلیون دلار در سه روز نخست اکران دست یابد. فیلم جدید «علاء‌الدین» که در آن «ویل اسمیت» در نقش غول چراغ‌جادو صداپیشگی می‌کند در ۴۴۰۰ ساله سینمای امریکای شمالی به فروش ۸۶ میلیون دلاری دست یافت و در سایر کشورهای جهان نیز در مجموع فروش ۱۲۱ میلیون دلاری را رقم زد. در میان کشورهای خارجی میزبان اکران عمومی «علاء‌الدین»، چین با ۱۸.۷ میلیون دلار بهترین عملکرد را در چند روز نخست اکران داشت. «علاء‌الدین» از فروش آغازین فیلم «سیندرلا» و «کتاب جنگل» در امریکای لاتین پیشی گرفته است و در این منطقه مکزیک با ۹.۲ میلیون دلار در سه روز بهترین آمار را به نام خود ثبت کرد. در اروپا نیز فروش این فیلم در سه روز نخست از فروش «سیندرلا» و «مالیفیسنت» از محصولات دیگر کمپانی دیزنی در مدت مشابه بالاتر است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران