شماره امروز: ۵۴۷

| | |

هفتاد و دومین دوره جشنواره کن شب گذشته با رژه بازیگران فیلم جدید جیم جارموش که درباره زامبی‌ها ساخته شده روی فرش قرمز این رویداد، کار خود را آغاز کرد.

جشنواره کن ۲۰۱۹ با رژه زامبی‌ها کلید خورد

هفتاد و دومین دوره جشنواره کن شب گذشته با رژه بازیگران فیلم جدید جیم جارموش که درباره زامبی‌ها ساخته شده روی فرش قرمز این رویداد، کار خود را آغاز کرد. به گزارش از ورایتی، بیل موری، آدام درایور و سلنا گومز از جمله بازیگران فیلم «مرده‌ها نمی‌میرند» جیم جارموش بودند که سه‌شنبه شب بیرون کاخ جشنواره روی فرش قرمز رفتند و جشنواره فیلم کن ۲۰۱۹ را شروع کردند. البته اینها تنها نام‌های بزرگی نبودند که در برابر دوربین عکاسان و هواداران سینما قرار گرفتند و خاویر باردم، ال فانینگ، تیلدا سوینتون نیز از جمله بازیگرانی بودند که در شب افتتاحیه در برابر جمع مشتاق حاضر شدند. مراسم شب افتتاحیه با حضور ادوارد بیر به عنوان مجری برگزار شد و او بار دیگر درباره نبودن نتفلیکس در جشنواره صحبت کرد و گفت فیلم سینمایی را باید بشود در سینما دید و همین علت نبودن این کمپانی بزرگ فیلمسازی در جشنواره کن است. در این افتتاحیه آلخاندرو گونزالس ایناریتو کارگردان برنده اسکار برای «بردمن» و «بازگشته از گور» نیز روی صحنه رفت و قدرت آزادی‌بخش سینما را تحسین کرد و افزود: داستان‌ها و ایده‌ها می‌توانند زندگی‌ها را عوض کنند، این تجربه مشترک زیباست. ایناریتو که ریاست هیات داوران جشنواره امسال را هم برعهده دارد، ساعتی پیش از افتتاحیه در نشست رسانه‌ای خود درباره سیاست‌های ترامپ هشدار داده بود. جشنواره فیلم کن کارش را با نمایش فیلم «مرده‌ها نمی‌میرند» ساخته جیم جارموش آغاز کرد. از این فیلم به نوعی به عنوان فیلمی ضد ترامپ یاد شده، زیرا زامبی‌ها بر اثر تغییرات آب و هوایی ایجاد شده‌اند و در عین حال به شعار «امریکا را بزرگ می‌کنیم» با شعار «امریکا را دوباره سفید می‌کنیم» ارجاع داده است.

حقایق زندگی در حومه‌ پاریس

لادی لی فیلمساز فرانسوی می‌گوید با نمایش «بینوایان» در جشنواره فیلم کن، ماموریتش را که به نمایش گذاشتن حقایق زندگی حومه شهر پاریس است، انجام می‌دهد. به گزارش ورایتی، لادی لی کارگردان هرگز انتظار نداشت نخستین فیلم سینمایی داستانی‌اش یعنی «بینوایان» برای بخش رسمی رقابتی فستیوال فیلم کن انتخاب شود. این فیلمساز می‌گوید ماموریتش به نمایش گذاشتن حقایق زندگی حومه شهر پاریس است. هر کس فکر کند داستان او بازگویی کتاب کلاسیک ویکتور هوگو است، اشتباه می‌کند. اما دلیلی دارد که او از این عنوان استفاده کرده است و آن هم این است که بخشی از داستان کتاب در مون‌فرمی اتفاق می‌افتد، یک منطقه حومه شهری کارگری که لی در آن به دنیا آمده است.  لی می‌گوید: یک قرن بعد، هنوز هم بینوایی در این منطقه دیده می‌شود. خشونت پلیس یک فاکتور ماندگار است. با وجود اینکه انتخاب شدن «بینوایان» برای بخش رقابتی کن به دیده شدن پروژه‌های لی کمک می‌کند، این فیلمساز ۲۲ سال گذشته را صرف جلب‌توجه به شرایط بد زندگی در مناطقی مثل مون‌فرمی کرده است. حالا با وجود شکل‌گیری اعتراض‌های گسترده و ضعف اقتصادی در فرانسه، او فکر می‌کند مخاطبان بالاخره ممکن است حاضر باشند، به حرف‌هایش گوش کنند. لی درباره فیلمش عنوان می‌کند: این فیلم درباره سه عضو جوخه ضد جرم است که با تنش‌هایی بین‌دار و دسته‌های محلی مواجه می‌شوند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران