شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 141220 | |

نوزدهم اسفند 1320، محمدعلی فروغی پس از کناره گیری از نخست وزیری در کابینه ی علی سهیلی به مقام وزیر دربار تعیین شد.

نوزدهم اسفند 1320، محمدعلی فروغی پس از کناره گیری از نخست وزیری در کابینه ی علی سهیلی به مقام وزیر دربار تعیین شد.  مرد مرموز و پیچیده‌ای که هم در دوره قاجار و هم پهلوی اول و دوم صاحب قدرت و نفوذ بود، نخستین نخست وزیر پس از قدرت گرفتن محمدرضا شد. فروغی در دوره نخست‌وزیری خود با مشکلات بزرگی مواجه شد. مورد حمله رادیوهای خارجی و مطبوعاتی داخلی قرار گرفت. در مجلس به سوی او سنگ پرتاب کردند. اما با تمام این مسایل، 6 ماه دوام آورد و در این مدت چهاربار کابینه را ترمیم کرد، ولی سرانجام توان خود را از دست داد. با وجودی که در مجلس اکثریت داشت، از کار کناره گرفت و خودش را مخفی کرد و مسئولیت جدیدی را نپذیرفت. وکلای مجلس چون از فروغی مایوس شدند، سهیلی را به آن سمت برگزیدند.

فروغی بعد از نخست‌وزیری، به وزارت دربار منصوب شد و پس از چندی قرار شد با سمت سفیر کبیر به آمریکا عزیمت کند. برایش پذیرش خواستند، موافقت شد. فروغی قبل از حرکت به سبب بیماری تقاضا کرد در این مأموریت محمود فروغی فرزند کوچکش که کارمند وزارت امور خارجه بود نیز با او همراهی کند. این امر احتیاج به تصویب‌نامه هیات وزیران داشت. قوام‌السلطنه نخست‌وزیر موضوع را در هیات دولت مطرح کرد و با مخالفت باقر کاظمی مهذب‌الدوله مواجه شد. کاظمی در زمره افرادی بود که تمام ترقیات او مدیون فروغی بود. فروغی او را از کارمندی ساده وزارت امور خارجه به سفارت و وزارت رساند و همیشه برای حمایت از او مورد ایراد و حتی طعن بعضی دوستان قرار می‌گرفت و انتظار نداشت در آن ایام کاظمی با تقاضای کوچک او مخالفت کند. موضوع چندی در هیات دولت باقی ماند و اخذ تصمیم به عمل نیامد. فروغی به شدت متأثر شد و بیماری او شدت یافت تا اینکه در روز ۵ آذر ۱۳۲۱ در سن ۶۷ سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت.

محمدعلی فروغی در جوانی با خواهرزاده نظام‌السلطنه رضاقلی ازدواج کرد و ثمره این وصلت چهار پسر و دو دختر بود. همسر او در سن 30 سالگی مبتلا به سل شد. او را از فرزندانش جدا کردند و در قلهک خانه‌ای اجاره و او را تنها در آن منزل قرار دادند تا تنها پزشک متخصص در سل که پزشک سفارت انگلیس بود، از او عیادت کند و او در این مدت هفته‌ای یک بار فرزندان خود را از پشت شیشه می‌دید. سرانجام تلاش پزشکان به جایی نرسید، معالجات مؤثر واقع نشد و همسر فروغی در همان سی سالگی چشم از جهان فروبست. فروغی پس از فوت همسرش بسیار متاثر شد، قریب 20 سال پس از آن همراه فرزندانش زندگی کرد و هرگز ازدواج نکرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران