شماره امروز: ۵۴۷

| | |

حمام سنتی و تاریخی روستای حسین‌آباد اردستان، در حال تخریب است، کاشی‌های تاریخی آن به سرقت رفته و اطراف آن برای کشف گنج، کند و کاو شده است. در 18 کیلومتری شهر زواره،

حمام سنتی و تاریخی روستای حسین‌آباد اردستان، در حال تخریب است، کاشی‌های تاریخی آن به سرقت رفته و اطراف آن برای کشف گنج، کند و کاو شده است. در 18 کیلومتری شهر زواره، روستای تاریخی حسین‌آباد قرار دارد که از بافت تاریخی آن، چند بارو، آب انبار، عمارت‌های تاریخی و یک حمام باقی مانده است.

عمارت‌ها بدون توجه در حال تخریب هستند. این عمارت‌ها متعلق به سازمان میراث فرهنگی نیست و بر اساس گفته‌های اهالی روستا، املاک رها شده خان و خان‌زاده‌های قدیمی روستا به حساب می‌آید. همچنین بخش تاریخی روستا از محدوده طرح هادی روستا خارج بوده و همین عامل، مانع تخصیص بودجه به احیا بافت می‌شود. حمام تاریخی روستا، معماری و مهندسی ویژه‌ای دارد. اسفندیار نژاد رمضانی- عضو شورای اسلامی روستا، دورانی که این حمام فعال بوده را به یاد دارد.  او می‌گوید: حمام تاریخی حسین‌آباد با ساختار جالبی، به کمک فناوری گرمایش از کف گرم می‌شده. حرارت ایجاد شده در «تون» یا آتشدان در این حمام بعد از گرم کردن آب در دیگ مسی، از طریق کانال‌هایی به زیر حمام هدایت می‌شده و کف و دیوارهای حمام را گرم می‌کرده. همچنین سراسر حمام کاشی‌کاری بوده که این کاشی‌ها در سال‌های اخیر به سرقت رفته‌اند. گوشه و کنار حمام، همچون دیگر بخش‌های تاریخی این روستا، توسط جست‌وجوگران گنج، حفاری شده است.

زهرا نژاد رمضانی- رییس شورای روستا نیز به ایسنا می‌گوید: گاهی، کارشناسان میراث فرهنگی به بافت و حمام تاریخی مراجعه می‌کنند اما محدودیت‌های ساختاری و بروکراسی‌های تعریف شده، علاوه بر فقدان بودجه کافی، مانع از امکان اقدام میراث فرهنگی می‌شود. او ادامه داد: حمام‌های عمومی در فرهنگ ایرانی، نه‌تنها فضایی برای بهداشت و نظافت، بلکه کانون‌های اجتماعی و گفت‌وگو محسوب می‌شدند. این در حالی است که این فرهنگ در دهه‌های اخیر، به فراموشی سپرده شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران