شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 140783 | |

سرای سعد‌السلطنه قزوین که از چند سال پیش حجره‌هایش به غرفه‌هایی برای تولید و فروش صنایع دستی، شیرینی‌های خانگی و سنتی و کافه تبدیل شده،

سرای سعد‌السلطنه قزوین که از چند سال پیش حجره‌هایش به غرفه‌هایی برای تولید و فروش صنایع دستی، شیرینی‌های خانگی و سنتی و کافه تبدیل شده، برای نوروز 98 آماده می‌شود. سرای سعدالسلطنه به دستور سعدالسلطنه (متوفی ١٣٢٥ﻫ . ق) حاکم وقت قاجاریه قزوین ساخته شد. این کاروانسرا دارای محوطه تاریخی بسیار زیبا است که در عهد قاجار و در زمان ناصر الدین شاه توسط سعدالسلطنه، بنا شده است. کاروانسرای سعدالسلطنه بزرگ‌ترین کاروانسرای درون شهری ایران و یکی از معدود کاروانسراهای ایران است که دارای چندین حمام، سرا، تیمچه، شترخان، راسته، چهارسوق، مسجد، چایخانه و... است.. نقش این کاروانسرا در گذشته به عنوان یک سرای بازرگانی بوده است. کمتر از 300 متر آن طرف‌تر یعنی در سبزه میدان قزوین، عمارت چهلستون واقع شده که این روزها پروژه بازآفرینی این میدان آغاز شده و شهرداری قسمتی از میدان را که مقابل عمارت چهلستون قرار گرفته تبدیل به پیاده‌راه کرده و برنامه‌های نوروزی در این پیاده راه نیز اجرا می‌شود. شهرداری قزوین با شعارقزوین شاداب، نزدیک‌ترین مقصد گردشگری، با توجه به امضای تفاهم نامه با شهرداری تهران برای پایتخت نشینان خدمات گردشگری را در نظر گرفته است. هفته پیش تعدادی از اصحاب رسانه از مجموعه‌های گردشگری شهر قزوین بازدید کردند. اصغری، رییس کارگروه گردشگری شهر قزوین و معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری شهردار، گفت: 12 درصد آثار باستانی و 82 اثر تاریخی قابل توجه در شهر قزوین وجود دارد که حوزه مباحث طبیعی و گردشگری این آثار موجود است و می‌تواند زمینه سفر و مسافرت را فراهم کند. او اظهار کرد: شعار ما برای ایام عید امسال قزوین شاداب، نزدیک‌ترین مقصد گردشگری است چرا که اهالی تهران و کرج با جمعیت 14 میلیون نفر می‌توانند به این شهر سفر کنند و می‌تواند برای آنها سفری خوب و ارزان‌قیمت باشد. او با بیان اینکه یکی از راهکارهای قابل تأمل و توجه برای کسب و درآمد پایدار در زمینه‌سازی برای گردشگر در استان گردشگری است و در همین راستا تفاهم‌نامه گردشگری با ستاد گردشگری شهرداری تهران امضاء کرده‌ایم و حجمی از تبلیغاتی را در شهر تهران فراهم ساخته‌ایم تا پایتخت‌نشینان از فرصت‌هایی که در قزوین وجود دارد بیشتر استفاده کنند. او گفت: ‌نزدیکی قزوین به تهران فرصت خوبی را برای گردشگری ایجاد کرده است و شهروندان می‌توانند از آثار تاریخی و گردشگری در این شهر استفاده کنند.

او درباره انعقاد قرارداد با ستاد گردشگری شهر تهران اظهار داشت: 40 روز پیش این قرارداد منعقد شده است و در راستای ایجاد تعامل و معرفی مکان‌های گردشگری در شهرستان قزوین این قرارداد به امضاء رسیده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران