شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 141050 | |

نشانه های اصالت یک شهر را می توان در عناصر شهری آن جست و جو کرد، عناصری که هر کدام حرفی و روایتی از پیشینه و تاریخ یک شهر را در دل خود دارند.

نشانه های اصالت یک شهر را می توان در عناصر شهری آن جست و جو کرد، عناصری که هر کدام حرفی و روایتی از پیشینه و تاریخ یک شهر را در دل خود دارند. سعد السلطنه در قزوین یکی از زیباترین این روایت هاست. مجموعه ای با عمر نزدیک به یک قرن پر از نشانه های اصیل یک بازار قاجاری و متناسب با نیاز امروز مردم شهر.

این کاروانسرا را به دستور باقرخان سعدالسلطنه حاکم قزوین، در عهد ناصری بنا کرده اند. مجموعه ای که با وسعتی نزدیک به 2 هکتار عنوان «بزرگترین کاروانسرای درون شهری ایران» را در شناسنامه خود دارد. سعدالسلطنه در گذشته تنها به تجارت و داد و ستد تجار اهل قزوین اختصاص داشت و اگر کاروانی تجاری از شهرهای دیگر می رسید، در حیاطی که امروز با نام «نگارالسلطنه» شناخته می شود، بار خود را تخلیه می کرد. سعدالسلطنه برخلاف کاروانسراهای دیگر صرفا مختص اتراق مسافران نبود، بلکه بیشتر کاربرد تجاری داشت. با این حال امکاناتی همچون حمام و آب انبار هم در این مجموعه برای استفاده تجاری که از شهرهای دیگر وارد قزوین شده بودند وجود داشت.  حالا 5 سالی می شود که سعدالسلطنه لباس نو به تن کرده، مرمت و احیای این مجموعه توسط شهرداری قزوین در مدت 6 سال و با هزینه ای بالغ بر 15 میلیارد تومان انجام شده است تا امروز مسافران و اهالی شهر بتوانند در دالان ها و چارسوق زیبای این مجموعه تاریخ یک شهر را مرور کنند. مدتی است پروژه بهسازی مجموعه با همکاری سازمان میراث فرهنگی و شهرداری در حال اجراست و قرار بر این است که کیفیت محصولات ارائه شده در حجره های این مجموعه نیز ارتقا پیدا کند. در سعدالسلطنه به نسبت مراکز خرید دیگر، کمتر نشانی از اجناس چینی پیدا می شود، حجره ها صنایع دستی و انواع شیرینی های سنتی شهر را ارائه می کنند، کافه هایی که در دل مجموعه قرار دارند همسو و هماهنگ با فضای کلی مجموعه طراحی شده اند و خدمات ارائه میدهند. در مجموع می توان گفت سعدالسلطنه امروز تنها «بزرگترین کاروانسرای درون شهری ایران» نیست، بلکه یکی از باکیفیت ترین و اصیل ترین مراکز خرید هم به شمار می رود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران