شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 139038 | |

شهرام ناظری در اجرایی ویژه به همراه دولتمند خالف، موسیقیدان و خواننده سرشناس تاجیک 24 فوریه (پنجم اسفند ماه) در لندن روی صحنه می‌روند.

شهرام ناظری در اجرایی ویژه به همراه دولتمند خالف، موسیقیدان و خواننده سرشناس تاجیک 24 فوریه (پنجم اسفند ماه) در لندن روی صحنه می‌روند.

کنسرت مشترک شهرام ناظری و دولتمند خالف به مناسبت آغاز به کار پروژه جهانی «زبان عشق» و روز جهانی زبان مادری در سالن باربیکن لندن برگزار خواهد شد و بلیت‌فروشی این کنسرت نیز از طریق سایت barbican.org.uk آغازشده است. موسسه فرهنگی هنری مانا نقش با همکاری یک موسسه فرهنگی و دو مرکز دانشگاهی خارجی اجرای این کنسرت را برعهده دارد.

شهاب نیکمان، مدیرعامل مانا نقش طراح و مولف پروژه «زبان عشق» در توضیح جزییات این پروژه می‌گوید: پروژه پژوهشی «زبان عشق» با هدف معرفی جایگاه بی‌بدیل شعر و ادب فارسی در آگاه‌سازی، بیان و انتقال مفاهیم بلند «عشق، صلح و وفاق اجتماعی» به انجام می‌رسد. این پروژه از دیدگاهی متفاوت و متکی بر کنوانسیون حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس یونسکو (٢٠٠٣)، به معرفی 30 تن از مشاهیر و مفاخر پارسی‌سرا در هزاره اول شعر پارسی از بایزید بسطامی تا بیدل دهلوی، و در گستره جغرافیایی یازده کشور آسیایی از سوریه تا هند می‌پردازد و نقش برجسته آنها را در حفظ هویت فرهنگی پارسی زبانان نمایان می‌کند. زبان عشق در مسیر خود به بررسی و پژوهش پیرامون آثار ارزشمند این مشاهیر و برگزاری نشست‌های پژوهشی و اجراهای هنری پرداخته، و در پایان به تولید یک اثر صوتی تصویری و تالیف کتابی با موضوع نقش شعر پارسی در حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس و مانایی و انتقال بین نسلی این میراث، و همچنین نقش شعر و ادب پارسی به عنوان گواهی بی‌همتا در بالندگی عشق و مهرورزی، وفاق اجتماعی و صلح پایدار خواهد انجامید.

او می‌افزاید: مقدمات و فاز اول این پروژه از حدود 2 سال پیش آغاز شده و پس از انجام فاز اول پژوهش، با مشورت و کمک چند تن از استادان صاحب نظر در تاریخ و ادبیات فارسی در ایران و چند دانشگاه خارجی، به ویژه با مشورت و راهنمایی استاد گرامی دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی از میان بیش از 220 تن از مشاهیر پارسی‌سرا، بر اساس معیارهای مورد نظر 30 تن انتخاب شده‌اند که آرامگاه آنها در 11 کشور مختلف واقع شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران