شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 138860 | |

فردا - دوازدهم بهمن ماه - روز ورود امام خمینی به تهران است . ایشان بعد از 15 سال تبعید و همزمان با انقلاب شکوهمند اسلامی به ایران بر می‌گشت .

فردا - دوازدهم بهمن ماه - روز ورود امام خمینی به تهران است . ایشان بعد از 15 سال تبعید و همزمان با انقلاب شکوهمند اسلامی به ایران بر می‌گشت .

دولت وقت اعلام کرد که به مناسبت فرود هواپیمای امام خمینی، فرودگاه مهرآباد از ساعت‌های آغازین روز تا ساعت 11 صبح روی دیگر هواپیماها بسته است. امام خمینـی پیش از تـرک فرانسه در پیامـی از مهمان نوازی مردم و دولت فرانسه بـه ویژه اهالی دهکده نوفل لـوشاتـو، تشکر کردند.

امام خمینی پیش از حرکت به طرف ایران به نزدیکان خود فرمودند: «من بیعت خود را از شما برداشتم ما به طرف کار بزرگی می‌رویم شما هم جانتان را به خطر نیندازید.»  روز 12 بهمن 1357، پرشکوه‌ترین استقبال تاریخی رقم خورد و هواپیمای ایرفرانس در حوالی ساعت 9 صبح در فرودگاه مهرآباد نشست و حضرت امام، با قلبی آرام و مطمئن پس از 15 سال هجرت، پا به خاک میهن اسلامی گذاشتند. صدها خبرنگار و عکاس و فیلمبردار به ثبت این رویداد تاریخی پرداختند. جمعیت استقبال‌کننده در طول 33 کیلومتر از فرودگاه امام تا بهشت زهرا که مقصد بعدی امام بود. بین 4 تا 8 میلیون نفر تخمین زده می‌شد. امام خمینی از فرودگاه مستقیما به بهشت زهرا رفتند و ضمن ادای احترام به شهدای انقلاب اسلامی، سخنرانی تاریخی خود را در آنجا ایراد کردند. در این سخنرانی امام

 نخست وزیری شاپور بختیار را غیرقانونی اعلام کرده و فرمودند: «من به پشتیبانی این ملت دولت تعیین می‌کنم.» بدین‌ترتیب از ورود امام ده روز تاریخی که بعدها دهه فجر انقلاب اسلامی نام گرفت، سپری شد تا طومار رژیم پهلوی و 2500 سال استبداد شاهنشاهی برای همیشه در هم تنیده شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران