شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 142912 | |

​​​​​​​رییس پژوهشکده باستان‌شناسی می‌گوید: از زمان وقوع سیل در استان‌های کشور، در مکاتبه با حداقل ۱۰ استان،

​​​​​​​رییس پژوهشکده باستان‌شناسی می‌گوید: از زمان وقوع سیل در استان‌های کشور، در مکاتبه با حداقل ۱۰ استان، درخواستِ اعلام وضعیت و پایش بناها، تپه‌ها و محوطه‌های تاریخی و برآورد خسارت‌ها را کردیم اما به دلیل مشکلات موجود هنوز اطلاعات تکمیل نشده‌اند.

روح‌الله شیرازی می‌گوید: متاسفانه هنوز امکان دسترسی به برخی از نقاط و محوطه‌های تاریخی در استان‌هایی مانند خوزستان و لرستان و راه‌های دسترسی و تخمین آسیب‌های وارد شده از سیل به این مناطق وجود ندارد، فعلا باید منتظر گزارش‌ِ همکاران‌مان از اداره‌های میراث فرهنگی استان‌های سیل‌زده بمانیم. او با اشاره به انجام مکاتبات برای بررسی و پایش میزان مشکلات و خسارت‌ها از روزهای نخست آغاز سیل در مناطق مختلف کشور، بیان می‌کند: برخی از معاونت‌های میراث فرهنگی در استان‌ها تاکنون موفق به اعلام وضعیت خود شده‌اند مانند استان لرستان که از وضعیت بافت‌ها و خانه‌های تاریخی این استان و چند پل تاریخی‌اش اطلاع‌رسانی کرده است، اما هنوز اطلاعات کامل از وضعیت محوطه‌های باستانی و کارگاه‌های کاوش باستان‌شناسی به دست نیامده است.

وی با اشاره به اینکه اغلب تپه‌های باستانی در این شرایط دچار آب‌شستگی شده‌اند، بیان می‌کند: متاسفانه این اتفاق در خوزستان شدت داشته است، تاکنون براثر شسته شدن تپه‌ها، از برخی از آنها آثار تاریخی به دست آمده‌اند. شیرازی همچنین درباره وضعیت کارگاه کاوش در زیرگذر شوش اندیمشک به ایسنا می‌گوید: کارهای میدانی و برداشت‌ها خوشبختانه تقریبا در این محوطه به پایان رسیده است، البته آبگرفتگی‌هایی در این کارگاه‌ها وجود دارد اما در قالب سیل نیست. البته حاشیه‌هایی که امکان رسوبِ آب در آنها وجود داشت، تقویت شده‌اند، هر چند باران کار خود را می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران