شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 135158 | |

پروسه تعلیق فوتبال یک کشور بر اساس اصل «اقناع» فدراسیون جهانی فوتبال رقم می‌خورد؛ موضوعی که در فوتبال ایران با توجه به “عدم دخالت نهاد سوم “ امکان تحقق آن صفر است.

پروسه تعلیق فوتبال یک کشور بر اساس اصل «اقناع» فدراسیون جهانی فوتبال رقم می‌خورد؛ موضوعی که در فوتبال ایران با توجه به “عدم دخالت نهاد سوم “ امکان تحقق آن صفر است. این روزها فوتبال ایران به دلیل درگیری با اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، شرایط مبهم و پیچیده‌ای را پشت سر می‌گذارد. موضوعی که باعث شده گمانه‌زنی‌های زیادی درباره شرایط پیش روی فوتبال و احتمالات بعدی آن مطرح شود. در این میان سوالی که ممکن است مطرح باشد این است که پروسه اداری تعلیق فدراسیون ملی یک کشور از سوی فیفا چگونه انجام می‌شود. فیفا همواره بر اساس اصل “اقناع نظر و اطمینان از موضوع دخالت در امور یک فدراسیون “ نسبت به تعلیق فوتبال یک کشور اقدام می‌کند. این پروسه به دو صورت قابل تحقق است. ۱- مسوولان فدراسیون ملی یک کشور یا نهادهای دخالت‌کننده رسما در بیانیه، گفت‌وگو یا مکاتبه به گونه‌ای طرح موضوع کنند که معنای مستقیم دخالت در امور فدراسیون فوتبال از آن برداشت شود.

نمونه این اتفاق در دوره ریاست محمد دادگان در فدراسیون فوتبال ایران رخ داد که طی آن رییس وقت سازمان تربیت بدنی در مصاحبه رسمی اعلام کرد که رییس فدراسیون باید برود و فدراسیون فوتبال نیز این برکناری را تایید کرد. در نهایت این اتفاق باعث شد که فوتبال ایران تعلیق شود. در شرایط کنونی، فوتبال ایران درگیر چنین جریانی نیست که طی آن مسوولان فدراسیون فوتبال رسما اعلام کرده باشند که تحت فشار دولت یا مجلس، تغییراتی در فدراسیون رخ داده است. وزارت ورزش نیز هیچ اقدامی که نتیجه آن دخالت در امور فوتبال تلقی شود انجام نداده است. بر این اساس امکان تعلیق فوتبال ایران با این سناریو، صفر است. ۲- فیفا بر اساس اطلاعات و اخباری که پیرامون اتفاقات فدراسیون ملی یک کشور در حال رخ دادن است به این موضوع واکنش نشان می‌دهد. در این حالت فیفا طی مکاتبه‌ای رسمی با فدراسیون فوتبال و دولت آن کشور، درخواست می‌کند که نسبت به اتفاقات مطرح شده پیرامون موضوع دخالت احتمالی نهاد سوم در فوتبال روشنگری کند. در این حالت نیز مکاتبه با فدراسیون فوتبال و دولت آن کشور قطعی و حتمی است و پس از پاسخ واصله است که فیفا اقدام به تصمیم‌گیری درباره تعلیق یا عدم تعلیق فوتبال یک کشور می‌کند. تعلیق فوتبال سیرالئون که ۱۰ ماه از پس از آغاز چالش‌های دخالت در امور فوتبال این کشور رخ داد، نمونه بارز این رویه است. بر اساس دو اصل و مسیر مطروحه فوق، فوتبال ایران شرایط تعلیق از سوی فیفا را ندارد. همچنین بر اساس شواهد موجود از تعلیق فوتبال کشورها توسط فیفا، این واقعیت وجود دارد که هیچ گاه فوتبال یک کشور بر اساس اخبار مطروحه در رسانه‌ها و گمانه زنی‌های مطبوعاتی تعلیق نشده و فیفا همواره پس از اقناع نظر و قطعیت رسمی درباره دخالت در امور فوتبال یک کشور، اقدام به تعلیق فدراسیون ملی آن کشور می‌کند. بنابراین نگرانی درباره تعلیق آنی فوتبال ایران با طی مسیر کنونی دور از ذهن است، مگر اینکه اتفاق پنهان دیگری در حال وقوع باشد که مسوولان از آن بی‌اطلاع باشند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران